home
Začátky

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

Od filmu Beginners/ Začátky jsem vůbec nevěděl, co čekat. Po pravdě bych jej asi minul bez povšimnutí, nebýt té jedné nominace na Oscara, o které jsem se chtěl přesvědčit, že jen nevyplňuje prázdné místo mezi dalšími čtyřmi kandidáty za vedlejší mužskou roli. Nicméně i kdyby Christopher Plummer neuspěl, Ewan McGregor nikdy náladu nezkazí… A taky nezkazil. Začátky jsou filmem velice podobným filmu Děti moje. Ne námětem či příběhem, ale tou náplní, kterou dává divákovi. Také se jedná o počin lehce balancující na hraně průměrnosti, který nezkazí náladu, a na který se také velice snadno zapomíná. Jak se ukázalo, tento film vedle klasického romanticko-dramatického motivu vytáhl i tematiku homosexuality. Velice mě ale překvapilo, že ji pojal v takové formě, kterou jsem tu ještě neviděl, a sice v žádné hysterické (Milk) či debilně humorné (Brüno). Je to úplně jiná podívaná, když tu není sexuální orientace hlavním tématem ani zápletkou filmu. Asi proto, jak úplně normální roli Plummer měl, dostal tu šanci něco vyhrát. A McGregor si tu užil románek s Lélanie Laurent z Hanebných Panchartů. Film střídá scény z minulosti a přítomnosti, a jako celek vytváří drámo, které je vlastně tak všední, že by urazit nikoho nemělo. Zároveň jde ale paradoxně i o jistou slabinu. Začátky se svou realističností nemají prakticky nic jiného, čím by vynikly, a co by je dělalo nějak zvlášť výjimečné. Tvůrci se nevynasnažili k něčemu víc, co by nám utkvělo v paměti, co bychom doporučovali ostatním a do čeho bychom šli s chutí někdy znovu. Jednoduše je dokoukáte a po chvíli se vám už nevybaví žádný záchytný bod. Možná tak ten Jack Russel teriér, který nechyběl prakticky v žádném záběru. Jak už jsem říkal, Začátky jsou jednohubka, která ovšem neurazí.

10. února 2012
avatar uživatele
60 %

Tak to vidím já...

Strašně očekávatelné. Očekávatelně nezávislé, očekávatelně nápadité, očekávatelně procítěné. Pěkný film, ale nic člověku nedá.

1. února 2012
avatar uživatele
60 %

Beginners

Filmu bych si ani nevšimla, pokud by Christopher Plummer nebyl nominovaný na Oscara. Na jednu stranu jsem se nakonec těšila - nezávislé filmy mám ráda, na stranu druhou jsem se toho filmu trochu bála, protože sám o sobě až tak pozitivní ohlasy nevzbuzoval. Bohužel se naplnily spíše mé druhotné pocity. Začátky, to je snímek, který má na svědomí profesně nevyzrálý režisér, jenž má za sebou jen jeden neznámý celovečerní film, proto trpí množstvím nápadů, jež jsou sice samy o sobě dobré, ale ve výsledku je jich opravdu hodně. Taky děj není na můj vkus úplně učesaný - jako by film nevěděl, jestli je o otci, který konečně přiznal svou homosexuální orientaci a zároveň umírá na rakovinu, nebo o synovi, který se plácá ve vztazích i životě. A ve výsledku z toho všeho vzniká nuda v nezávislém balení. Tenhle film ve mně nic neprobudil, Plummer svůj part zvládl na výbornou, nápaditost by tu byla, ale jako celek to u mě nezafungovalo.

30. ledna 2012