home
Báječná léta pod psa

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
100 %

Velmi povedený český film

Nejdřív jsem viděla film a ten mne velmi zaujal. Pak jsem si přečetla knížku a zaujala mne tak, že se k ní občas ráda vrátím. Ale ráda se vracím i k filmu a nemůžu říct, že by kniha byla lepší. Kniha je mnohem obsáhlejší a některé scény jsou trochu jiné, ale pokud by bylo zfilmováno všechno, byl by z toho několikadílný seriál. Myslím, že scénárista tím, že si k filmu vybral pouze hlavní dějové zápletky, tak zachoval celou dějovou linii a celkový příběh nijak nenarušil. A co je hlavní, ve filmu zůstalo zachováno i to, co je hlavní i pro knihu. S lehkým humorným nadhledem je vyprávěn příběh z dob ne zrovna humorných. K výraznosti filmu přispělo také skvělé herecké obsazení. Já si tento film řadím k málu opravdu povedených českých filmů.

28. ledna 2013
avatar uživatele
70 %

+Báječná léta x -1

Ať dělám, co dělám, nemůžu si pomoct v dojmu, že Michal Viewegh se „udělal“ do spisovatele, kterého všichni uznávají, ale nikdo ho nečte, a jehož filmy všichni velebí, ale podruhé si je nikdo nepustí... Taková myšlenková intelektuální kavárna, ve které je neslušné si odkašlat, natož si tam prdnout. Přitom prdí vyšichni, včetně pana prezidenta a Michala Viewegha nevyjímaje. A jak řekl Freud: „Kdo říká, že nikdy neprděl, ten prdí dodnes.“ I když možná Freud řekl něco jiného, ale v principu je to stejné. Atmosféra filmu se halí do perzekučna, na které Kvído ve své iracionální racionalitě prdí a tak se perzekuce vysráží povětšinou v emotivních reakcích těch druhých. Efekt vyprávění pozorovatele je vděčný, protože nedůstojně nekvílí nespravedlností (3xn) jako Rath v kriminále (čteme jeho blogy, je mu tam smutno, kdo by to byl řekl), nýbrž zprostředkovává ušlechtilý nadhled. Kdyby byli dříve Kvída zavřeli do basy, mohl dnes Viewegh Rathovi poradit, jak na ten nadhled. Nu i některé další rysy filmu jsou zajímavé, jako třeba podivně nedětský vztah Kvída k okolnímu světu. Jsou-li tam vskutku autobiografické prvky, takže retrospektivou by se nám spisovatel zdrcnul zpátky do Kvída, pak se opravdu nedivím, že dnes píše tak divně, až je to kolikrát oslovující. Divné by ostatně bylo, kdyby tomu tak nebylo, že? Tak nic... Zanechme bytí a jděme dál. Povedou se i momenty humorné, jako třeba zarputilé tvrzení zparanoizovaného otce, který rozhodným šeptem pronáší, že nešeptá. Ano, ten okamžik mi utkvěl. A kvůli němu bych se na to i znovu podíval. I když, pořád se nemůžu zbavit dojmu, že to stejně, v duchu úvodem napsaného, neudělám... P.S.: Ten zprzněný nadpis názoru rádoby inspirovaný matematikou má vyjadřovat, že Viewegh vlastně složitě říká, že to bez ohledu na psa samozřejmě vůbec žádná báječná léta ani náhodou nebyla, leda by byl koneckonců Kvído ten pes a tudíž byl na rozdíl od všech ostatních tak nějak divně nad věcí, čili rádobymatematicky vyjádřeno "pes nad druhými"...

11. srpna 2012
avatar uživatele
E Š
...
90 %

Tento film predčil moje očakávania. Väčšina podobných kúskov na mňa pôsobí tak umelo, a hoci som mala často problém sledovať, čo sa vlastne deje (trochu neprehladný je), záver mi to celkom vynahradil.

10. srpna 2012
avatar uživatele
60 %

Tak to vidím já...

Hodně nedořešené, hodně nevyužité a je to škoda. Kniha nabízela mnohem víc. Nikolaev ale jako by spíš dodržoval prkotiny typu barvy kopaček hlavního hrdina, namísto aby dal postavám nějaký reálný rozměr. Hezký film na jedno zkouknutí, ale mohlo to být víc.

13. února 2011
avatar uživatele
70 %

Báječná léta pod psa

Viewegha moc nemusím, ale na tento film jsem se podívala. Musím přiznat, že se mi to docela líbilo. A navíc v tomto filmu hrála moje oblíbená herečka Libuška Šafránková. Takže... Určitě stojí za shlédnutí.

15. října 2009
avatar uživatele
80 %

klasicky viewegovsky film.jelikoz jeho filmy vazne miluju,nejen filmy,ale i knihy.super film co ma pointu.

7. listopadu 2008
avatar uživatele
80 %

Báječná léta pod psa

Hodně odsuzuju tuto dobu, kdy k nám přijeli dočasně Rusové, mě osobně se to naštěstí nijak nedotklo, ale jisté poznatky zanechalo. Tím raději sleduji chování některých lidí, kteří byli a kteří nechtěli být 'politicky viděni'(viz. můj děda). O. Vetchý a V. Javorský zahráli skvěle svoje role, ostatní herce jsem moc nevnímal. Myslím, že Michal Viewegh může být poprávu spokojený s filmovou adaptací.

11. července 2008
avatar uživatele
100 %

Báječná léta pod psa

Prvotina mezi sfilmovanými dílami známeho spisovatele, a taky by proto divák neměl očekávat něco úplně srovantelného s "dnešními" jeho dílami... Jako dramatická sonda do života nekomunistického " věčného smolaře " se TO akle myslím povedlo na jedničku s dvoma hvězdičkama...
Scéna kde se svlíkla Alïce je perfektní akorát jsem tedy nepochopil jak může někdo zapomenuot svoji rodnou řeč pár let stráveným pobytem za "oponou". Best of scény když se pokoušeli "dělat" tátovi radost a ten je pak jen odbyl suše a nezúčastněne...

15. dubna 2008

Když slyším "Viewegh" stávají mi vlasy na hlavě hrůzou. Úryvek z filmu Román pro ženy a měla jsem osypky ještě týden. Film Účastníci zájedu to potvrdil.... přesto jsem se překonala a chtěla jsem vidět, čím se "pan spisovatel" proslavil. Přiznám se, byla jsem mile překvapena. Je to určitě tím, že psal vlastně o sobě, takové věci působí autenticky a bývají povedené, tak je tomu i tentokrát. Docela jsem se i pobavila. Hlavní ideou je přiblížit člověku atmosféru, která v naší zemi dlouho panovala, a to se povedlo se vším všudy. Ondřej Vetchý se na tu roli hodí skvěle a po boku s Libuší Šafránkovou tvoří perfektní pár. Podtrženo sečteno: 72%

20. listopadu 2007
avatar uživatele
80 %

Docela dobrý film. Zaujaly mě některé scény a i když jsem tu dobu nezažila, docela sem si to dokázala představit. (navíc, když je do ní zasazena Kvidova - na první pohled ne zas úplně obyčená, ale když si to člověk zváží tak naprosto normální rodina). Myslím si, že to byl opravdu dobrý film, který stojí za to vidět ještě jednou.

19. listopadu 2007
avatar uživatele
80 %

Báječná léta

Pro ty, kdo před shlédnutí filmu četli knihu, byl jistě film jakýmsi zklamáním. Je mi jasné, že do 90 minut nejde napasovat celý román, ale spousta scén, které by filmu slušely, vypadly. Pokud někoho film nadchl, doporučuji přečíst knihu.

19. listopadu 2007
avatar uživatele
80 %

Ondřeje Vetchého mám moc rád a v tomto filmu zahrál opravdu skvěle...a to nebyl jediný, jehož herecký výkon byl vynikající...tohleto období, které postihlo náš národ je zajisté velice zajímavý namět ke zpracování...a celý štáb se tohoto úkolu ujal přímo bravůrně...v celém tom výčtu výborných českých filmů jsem na něj málem zapomněl...a to by byla veliká škola...určitě si ho co nejdříve připomenu....

25. října 2007
avatar uživatele
100 %

Naprosto skvělý film, který mě uchvátil. Pan Viewegh je neskutečný mistr pera a film si zaslouží absolutorium svou poměrně přesnou aplikací psaného dílka do skutečnosti a popisem "dávných" časů. Hodnocení je více než maximální.

20. září 2007
avatar uživatele
100 %

Výborně natočený film, kniha je také skvělá a tvůrcům se ve filmu podařily zachytit podstatné věci...

26. května 2007
avatar uživatele
100 %

Fantastický český film, na který se ráda podívám i poněkolikáté. Víc takových filmů a budu spokojená.

26. března 2007
avatar uživatele
90 %

Pan Vieweg je jako spisovatel třída a filmaři toho využili a antočili moc hezký film. Skvělé obsazení, člověk se ani chvilku nenudí!!! Je fajn, že v Česku pořd vznikají hezké filmy. A kdo říká, že české filmy stojí za nic, tak... :-)

13. ledna 2007
avatar uživatele
80 %

Výborný film od začátku až do konce, doba normalizace, revoluce a nám známé převlékání kabátů. Doporučuju všem, kdo ho ještě neviděli.

11. prosince 2006
avatar uživatele
80 %

Celkem dobré připomenutí uběhlých let, film je zábavný a hlavně uvěřitelný. Chvílemi možná trochu přehnaný, ale nevím jestli můj názor je ten správný, ty roky okolo 1968 se mě až zas tak nedotýkaly, abych to mohl spravedlivě posoudit. Ale rozhodně dobré herecké výkony.

5. října 2006
avatar uživatele
100 %

Skvělý

Tento film jsem viděla teprve nedávno, ale musím říct, že je prostě skvělý. Výborné herecké obsazení a zajímavý námět dělají z tohoto filmu něco víc, než jen "český film". Doporučuju.

4. června 2006

Nevím, nevím

Kdysi, před několika lety jsem tento film viděla a byla jsem z něho nadšená. Zůstala ve mně vzpomínka na pěkný film. Pak jsem se na něj dívala za několik let. Byla jsem v šoku, co se mi to mohlo líbit. Pochopila bych, kdyby to bylo naopak - tenkrát jsem ty historické reálie tolik neznala atd. Pár scén je povedených, pár záběrů je zajímavých. Ale ten zbytek mě spíš nudil a divila jsem se, jak mě tohle mohlo kdysi zaujmout. Ten příběh mi teď taky nepřišel zas tak úžasný. Holt člověk se mění.

24. května 2006
avatar uživatele
90 %

Super český film. Jsou tam skvělé hlášky a dobré herecké obsazení... Je to taková normální rodinka, ale jak se ten otec zblázní-to jsem těžce nechápala, ale i to stává, že? Kvído nemá chybu.

4. května 2006
avatar uživatele
gt23
...
80 %

Film byl celkem zajímavý, myslím že Vetchý předvedl další ze svých vrcholných výkonů...Ve filmu je plno humoru, ale i smutku.

27. března 2006
avatar uživatele
90 %

Jitka Ježková

Film má výborný příběh, humor a Libuše Šafránková s Ondřejem Vetchým výborným způsobem ztvárnili své postavy.

3. února 2006
avatar uživatele
dris
...
90 %

.

1. února 2006
avatar uživatele
100 %

No mě osobně se ten film moc nelíbil. Nevim proč, ale byl nějaký divný.... Knížka byla daleko lepší.

23. ledna 2006
avatar uživatele
80 %

Báječná léta;

Opravdu jeden z nejzdařilejších filmů. Velmi dobré zpracivání i herecké obsazení. Dalo by se říci, že film nemá chybu, ikdyž někteří by jich našli spoustu....

20. ledna 2006

ne

Nemám ráda tenhle film, přijde mi to strašně ujetý, jak se tam ty dětska furt svlíkaj - takový trapný.

22. prosince 2005

Mates:

Jeden z filmů, který patří do "Zlatého fondu" doopravdy - na rozdíl od některých titulů, které jsou v této edici jen aby se prodávaly. Skvělá předloha M.Viewegha, skvěle zpracovaná, vynikající herecké obsazení = pohoda. A navíc se nám představila dnes populární Alice Bendová (tehdy ještě Veselá). Móóc hezký!

22. prosince 2005
avatar uživatele
100 %

Supr

Tenhle film je naprosto dokonalý. Nejen, že má úžasné herecké obsazení, ale je to opravdu vydařený kus. Vždycky se na něj ráda dívám. Fakt je to třída!

19. listopadu 2005
avatar uživatele
Lee
...
90 %

Bezva

Pro mě je to jeden z nejoblíbenějších českých filmů. Ondra Vetchý zahrál roli perfektně a Libuška Šafránková také. Film plný humoru ve smutné době a plno smutku nad kterým se člověk lítostně usměje.

6. listopadu 2005
avatar uživatele
90 %

koncert

Pěkný film o nepěkné době. Ondřej Vetchý a Libuška Šafránková jsou skvělá dvojka,a tak je celý snímek postaven z velké části právě na hereckém koncertu těchto skvělých herců. Jen víc takových filmů, které pobaví a zároveň připomenou to, co někteří už zapomněli.

12. října 2005

českej film

Prostě krásnej českej povedenej film, na kterej bych se mohla koukat furt. Ve filmu je úžasnej hereckej výkon a krásná příroda i krásná zvířata.:)

Kdysi dávno
avatar uživatele
70 %

Nadprůměr...

Mezi českými filmy. Bohužel snímek je možná až příliš dlouhý, místy trochu ztrácí tempo a ne vždy je zábavný, vtiponý nebo dojemý tak, jak by měl. Vše ale vynahrazují skvělé výkony Libušky Šafránkové a Ondry Vetchého. Na poměry české kinematografie určitě nadprůměr, ale to samo o sobě moc velká vizitka není, že. S těmi filmy, které se u nás točí... Film prostě - jako všechny české - stojí a padá s hereckými výkony a charismatem postav. Pokud je ten velký, film prostě nemůže být průměrný.

Kdysi dávno
avatar uživatele
Albi
...
100 %

Zlatý český filmy

Báječná léta pod psa je vtipný film. Je, ale špatné napsat, že je to jen vtipný film. Má dobrý příběh.

Kdysi dávno
avatar uživatele
90 %

hmm

Cesky filmy mam proste rad a tohle je jeden z hodne povedenejch, herci, atmosfera, pribeh...vsechno bezva, i kdyz neco malo k dokonalosti chybi, fakt doporucuju

Kdysi dávno
avatar uživatele
90 %

diporučuji!

Važně skvělej film, Kvído se vytáhl... Ne český filmy zbožňuju a k těm nejlepším patří i tenhle... rozhodně to dříve tak bylo a nepochybuji že se to i stalo.... zaujme vás to na první pohled a všem to doporučuju, Vetchý se taky předvedl a s L. Šafrankouvou byly výborný pár! :)

Kdysi dávno
avatar uživatele
DADA
...
100 %

Co víc dodat?

Dobrá předloha, ještě lepší zpracování, Libuška s Ondřejem a samozřejmě okouzlující Quido.......Co víc dodat.... A to, že jde o českej filmek, to jen potvrzuje!!

Kdysi dávno
avatar uživatele
100 %

Beezzvaa

Bezvadnej českej film, pěkná příroda, herci, Je to příběh obyčejné až nadprůměrné české rodiny.Doporučuji těm kteří ho ještě neviděli.

Kdysi dávno
avatar uživatele
80 %

dobrá komedie

Je to průměrná, celkem ftipná komedie o životě jedné české rodiny za dob komunismu.Ondřej Vetchý s Libuší Šafránkovou sehráli své role perfektně.Film má dobrý děj, vtip i romantiku.Prostě film pro celou rodinu.

Kdysi dávno
avatar uživatele
100 %

Vynikající

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů. Ondřej Vetchý podal vynikající výkon.

Kdysi dávno
avatar uživatele
90 %

Někdy trochu sarkasmu

Velmi dobrý film - dost dobře dokázal zachytit to, jak se zacházelo s lidmi v době, kterou zachycuje. Až na to, že někdy se mi zdálo, že "brutalita" reality je až moc sarkastická... Každopádně, opět velmi dobré herecké výkony L. Šafránkové a dalších.

Kdysi dávno
avatar uživatele
100 %

Koncert

Bezvadný film o době, která poznamenala vše, co poznamenat mohla. Ondřej Vetchý mi připadal ve své roli jako bravurní mág. O filmu se těžko píše v superlativech, ale kdo ho uvidí, nebude na nich šetřit.

Kdysi dávno
avatar uživatele
100 %

Ani slovo navíc

než jen skvělé,skvělé a skvělé.Asi bych to mohl opakovat donekonečna,ale kdo jěště neměl tu čest ať se polepší a toto skvělé dílko asi nejlepší za posledních pár let kouká skouknout jedním dechem

Kdysi dávno
avatar uživatele
80 %

Smrt komunistům...

Opět další pousmání nad dobou, která ale nebyla tal vtipná jak to vypadá z tohoto filmu. Opět spíše tragické než komické situace pv době komunismu. Jako film velice umě natočené a herci v hlavních úlohách jsou také skvělí a i přes občasné pousmámí, by měl tento film spíše varovat před tou svinskou ideologií.

Smrt komančům a více takto povedených filmů.

Kdysi dávno
avatar uživatele
90 %

Dobrý film

Velmi pěkně natočené, ale hlavně asi dobře napsané. Člověk se zasměje a my, co jsme tenkrát byli příliš malí, abychom to chápali, občas jen nevěřícně kroutíme hlavou.

Kdysi dávno

Neni to pod psa

To sice ne, ale zázrak to rozhodně není. Skvělý scénář a obsazení se debutujícímu režiséru Petru Nikolaevovi nepodařilo využít na maximum. Skvělé fóry a decentní narážky jsou ve výsledku moc okaté (to je škoda, protože humor by byl o třídu výš) a nevyzní tak přesvědčivě. Ovšem na debut je to krásná práce.

Kdysi dávno
avatar uživatele
80 %

...

Petr Nikolaev dokázal využít skvělé předlohy a vytvořil tohle mrazivě zábavné dílo, kterému dodali "to pravé ořechové" právě Ondra Vetchý s Libuší Šafránkovou.. Myslím, že nemusíte zrovna milovat Viewegha, aby vás tenhle film dostal..

Kdysi dávno