RECENZE FILMU

Freddie Mercury a "jeho" kapela Queen je dnes jedna z nejlegendárnějších všech dob. Až se těžko věří, že Hollywood čekal se zfilmováním jejich příběhu tak dlouho. Režie se nakonec ujal Bryan Singer, který byl ale v polovině natáčení vyměněn za Dextera Fletchera. Jak dopadl výsledek?Dá se říct že má dvě strany mince. Záleží co od filmu chcete. Chcete pravdivou výpověď jak to všechno bylo? Jděte jinam. Na filmu osobně pracovali členové skupiny, takže je celkem jasné, že si události upravili pro sebe, aby z ničeho nevyšli špatně oni ani Freddie, ke kterému chová úctu 90% lidí, kteří se zajímají o hudbu. Mnoho dalších událostí je vykonstruovaných, aby zapadali do dramaturgie filmu a dodali mu potřebný náboj. Takže i když se Freddie o své nemoci dozvěděl až v roce 1987 (tedy dva roky po Live Aid), ve filmu se o ní dozví těsně před samotným koncertem. Podobně upravených je ve filmu mnoho informací. Rozhodně tedy nemůžete film brát jako seriózní životopis. Ale z druhé strany mince.Chcete energickou podívanou s nejlepšími songy od Queenů? Jste na správném místě. Film trvá přes dvě hodiny, ale tempo se nezastaví prakticky ani na minutu. Jediné zpomalení přichází v několika emocionálních scénách, které fungují naprosto perfektně a za každých okolností v nich s Freddiem soucítíte, ať už jde o pocit samoty, naštvanost nebo lítost nad jeho činny. Postava Freddieho je prostě perfektní ať už jde o charakter nebo herectví. Raimi Malek předvádí dosud nejlepší výkon své kariéry a bezpochyby si zaslouží oskara.

Film neopomíná snad jedinou pecku od skupiny. Nejvíc prostoru dostane Bohemian Rhapsody, jako největší hit skupiny, a We Will Rock You, jako nejznámější písnička, kterou není možné neznat. Dočkáme se ale i představení Another One Bites The Dust nebo Killer Queen. Vše se krásně zrekapituluje v závěrečném koncertu Live Aid, což je jedna z nejpůsobivějších scén roku. A nakonec dojde i na Don't Stop Me Now.Výsledek se tedy odvíjí od očekávání. Události jsou vykonstruované a hodně upravené pro film, takže pokud chcete reálný životopisný film a vědět jak to skutečně bylo, jděte jinam. Pokud ale chcete energickou poctu legendární skupině, okamžitě běžte do kina. Tohle se v něm opravdu vyplatí vidět. A mě ta energická show prostě stačí.

hodnocení
90 %
jedním dechem
Značně vykonstruované a upravené, ale na druhou stranu neskutečně energické. Těžké nepropadnout!
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.