home
Benga v záloze

RECENZE FILMU

Letos ty týmovky prostě frčí. A už předminule jsem si říkal, že čeho je moc, toho je příliš. Jenže ono to nakonec tak strašné nebylo. Expendables, A-Team, nově RED - všechny tyto snímky se vydařily. A na ty, co tolik štěstí neměly (Losers, Cop Out, Zatím spolu, zatím živí), se zapomnělo dost rychle, aby vzpomínky na letošní trend zůstaly kladné. Jenže pak přijde film typu The Other Guys (Benga v záloze) a najednou vám připomene to vůbec nejhorší z poslední doby. A to náladu věru nezpraví.


Novinka Adama McKaye mi připadá jako přesný opak RED, o kterém jsem napsal, že jde o "best of" svého žánru. Snaží se o to samé stejnými prostředky - vyhrabat slavné herce, dát jim do ruky bouchačku a nechat je hláškovat. Pokud ale byla odlehčená zábava s Brusem Willisem to nejlepší, jsou Benga to nejostudnější, nejnudnější a nejnucenější. Snímek, který se neuvěřitelně neúspěšně snaží být cool a vtipný, ale ztroskotává. Znáte takový ten pocit, kdy je vámi sledovaný film tak nepovedeny, že vám je za tvůrce až trapně? Tak pro mě přesně to představuje tato nevtipná pohromadě nedržící slátanina. Není mi jasné, jak vůbec při současné konkurenci mohl podobný scénář dostat zelenou, ale to už je mimo debatu.

U mě osobně pramení prvotní nedůvěra už v hereckém obsazení. Willa Ferrella jednoduše a zcela bezdůvodně nemám rád. Nicméně nakonec musím říct, že jeho klišé a vykrádáním jiných nasáklá postava byla z ústřední dvojce ta lepší. Pak tu totiž máme Marka Wahlberga. A s Markem se to má tak, že pokud jste rozumný režisér a víte, do jaké role a v jakém filmu ho obsadit, může se vám docela vyplatit. Potřebujete vážný příběh, kde se všechny postavy tváří smutně a řeší vážné věci. Úplně nejlepší je, když někdo umírá, popřípadě žije na okraji společnosti. V čemkoli, co má působit jen trochu uvolněně, tento herec nic nezmůže, protože jeho rozsah neobsahuje nic, co se jen vzdáleně podobá odlehčení a humoru. Takže tu máme ústřední dvojici složenou z trapného komika a člověka, který není schopen komediální role. Tento (dost možná chtěný) kontrast nefunguje. Známe situace, kdy to možné je, ale tohle není jedna z nich.

Do vedlejších rolí je také obsazeno pár zvučnějších jmen, ale žádné z nich nepředvede výkon, který by stál za zmínku. Jackson a Johnson se tu ohřejí tak na deset minut (Jackson pak ještě párkrát zahláškuje jako vypravěč), ale režisér je nedokázal využít natolik, abych to skutečně ocenil. Nevýrazné postavy jsou vůbec problémem celého snímku. Nikdo totiž není nějak výrazně profilován. Víme, že všichni jsou zřejmě nějak psychicky narušení, ovšem nevíme, jestli mají být opravdu nemocní, nebo se jen chovají divně. Každopádně se ale na nikoho nemůžeme spolehnout. Doslova každá postava může během děje udělat cokoli, co nikdo nečeká, nikdo nezdůvodní, ani se to do celkového děje zvlášť nehodí. Vše ve jménu toho nejprimitivnějšího amerického situačního humoru, kdy skrze snahu rozesmát diváka teď a tady zcela mizí nějaký celkový záměr nebo soudržnost.

Je úplně zbytečné řešit příběh. Základní dějová kostra až moc nápadně kopíruje Johnnyho Englishe a jakékoli další zvraty jsou buď nejasné, nebo nudné. Nebo nejasné a nudné zároveň. Není nic špatného na jednoduchém příběhu - spousta filmů i přes něj funguje - zde ale není nic, co by ho nahradilo. Ačkoliv se v technických parametrech nijak zvlášť nevyznám, špatná kamera a střih křičí na diváka natolik hlasitě, že si jich musí všimnout i naprostý laik, který uznale pokyvuje hlavou u zpracování Ulice. Výbuchy jsou nasnímané z těch nejméně zajímavých úhlů, přestřelky jsou nudné a nezajímavé a nepůsobí ani uvěřitelně, ani zábavně přehnaně. Jen trapně.

Jak to tak vypadá, stihl jsem si během psaní této recenze vůči The Other Guys vypěstovat nezdravou averzi, protože skutečně - čím o nich přemýšlím víc, tím víc mi lezou krkem a tím víc na ně chci házet špínu. Není to moc košer, to uznávám, ale ono taky není košer natočit film, kde bychom mohli odškrtávat jména klasik, které jsou vykrádány, a který na poli devadesáti minut nudí k smrti, nefunguje a vůbec - je špatný.

PS: Nikdy jsem ještě neviděl takový nepoměr zábavnosti traileru a výsledného snímku - nikdy.

hodnocení
30 %
jedním dechem
V závěrečném hodnocení bych se rád snažil zohlednit i fakt, že mnoho věcí, co se na tomto snímku mohou (ne)líbit, jsou otázkou smyslu pro humor každého člověka. Přesto ze sebe víc než 30% nevyždímám.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.