home
Bird Box

RECENZE FILMU

Film připodobňovaný nedávnému úspěšnému sci-fi Tiché místo obešel přítmí kin a měli jsme možnost jej rovnou zhlédnout na Netflixu. Včera jsme vás informovali, že se jedná o jeden z nejúspěšnějších filmů této streamovací služby – za jeden týden ho viděli přes 45 milionů diváků. Je skutečně tak dobrý, jak se povídá? Nebo je to jen nafouknutá bublina?

Ještě jednou připodobním Bird Box k nedávnému Tichému místu a to zcela právem. Žánr je vesměs podobný a příběh je zcela jednoduchý. V Tichém místu nesměli hlavní hrdinové vydat ani hlásku, jinak by je potkala smrt formou útočících mimozemšťanů, naproti tomu v Bird Boxu hlavní postavy nesmějí používat zrak, jinak uvidí svou noční můru a sáhnout si sami na život. V Tichém místě sledujeme jednu rodinku a její osud, v novince od Netflixu se nám rozvíjí příběh jedné ženy a pár lidí kolem ní. Závěr? V postavách se rozhodně neztratíte.Bird Box podobně jako Tiché místo (zase přirovnávám, pardon) neřeší skoro nic. Jednoduše, toto se děje, tady jsou hlavní postavy, co bojují o svůj holý život a vy se o ně strachujte. Takže ani zde se nedozvíme vůbec nic o viru, nebo útočnících či co je to vůbec napadlo. Naopak, a to se mi líbilo, vidíme formou delšího flashbacku jak to všechno vypuklo, tedy počáteční příznaky, strach a symptomy a celkový start apokalypsy. Chvílemi lítáme z minulosti do budoucnosti a opačně, ale nejedná se o nic zmatečného.

Hlavní roli si střihla Sandra Bullock, což skvěle koresponduje s jejím prohlášení, že se chce věnovat vážným filmům a ne už jen komediím. Celou svou pozornost si bere logicky pro sebe a nevadí mi to, hraje fakt dobře. Dále za zmínku rozhodně stojí Trevante Rhodes (Tom), jehož vysmátý obličej nedávno vykukoval z nového Predátora. Pak tu máme Johna Malkoviche, u něho sáhnout vedle není skoro možné. Ostatní nestojí vůbec za zmínku.Bird Box nabízí pár momentů, u kterých by divák u obrazovky mohl zalapat po dechu. Rozhodně se jedná o geniální myšlenku, jen mi trochu bylo proti srsti provedení (například cesta do supermarketu, s tou jsem měl problém). Nevýhodou zpětného vyprávění také je, že tak trochu tušíte, jak to s převážnou většinou postav dopadne, takže je lepší se hlavně zaměřovat na Sandru Bullock, to je nepopsaná kapitola až do samotného konce. Její postava navíc prošla slušným progresem. Celkové zpracování postapokalyptického světa se mi líbilo, mělo slušnou atmosféru, a i když rozpočet byl asi cca 19 mega, vše vypadalo věrohodně.Je teda Bird Box dalším filmem, který se nám vryje do paměti jako legendární sci-fi? U mě se to nestane. Fajn nápad, dobré zpracování, ale příběhově to hodně pokulhává a to nejenom na samotném konci, který se mi podařilo odhadnout už od prvních minut filmu. Na zadek jsem se neposadil, ale jsem rád, že jsem si film z tepla domova pustil.

hodnocení
60 %
jedním dechem
Skvělá jednohubka se zajímavým nápadem. „Sebrat“ lidem zrak je originální. Film trochu naráží v příběhu, jelikož je to klasické přežívání ve světě s něčím nadpřirozeným, co nás zabijí, takže moc prostoru na překvápka není. Sandra hraje dobře, vizuál je uspokojivý a konec předvídatelný. Bylo by ale možná zajímavé dát crossover s Tichým místem. :)
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.