home
BlacKkKlansman

RECENZE FILMU

Uznávaný režisér Spike Lee (25 hodina, Spojenec) se ve svém nejnovějším filmu pouští do rasismu s tak šíleným námětem, že se opravdu těžko věří, že je podle skutečné události. Uspěl?Ron Stallworth je první afroamerický příslušník Coloradského policejního sboru. Moc úcty se mu nedostává až do dne, kdy zvedne telefon, zavolá do Kukluxklanu a úspěšně se do něj infiltruje. Samozřejmě ho ale někdo musí zastoupit při osobních setkáních. S tím mu pomůže židovský kolega Flip Zimmerman.

Ano, Lee to zvládnul. Nevytvořil sice nejlepší dílo své kariéry, ale výborné dílo určitě. Správně namixovat humorné scény s vážným tématem byla výzva, ale funguje to výborně. Vtipy jsou skvěle vypointované a fungují na 100%, vážné scény dokáží opravdu zapůsobit (finále!) a tempo se zpomalí jen v minimu případů, takže není čas se nudit.Nevím na kolik události ve filmu odpovídají skutečnosti, opravdu bych se totiž nedivil kdyby si tvůrci několik věcí domysleli nebo upravili, ale ať už to bylo jakkoliv, ve filmu vše funguje výborně a některé situace jsou tak absurdní, že by si je asi opravdu nikdo nevymyslel.

Obrovskou poklonu si ale samozřejmě zaslouží i herci. Ať už jde o emoce nebo vtipy, věřil jsem hercům všechno. Adam Driver sice předvádí svůj standard, ale John David Washington má rozhodně potenciál překročit stín svého otce. Jde o první roli kde jsem ho zaznamenal, rozhodně se ale těším na další. A Topher Grace? Stačí když řeknu, že předvádí nejlepší roli svojí kariéry.Přes 80% jít ale nemohu. Přes to všechno ve mě snímek nedokázal zanechat silnější dojem, než dobře odvedené práce. A tím se dostávám k samotnému závěru. Je výborný provedením a oceňuji jeho nápad i poselství. Přece jenom ale moc tlačí na pilu. Kdyby se oněch pět minut zkrátilo na dvě a nechalo se tak jen to podstatné, nebál bych se jít na 90%.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Zábavná jízda s vážným a fungujícím poselstvím. Trochu to kazí epilog, ale přesto byste si tento film neměli nechat ujít.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.