home
Captain Marvel

RECENZE FILMU

Už je konečně tady – předvoj k velkolepému finále, které vypukne v dubnu v podobě Avengers: Endgame. Marvel poprvé vypustil do kin příběh superhrdinky, která stojí na svých vlastních nohách a není ukrytá v týmovce dalších postav. Povedlo se? Je Captain Marvel skvělá komiksová podívaná, či je to pouze malé zpestření pro ty, kteří čekají na závěrečnou kapitolu v dubnu?

Nová marvelovka je čistý origin, příběh zcela nové hrdinky, kterou jsme v rámci filmové tvorby ještě neviděli (jen o ni byla zmínka při podtitulkové scéně v Infinity War). Brie Larson dostala na svá bedra velkou zodpovědnost, jelikož v rámci sólových MCU filmů má silnou konkurenci – Iron Man, Black Panther či Doctor Strange. Chápu, jiné pohlaví, ale nám jde hlavně o kvalitu filmu a je jedno, zda hlavní postavu hraje žena, nebo muž.Já sám se považuji za fandu a milovníka Marvel filmů, ale budu zcela upřímný, že už od prvních trailerů jsem na Captain Marvel nějak neměl chuť. A to převážně z důvodu hlavní představitelky, která mi jednoduše nesedla. Mohu ale s úlevou říci, že nakonec taková hrůza to není a divák si na ní, pokud mu tato herečka vadí, zvykne celkem rychle. V rámci postav chci rozhodně zdůraznit Samuel L. Jacksona, který zde hraje své mladší já (digitálně omlazen) a jeho postava mě bavila ze všech nejvíc. Jinak o žádném herci nemohu říci něco špatného.

Vizuální stránka je skvělá, což se dalo čekat. Sice před premiérou padaly výroky, že se dočkáme skvělých popracovaných bitev, které budou připomínat Star Wars, ale s takovým tvrzením bych trochu ubral. Ano, vesmírné bitvy jsou fajn, hlavně ta závěrečná, ale že by se jednalo o něco výjimečného, to se říci nedá. Velmi slušný nadstandard na dnešní dobu. Prostě to, na co jsme u Marvel filmů zvyklí. S vizuální stránkou souvisí omlazení dvou herců, tedy Samuela L. Jacksona a Clarka Gregga. Jak to dopadlo? Vypadá to zcela reálně. Úchvatná práce! Vážně jsem skoro na konci filmu zapomněl, že oba dva už takto ve skutečnosti nevypadají. V tomto směru nás čeká ještě velmi zajímavá doba.


Samotný příběh je celkem fajn. Trailery nevyzradily zcela vše. Sice se zde najde několik předvídatelných momentů, ale našlo se zde i pár okamžiků, které jsem nečekal. Hned na začátku dostaneme slušnou dávku akce, uprostřed zmírníme a pak zas dojde na velkolepé finále. Mě osobně se nejvíc líbila část, když se příběh odehrával na Zemi. V tomto směru jsme se přiblížili ke klasickým marvelovkám, kde nechyběla ani akce, ale také humor a skvělé hlášky. A jelikož se příběh odehrává v 90. letech, je zde spousta narážek na jiné filmy, ale také je to skvělý výlet do minulosti, navzdory tomu, že to vlastně není tak dávno.

Captain Marvel se mi líbila. Nejedná se sice o nic převratného a klidně bych vysázel jiné lepší komiksové filmy, ale jako další film v řadě si stojí celkem slušně. Jelikož jsem od filmu čekal jen to nejhorší, byl jsem nakonec mile překvapen. Pochopitelně všichni čekáme na Endgame a proto já osobně jsem Captain Marvel bral jen jako příjemnou odbočku, která mě v období čekání na něco lepšího zabaví alespoň na chvilku. Pokud si chcete rozšířit obzory, jestli se chcete bavit u skvěle natočené akce, smát se humorným hláškám, v tomto směru Captain Marvel funguje dobře. A neodcházejte hned na konci, ale počkejte si na podtitulkové scény! A zároveň ještě zmíním úvodní znělku zcela skvěle podanou, ta se mi hodně líbila!

hodnocení
70 %
jedním dechem
Jak jsem se bál, tak nakonec se jedná o celkem fajn komiksový film. Funguje zde vše jak jsme u Marvelu zvyklí - je tu povedený humor, skvěle natočená akce, vizuální stránka na jedničku a pár překvapivých momentů. Pokud bych měl ale srovnat s jinou sólovkou, tak Captain Marvel rozhodně nebude na předních příčkách.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.