home
Big Lebowski

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
100 %

Drž hubu Dony!

Já nechápu jak tenhle film může někdo kritizovat. Že nebyl vtipný, nebo že to snad byla nuda? Je fakt, že se jedná spíše o inteligentní a malinko záchodový humor (doslova), takže spousta z nás to nemusí pobrat.
Příběh a lá "to nevymyslíš", soundtrack famózní stejně jako herecké výkony. Jeden z nejlepších Coenovskejch filmů. Moje jasná jednička. Parádní český dabing tomu dodal další rozměr a hlášky z tohohle filmu, který jsem viděl poprvé v roce 98 (mimochodem to bylo některým zkušeným recenzentům na tomto serveru 7let) používáme dodnes. Zajímalo by mě, co vy by jste dělali, kdyby vám někdo pochcal tepich....

8. srpna 2011
avatar uživatele
80 %

Jeff Bridges

Je to dost populární komedie s hrubším humorem a jedinečným Jeffem Bridgesem. Čekal jsem víc výstředností, ale i tak je to dobrá podívaná.

23. května 2010
avatar uživatele
80 %

Tak to vidím já...

Bezpochyby nejlepší Coenovic film. Přesto pouhých 80%i. Coeni mi k srdci nikdy nedokáží přirůst. Jejich styl mi ani nesedí. Snaží se tvořit bizarní situace za každou cenu a někdy je to na škodě vůči ději. Přesto u Lebowskiho to docela funguje. Zasmál jsem se, pochopil poselství, ale opět mě to nezasáhlo dost hluboko na to, abych měl třeba chuť to vidět ještě někdy. I tak je ale dojem velmi kladný. 70%/80%

14. ledna 2010
avatar uživatele
70 %

Pochcaný tepich

S Coeny už jsem samozřejmě měla tu čest, ale tento film mi stále unikal. Dneska jsem ho zhlédla. Musím říct, že jsem čekala více, slyšela jsem na něj vesměs superlativy. Herečtí představitelé mě bavili, stejně tak i dialogy a scénář, který byl tak zamotaný (a sem tam jsem se nechytala), až byl geniální, taky musím pochválit hudbu, ale prostě jsem čekala větší srandu, více vtípků, které by mi uvízly v paměti. A možná i něco jiného než absurdní děj. Celkem jsem se bavila, ale cítím, že pro mě takový film není to pravé ořechové.

27. června 2009
avatar uživatele
50 %

Od Big Lebowskiho jsem čekal teda mnohem víc. Jelikož byl natočen za zlaté éry filmů, mohl jsem se domnívat, že bude mít úspěch třeba Truman Show, kterému jsem z počátku také nevěřil, ale bohužel se tato povalečská komedie nezapíše ani na listinu, protože byla totálně o ničem. Povalečský styl života již dnes zasáhl alespoň 80% dnešní mládeže a 90% všeho obyvatelstva, proto je asi zřejmé, že se má film napodobit události všedního života, což se taky stalo, ale kam se poděl příběh, fakt netuším. Co se musí filmu nechat, jsou odbočky. Na to hlavní se nedalo zapomenout, ale chvílemi nás od toho odváděly scény, kde prosperoval hlavně John Goodman. Poprvé jsem ho na první pohled nepoznal, protože zde měl vousy a vypadal jako pravý americký povaleč a nevypadal jako nějaký ulízaný ouřada. Jeho role je právě tou potřebnou, která má velké nadání pro omyly, ostatně skoro každá postava tu provedla něco takového a hlavně na tom je založen vtip tohoto filmu, kdeže nějaké trefné a vystihující hlášky. No, ale příběh mě o ničem nepřesvědčil, jistě, jde tu opět o peníze, podvody a tak podobně, ale celé se to natáhlo na děsných nudných 100 minut, a to navíc nemluvím o konci, který byl na rozdíl od začátku trochu smysluplný, ale hodně otevřený. Já jenom doufám, že pokud pokračování bude, že se zlepší, nebo ať jde někam. Jeffa Bridgesse bych hnedka sám od sebe taky nepoznal, ale ať se snažil sebevíc o vtipně trapného lenocha, ten suchý příběh to stejně celé pokrýval. I já si všiml, že zde vůbec nehrál bowling, ale přesto jeho výkon byl velmi přesvědčivý, ale myslím, že mohli pár jeho scének vystřihnout a dát tam aspoň jednu scénu, kde by se on neprocházel. To jen narážím na to, že jsme se na něj dívali v jednom kuse. Pak se mi líbil úchvatný dabing, jež můžete slyšet z úst Leváka Boba. Ten němu padl jako ulitý. Celkově mi to za to ale nestálo.

9. dubna 2009

Upřímně musím říct, že mě tato Coenovic záležitost minula velkým obloukem!Čekal jsem pohodového týpka který bude ze svého rukávu sypat jednu hlášku za druhou nicméně se mi dostalo čistě nevtipné komedie s dost bizardním scénářem který teda sám osobě vcelku slušně pobavil, ale na film který trval dvě hodiny to bylo strašně málo.Když jsem to po konci filmu počítal...zasmál jsem se zde asi tak dvakrát což je velice bídné.Jediné co se tedy musí nechat jsou herecké výkony které byly ve všech směrech na vysoké úrovňi jen mě mrzí, že nedostal více prostoru můj oblíbenec Bescumi!Za mě slabých

4. ledna 2009
avatar uživatele
80 %

Flákač jak má být.

Tak to bylo něco. Takhle zvláštní komedii jsem už hodně dlouho neviděl. Skoro v každém názoru se objevuje zmínka o povalečství a já se nemůžu jinak, než abych se přidal. Větší prototyp flákače, nežli je Jeffrey Dude Lebowski svět nepoznal. Ten chlap je naprosto boží. Všechno mu je jedno, jediné co dělá je pití drinků a hraní bowlingu, to musí být teda skvělej život :-D. Asi každý má chuť někdy se vším praštit a nic nedělat, ale tyhle okamžiky jsou vesměs v malém počtu, no o tom bychom měli říct Dudeovi, Dude totiž takhle žije skoro celý život. Skoro celý film je o to, jak proplouvá životem, žádný problém ho nevyvede z míry a takhle se dopracujeme i ke konci. K tomuhle se přidá ještě pár skvělých vtipů a tenhle film je hotov. Ne, to jsem trochu přehnal, ale nějak takhle to vypadá. Samozřejmě je tam taky děj. A ne ledajaký, na komedii mi přijde dost nepředvídatelný. Sice se to všechno točí kolem jednoho únosu, ale to by nebyl Dude, aby to patřičně neokořenil. On a ti jeho kamarádi. To je parta jak má být. Všechny ty jejich rozhovory, hádky a usmiřování, jak manželé. Jak už jsem se zmínil o humoru, ten se převážně vyskytoval právě v těch rozhovorech a byl to humor toho největšího kalibru. Takhle už jsem se dlouho nepobavil. Určitě nejlepší byla ta scénka s autem, ale takovýhlech podobných scén, tam byla přehršel, opravdu doporučuji zhlédnout, alespoň kvůli tomu humoru, garantuji vám, že se budete "válet po zemi", aspoň teda podle mě. Teď trochu odbočím, docela by mě zajímalo, že tenhle film byl velmi spjat s bowlingem, Dude byl jeho fanouškem a sám taky na bowling chodil, ale ve filmu nebyla jediná scéna, kde by bylo vidět, jak hrál. To mě mrzelo, původně jsem si totiž myslel, že film bude celý o tom, jak půjdou na nějaký turnaj a budou se propracovávat na vrchol, no, chyba lávky. Jen doufám, že se toho dočkám v dalším díle, je to sice už 10 let, co tenhle film vznik, ale konec byl jasně otevřený, takže by byla škoda, kdyby to ještě více nerozvedli. Dávám 84%.

8. prosince 2008

Zajímavé. Ale co jiného čekat od bratří Coenů. Do klasick= komedie to má daleko a místy pro někoho nepochopitelný humor z tohoto filmu dělá komediálního outsidera. Přesto já byl spokojen a dávám 70 %

13. listopadu 2008

Flákač Dude

Dude Lebowski- to je člověk, kterého si snad zamiluje každý. Naprostý pohodář a flákač, který si s ničím nedělá žádnou starost. Ale jen někdo pomočí jeho koberec a hned proto něco začne dělat. Film má opravdu co nabídnout. Vynikající scénář, který převážně obsahuje až stupidně vkusné rozebírání naprostých nesmyslů a až bláznivě dokonalých rozhovorů na bowlingu mezi Bridgesem a Goodmanem. Každá postava ve filmu je jedinečná. Velice dobrý výběr herců. Nejvíce se mi líbila postava, kterou hraje John Goodman, ten umí řešit své problémy po svém. Spolu s Bridgesem, tvoří plno komediálních situací a pouštějí se do akcích, při kterých zkazí úplně všechno, na co jen sáhnou! Taky jsem zastáncem, že podruhé je tato komedie mnohem lepší, než když ji vidíte poprvé! Je možné, že si tento film oblíbíte jako já už po prvním skouknutí.

26. dubna 2008
avatar uživatele
fafo
...
100 %

Film o životnom štýle, ležernosti, staromladenectve a podobne. Jasné, toto je film pre mužské pokolenie, alebo pre tých ktorí chlapov chápu. Priatelia, nemali sme aspoň občas si takto ležérne požiť? Jasné, nie je to veľký film, ale on sa na to ani nechce hráť. Amícke komedie nemusím, toto je výnimka. Možno preto, pretože odpovedá môjmu naturelu. Nie staromládenectvu, ale sne o bezstarostnej jazde životom.

15. dubna 2008
avatar uživatele
50 %

Asi zde hodně lidí zklamu ale nezbývá mi než souhlasit s Bellou. Na tenhle film jsem se díky propagandě, která proběhla v televizi a článku, jenž jsem si několik dní před vysíláním přečetla, dost těšila. Čekalo mě ale velké zklamání. Tvorba Jeffa Bridgese bývá kvalitní a proto jsem i zde doufala v něco více zajímavějšího než je průměrná komedie. Možná jsem náročný divák – nevím – ale mě tohle dílo zrovna moc vtipné nebo geniální (jak to někteří formulovali) nepřišlo a ani by mě nenapadlo snímek přiřadit k těm nejlepším komediím Hollywoodu. Proti Coenům nic nemám (např. se mi líbil film Lupiči paní domácí či Nesnesitelná krutost) ale tohle se jim zrovna dvakrát nepovedlo (a to jsem se vážně snažila dát Lebowskimu šanci)!

13. dubna 2008
avatar uživatele
100 %

Jeff "Dude" Lebowski je suprovej týpek:),bratři Ethan a Joel Coenovi sou machři:),tohle je vážně parádní filmeček se super herci:)

12. dubna 2008
avatar uživatele
100 %

Inak dopohodi film tento film sa my strašne pačil ani neviem prečo ale všdy ked ho davaju v telke tak si ho kuknem.Je to originalny film ktory neviem ani zaradit do niakej skupiny.

11. dubna 2008
avatar uživatele
50 %

Tenhle film ani moc ohodnotit nemůžu, protože ve mně téměř nic nezanechal a skoro nic si z něj nepamatuju. Jen vím, že jsem si při sledování říkala: "Cože?" a taky, že to byla nuda.

7. března 2008
avatar uživatele
hifi
...
100 %

moje nejoblíbenějši komedie

Upřímně - neznám mnoho komedií, kde by byl dokonce i dobrej příběh.
Tenhle film považuju za nejlepší komedii vůbec. A to já moc filmů nechválim (natož komedie). Bridges nepřekonatelnej (hledala jsem další filmy, kde by hrál nějakýho váguse, bohužel bez úspěchu - velká škoda pro mě - mam pocit, že tohle mu sedí nejvíc a ne kravaťáci, který hrál potom). Lidi se vkusem si po shlédnutí uvědomí, kolik peněz se vyházelo na (s prominutim) kraviny jako byly Olsenky na Bahamách, Někdo to rád blond a podobný vyloženě trapný záležiosti. Koukněte na to - dávám 100%
Poznámka: divim se, že to píšu zrovna já, ale v českym dabingu lepší (angličtina holt nemá tak široký spektrum hanlivejch výrazů : )

21. ledna 2008
avatar uživatele
80 %

vcelku podarená komédia...vhodná na oddych a relax, úplne v pohode...proste parádna "Cohenovka"...niet čo dodať

28. března 2007
avatar uživatele
80 %

Jeden z nejlepších Coenových filmů. Opravdu velká zábava. Spoustu absurdních situací, které se stále více zamotávají a to vlastně za všechno může jeden pochcanej tepich :) Scénář je opravdu dobře vymyšlený. Neodolatelný je zde především John Goodman a jeho vietnamské zážitky. On mě pobavil už jen tím, že se objevil na scéně. Steve Buscemi tady nemá bohužel moc prostoru, ale i tak je skvělý a Jeff "Dude" Bridges, ač ho moc nemusím, mi tady byl vcelku sympatický a nijak mi nevadil. Tara Reidová dostala roli hloupé husičky, která jí sedí naprosto nejvíc (ono, když to nemusíte předstírat, jde to samo). A Nihilisti :) to byli machři největší :)

13. března 2007
avatar uživatele
90 %

Vzor povalečství?

Slyšela jsem mnoho stížností, že jde o oslavu nebo ideu povalečství... Nevím, já to takhle neviděla... Proč oslava povalečství? Přeci nikdo neřekl, že když se budeme všichni válet jako Big, mnoho dokážeme. A jestli ano, pak to beru jako "coeňácký" humor... A ten já ráda... Pro mě to byla po stránce herecké i režijní skvělá podívaná! John Goodman, Jeff Bridges, Steve Buscemi, Julianne Moore, P.S. Hoffman, ti všichni do toho zapadali jako klíč do zámku a spolu si sedli natolik, že bych to ani nečekala... Všechno to šlo jako po másle. A že Big není předpisový hrdina? No a? Právě o to přeci jde! Málem bych zapomněla na Johna Turturra jako Ježíše... :) Můžu filmu něco vytýkat? Vulgarismy? Povalečství? Blbé vtípky? Gagy? Ani náhodou! Film byl pro tohle všechno stvořen a dohromady to vytvořilo nezapomenutelnou koncepci, která je pro mě vzorem vtipného snímku s pořádným spádem.

2. února 2007
avatar uživatele
50 %

Zastydlí teenageři?

Čekal jsem jakési povalečství na úrovni, s jakousi ideou, třeba jako bylo ve Třech veteránech vyjádřeno nesmrtelnou hláškou: "Pojďme se válet, takové dva tři roky bych se válel.." To je páni idea, to má šmrnc! Lebowski se válí bezmyšlenkovitě, bere události jak přicházejí a prostě tak nějak dle možností přežívá. Neříkám, že jsem se vůbec nezasmál, ovšem čím víc jsem zjišťoval, jakým směrem se filozofie filmu ubírá, tím toho bylo méně. Humor je zemitý, sem tam moře vulgarismů, Lebowski a jeho přátelé holt nejsou žádní myslitelé. Kromtoho, v jeho věku muže biologicky za zenitem už na takovém přístupu k životu celkem nic moc směšného nevidím. Kdo se někdy zamyslel nad protagonisty jinak vynikajícího seriálu Přátelé, kde jsou pětatřicetiletí sociálně na úrovni našich studentů, možná Lebowskeho omluví.

31. ledna 2007

Big Brigdes.

Další, perfektní komedie bratří Coenů, která člověka chytne a nepustí. Od začátku do konce film chrlí jednu srandu za druhou a člověku se bude trhat bránice na kusy. Co víc může člověka potěšit než pohled na Petera Stormarea v roli vůdec, divně šišlajících Nihilistů, nebo ukecaného Buscemiho, s kterým to nedopadne dobře.
Go Coen's, go!!

28. prosince 2006
avatar uživatele
70 %

Koukám, že dva názory pode mnou hýří superlativy, ale asi jsem od Big Lebowskiho čekal daleko víc. Navnadil mě velmi vydařený soundtrack s chytlavou hudbou, ale film sám o sobě vlastně jako by moc neřekl. Jak správně napsal Radan, film stojí na dialozích, kterým je vážně těžké něco vytknout, Goodman jede. Ale pro osoby, které od filmu vyžadují i jistý sofistikovanější děj přinese Big Lebowski spíš lehké zklamání. Čekal jsem prostě hlubší pointu než tuto "oslavu povalečství".

10. listopadu 2006

Škoda že film není známý...

U filmu Big Lebowski přemýšlíte, co by se stalo, kdyby všechny filmy dosahovaly takovýchto kvalit. Jedná se jednoznačně o kvalitní film dobrého režiséra (Joel Coen - např. také snímek Nesnesitelná krutost, že) a s dobrýmy hereckými výkony. Jako jeden z mála snímků není natočen na laciných klišé a tupě se opakujících zápletkách stále dokola - film vyžaduje docela soustředěnost. Některé momenty se daly jistě dotáhnout lépe do konce, ale i tak... :). Je nutné poslouchat dialogy! Na těch je film postaven (podobně jako např. Pulp Fiction), čili komu se líbily Historky z podsvětí, nemůže prohloupit a film musím doporučit (jako jeden z mála ;p).

21. června 2006
avatar uživatele
100 %

Bravůrní komedie...

Skutečně nemám co vytknout. Ani chvíli jsem se nenudil a to hlavně díky bravurním hereckým výkonům ... všech. Nejvíce se mi líbil zásadový, neoblomný a cholerický Goodman a samozřejmě dokonalost flákačství sama byl parádní "Dude" Bridges. Je škoda i štěstí zároveň, že účelově nedostal více prostoru "shut the fuck up, Donny" Buscemi. A už dlouho jsem se tak nenasmál jako u jedné z konečných scén s urnou na pláži.....Nádhera!

8. dubna 2006