home
Labyrint lží

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

Scottův tajný agent má u ucha mobil, jezdí v nablýskané limuzíně po prašných ulicích plných teroristů a sbírá informace ze všech koutů muslimského světa. Do toho vratká spolupráce s další tajnou službou, která si nedůvěřuje s tou druhou, pak si ještě sám agent někdy hraje svojí hru, které se chytně někdo jiný, ale tomu druhému se pak nelíbí, že nebyl informovaný atd. Nakonec přijde láska sbližující kultury, jedna záchrana na poslední chvíli a zjištění, že by hlavní hrdina klidně vyměnil život ve spojených státech za život kdesi na blízkém východě. Protože i tam se překvapivě najdou lidé, kteří nemají kolem pasu výbušninu. Spíše než nějaký nový pohled na blízký východ a terorismus tu máme běhajícího agenta, který se zamiluje a schytá pár tržných ran. Uvidíme i vrtulníky a rpgčko, které ho těsně mine. To se vždycky líbí. Scottova práce na úrovni a dá se na to koukat i podruhé. Přesto nevím, co tím chtěli tvůrci říct. Jestli vůbec něco. 60%

7. června 2010
avatar uživatele
70 %

Dobrý, ale...

Nalákána pány Scottem a DiCapriem, jakož i blízkovýchodním tématem, podívala jsem se na Labyrint lží. Na jedné straně musím přiznat, že jsem viděla lepší filmy od Ridleyho Scotta, lepší filmy s Leonardem DiCapriem i lepší filmy o Blízkém východě. Na druhou stranu: tenhle vůbec nebyl špatný. Děj byl, v souladu s názvem, příjemně spletitý, ale ne natolik, aby v něm člověk zcela zabloudil. Objevilo se v něm několik zajímavých akcí a kliček, ale jako celek mi připadal trochu nemastný-neslaný. Nepostrádal určitou důvěryhodnost, která byla, vzhledem k tématu, zcela na místě, ale možná by mohl být o něco dynamičtější. Velkým pozitivem filmu byli tři protagonisté: Zatímco Leonardo DiCaprio v roli agenta CIA v terénu podal výkon zcela odpovídající jeho standardům (což není rozhodně špatné hodnocení), působivější byly dvě další postavy: jeho nadřízený Ed Hoffman v podání Russella Crowa a hlavně šéf jordánské rozvědky Hani Salaam ztvárněný Markem Strongem. Z obtloustlého agenta CIA, který, zatímco vozí děti do školy, rozhoduje o životě či smrti lidí na druhém konci světa, vás zamrazí. Snad nejvíce zamyšleníhodný je Hani - vzbuzuje úctu a zároveň stále nevíte, na čem vlastně jste. Ačkoli se jeho cíle shodují s cíli CIA, prostředky nejsou úplně stejné. Na jednu stranu jsem nepochybovala o existenci jeho smyslu pro morálku, ale také jsem si nikdy nebyla jistá, co přesně podle něj morálka znamená. Zkrátka, Labyrint lží je dobrý film, kterému však k dokonalosti pár věcí chybí.

22. května 2010
avatar uživatele
70 %

Na filmu bylo působivé konkrétní zařazení do oblasti, žádná celosvětová špiónská akce, která měla opravdu daleko k realitě. Nevím, jak daleko mělo k realitě toto, ale myšlenkové pochody Leonarda jsem sledoval s otevřenými ústy.

17. listopadu 2009

Atmosféra blízkého východu

Zajímavý pohled do světa blízkého východu s výborně hrajícím DiCapriem. Úskalí tohoto snímku je dle mého časté střídání lokací, které v tomto případě působí spíše zmatečně a příliš "rozlítaně". Závěr jsem očekával zcela jiný, takže nakonec i docela příjemné překvapení. Celkový dojem 70%.

5. října 2009
avatar uživatele
80 %

Labyrint lží si dobře pamatuji z plakátů, které byly rozsety po celé Praze. Říkal jsem si, že bych klidně zkusil štěstí v kině, protože film má mimořádné herecké obsazení, a i když jsem si nedovedl představit, o čem film může být, herci by mi jako argument ke zhlédnutí bohatě stačili. Řeknu to hned na začátku. Tento film je velmi kvalitní, proto bych měl vlastně litovat, že jsem do toho kina tehdy nešel, ale mám další argument. Film je vážně velmi propracovaný, tudíž není přímočarý nebo stupidně předvídatelný, proto jsem nešel do kina. Labyrint lží běžel v kinech v angličtině, to bych si ho vůbec neužil, protože scénář je velmi rozsáhlý a navíc s velmi dlouhou dobou trvání. Tímto krokem bych si zážitek zcela zkazil, takže jsem rád za českou verzi. Jak jsem říkal, o čem film bude, jsem neměl vůbec žádnou představu. Trklo mě, že půjde o nějakou špionáž, nebo něco takového, když je na plakátu L. Dicaprio s bouchačkou, ale neřeklo mi to samozřejmě nic víc. Jakmile jsem se dozvěděl, že jde o válku s teroristy, už jsem měl před sebou spoustu scén, které by se do takového námětu hodily. Kupodivu jsem se nedočkal vůbec ničeho takového. Žádné útoky v první linii, žádné velké zásahy, se spoustou naivních akčních scén, jaké můžete zpozorovat třeba ve filmu Pravdivé lži apod. V tomto filmu je špionáž jak z bezpečí na ústřednách, tak v terénu. Přes to obdivuji, že jsem neslyšel v podstatě žádnou střelbu. Po celou dobu vlastně pořádně nevíte, o co tady jde. Víte, že jsou země trýzněny teroristickými útoky, ale nevíte pořádně, jaký je záměr. Neustále se tady postupuje. Někdy úspěšně, někdy ne. Nejlepší na tom všem je, že tu nejsou žádné naivní scény, které by vyvyšovaly kladné, a které by ponižovaly ty záporné postavy. Ono ani moc nebylo kdy. Dicaprio zabral úplně celý film. Scény, kde se zrovna neukazoval, nebyly ani zlomek celého filmu. Nejvíc jsem si sliboval, že bude nějakým způsobem po boku R. Crowa, ale ten přes své směšné vzezření dostal tak 20 minut. Vyskytuje se tu i „romantická“ zápletka, ale ta bohužel Dicapria nevylepšila. Ten se totiž vždycky tvářil stejně. Na Labyrint lží se musíte připravit, protože mozek vypínat nemůžete.

10. července 2009
avatar uživatele
80 %

Takovýchto filmů je dost...nadpruměrný akční film řekla bych. Jenže já mám filmy tohoto typu opravdu v oblibě, tak řeknu víc:) Scénař je opravdu vymakaný, Leonardo má dost dobrou roli:) Mám ráda takovou tu efektní techniku, to, jak nic není, jak se zdá a v podstatě všechno je možné. Mám taky ráda lidi s dvojí identitou...proto mně Roger byl opravdu sympatický:) Russela Crowea jsem zprvu nepoznala, jen jsem si říkala, koho mi ten chlap připomíná:) Jeho postava byla byrokratická šedá eminence, taky sympaťák:) Líbil se mi film, efekty, tak trochu patetický závěr, složitá teroristická síť...až z toho mrazilo:)

10. července 2009
avatar uživatele
80 %

Hodnocení: 4 z 5 (****)

Diváci namlsaní velkým úspěchem předchozího Amerického gangstera čekali od Scotta asi stejně tak dobrou podívanou, když u části z nich vidím poněkud vlažnější reakce. Mně osobně se jeho představa o válce amerických tajných služeb s islámskými teroristy dost zamlouvá. Pravda, daný scénář jako by zpočátku byl jedním spletitým labyrintem, člověk se jím ale nakonec prokouše. Film je vynikající sondou do jinak složitého dění na dnešním Dálném východě, oblastí, ke které už válčení bohužel neodmyslitelně patří. V hlavních rolích předvádí opět skvělou práci Russell Crowe a Leonardo DiCaprio, hlavně u druhého jmenovaného můžeme s klidem říct, že svým výkonem drží film hodně vysoko. Scottův nesporný filmařský um poznáte i ve skvěle natočených a sestříhaných akčních scénách, na jejichž reálné pojetí se dívá fakt dobře. Na ty nejlepší režisérovy kousky Labyrint lží sice nemá, jako krátká zastávka před očekávaným Robinem Hoodem ale poslouží dokonale.

7. května 2009
avatar uživatele
50 %

Body of Lies

Abych pravdu řekl z tady toho filmu jsem byl a ještě pořád jsem na rozpacích. Měl jsem sice v mysli tvrzení, že Ridley Scott přece nemůže vytvořit slabý film, ale zase mě trochu ohromila ta stopáž. Říkal jsem si: "Jak chce skoro dvě hodiny chrlit na diváka informace o válce, terorismu a osudu Leonarda DiCapria?" Naneštěstí se moje obavy vyplnily. Sice jsem si zezačátku myslel, že jsem se zmýlil, protože se film vydával dobrou cestou a vypadalo to, že z něho nakonec bude solidní špionážní film, ale jak jsem pak zjistil, takový byl jen ten začátek. Od druhé čtvrtiny filmu se začaly střídat nudné nebo hluché části a ty zajímavější části, které Vás byly schopné probrat. Už jenom to mi naznačovalo, že to nebude tak prvotřídní film režie Ridleyho Scotta. Ačkoliv musím říct, že Leonardo DiCaprio zde podal velmi kvalitní herecký výkon a šlo vidět, že se snažíl aspoň trochu povznést kvalitu filmu. A povedlo se mu to. Film byl opravdu zajímavější, když byl Leonardo v hlavní roli, ale zase né tak zajímavý abych film vychvaloval kde to jde, protože když film zpacká režisér, už žádný sebelepší herec to nezachrání. Dokonce ani Russell Crowe, jenž tam podle mě byl jako pojistka herecké kvality. Opravdu se mu tam dalo málo místa na projev, ale je nutno podotknout, že i v té málé části filmu kde byl, mě ohromil. Ona totiž ta jeho postava mi přišla strašně zajímavá. Jak jsem si ale na konci filmu uvědomil, ty nudná a hluchá místa byla ve filmu víc než ta zajímavá a tak to ani herecké výkony nezachrání. Jedním dechem: "Ridley Scott se snažil, opravdu snažil, ale nevyšlo mu to. A nezachrání to ani velice dobré herecké výkony Leonarda DiCapria a Russella Crowea." Docela průměrný film. 50 %.

22. února 2009
avatar uživatele
300
...
90 %

tak to je

Výborný film mistra SCOTTA je ukázkou toho jaké věci se dějí přímo ve středu teroristických akcí a toho jaké štěstí máme že jsme od těhle hnusů daleko,i když se režisér snaží říct že "oni" jsou všude.Je to autentický příběh o tajných operacích na dopadení teroristů ve válce, která pořád nekončí.Závěr filmu mě ale potěšil a trochu pozvedl v naději že skončí dobře,že je všechny chytej,nebo je zničej

18. února 2009

Labyrint lží je opravdu hodně prázdný politický thriller o velice zajímavém tématu kterému by vážně nadmíru slušelo více faktů a mnohem větší porce atmosféry!A tudíž se naprosto stotožnuji s názorem ShaoFutzer která tuto Riedlyho záležitost vystihla dokonale!Nemohu si pomoct, ale nabízí se mi srovnání s o dva roky starší Syrianou která pro mě dopadla o poznání lépe!Tady to vše začalo jako jakási akčně vážná podívaná která, ale aspoň nenudí jenže pak příjde na řadu druhá polovina snímku a sní i naprostý úpadek atmosféry a napjetí.A co naplat pro mě to nezachránili ani mojí velcí oblíbenci Russel Crowe s Leonardem DiCapriem kteří, ač se snažili, sami tento snímek utáhnout nedokázali.Za zmínku poté stojí jenom vcelku působivý konec který, když pomineme závěrečné mučení, byl nečekaný a inteligentní.Váhal jsem mezi 60 a 70 nakonec se přikláním k té nižší variantě díky opravdu trestuhodně nevyužitému potenciálu který tento film bezpochyby měl!

28. prosince 2008
avatar uživatele
pier
...
70 %

Pier

Dlouho jsem přemýšlel o názoru na tento film, a ani teď nejsem vůbec moudrý…Ale bohužel, to vypadá že můj oblíbenec Ridley natočil překvapivě slabý film…Nevím čím to je, možná stářím, možná nevyzrálostí s vědomostmi o muslimech a nebo prostě měl jen smůlu při výběru nápadu pro film…Na jeho obranu bych ale zase namítl, že natočit dokonalý film o nestabilitě na Středním východě lze jen těžko, a už si na něm vylámali zuby jiní…Celý film táhne vynikající herecký talent Leonarda, který nám ukazuje v každém svém snímku že už není ten mladík z Titaniku…Dále film táhne charisma Marka Stronga, které filmu dodává pravý šmrnc a nápad, no a v neposlední řadě dvorní herec Ridleyho Scotta náš drahý Russell Crowe který je pro mě celý film jednou velkou záhadou…Ve filmu dostává velmi málo prostoru a zde působí jako takový menší doplněk filmu…Labyrint lží má příjemnou stopáž necelé dvě hodiny, ale hluchých míst tam je nespočet, dalo by se říct že celý střed filmu je hloupé plácání o ničem…Do takového politického thrilleru podle mého názoru nepatří žádný milostný románek, ale tohle můžeme režisérovi vytýkat jen těžko…Celý film tak nějak běží na neutrál a hustí do vás poučky o tom, že bojovat s terorismem je vážně fuška a ani ti dobří proto nemůžou vždy hrát úplně čistě…Ale pokud už jste pár filmů na podobné téma viděli ( Syriana, Království nebo Zrádce), nemůže vás nic z toho překvapit...Navíc se nikdy nedostanete postavám pod kůži a časem vás začne štvát, jak nelogicky se občas chovají…Ridley zkrátka cítil potřebu se vyjádřit ke stále aktuálnějšímu tématu - terorismu, rozdílnosti vzájemně vzdálených kultur, práci tajných služeb a v neposlední řadě nezapomíná ani na tu lidskou a morální stránku věci!!!

28. prosince 2008
avatar uživatele
70 %

Lies, lies, lies...

Cynismus a vůbec chladnější a neosobní vyprávění příběhu je pro Scottovu tvorbu typické a patrné i v jeho novém snímku. Herecky opět vsadil na kvalitu, jeho dvorní herec Crowe ztvárnil svého Eda bravurně, i když nedostal bůhví jaký prostor, DiCaprio měl talent už odjakživa a nezaměnitelný Mark Strong zahrál excelentně. Téměř dvouhodinová podívaná se neomezuje však jen na inteligentní a osvěžující dialogy, ale zabrousí i do výbušných akcí v autě, na ulici nebo mučíci místnosti. Myslím, že Scott se v podobně laděných filmech pohodlně usídlil, a když se daří, proč se stahovat.

16. prosince 2008
avatar uživatele
90 %

Golshifteh Farahani

Je to další z řady akčních teroristických filmů, ale ničím nepřekonává ty ostatní. Ze začátku se střídá celá řada akcí a zápletek, ale postupně napětí mizí.

7. prosince 2008
avatar uživatele
70 %

Na to,že si Ridley Scott zvolil skutečně zajímavé a aktuální téma,nevytvořil zase nic tak světoborného.Technicky je to sice na vysoké úrovni,některé scény jsou výborně zpracované a zahrané,ale nic nemůže zakrýt skutečnost,že k situaci na blízkém východě vlastně nemá co říct.Na pěkném,svižném a akčním úvodu to ještě není tak znát,jenže potom přichází dlouhá prostřední pasáž,která by nějaké to myšlenkové poselství potřebovala jako sůl.Jenže jediné,na co se Labyrint lží po téhle stránce zmůže je naznačování,že i arabové se dělí na hodné a zlé(což je nepochybně pravda,jenže také příšerné klišé).Závěr je patřičně dramatický,nebo tedy byl by,kdybych už tak půl hodiny předem neuhádla,k čemu se to celé ubírá.Nad vodou drží tenhle film především herci a to nejen fousatý DiCaprio,který znovu potvrzuje jak neobyčejný talent má,ale i Russel Crowe,který má sice menší prostor,ale jeho postava je snad ještě zajímavější.A pak je tady pro mě neznámý Mark Strong,který přestože není arab ale ital,vytváří postavu jordánského šéfa rozvědky se skutečnou bravurou.Koukat se na to tím pádem dalo,ale myslím,že za týden už nebudu vědět o čem to vlastně bylo.

3. prosince 2008