home
Baader Meinhof Komplex

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
60 %

Baader Meinhof Komplex mám v seznamu už snad celou věčnost, respektive přišel na řadu po bezmála dvou rocích. Ačkoliv se stále těší vcelku velkému úspěchu, mě velmi odrazoval jeho z mé strany velmi nedůvěryhodný název. Byla to tedy jenom blbá předpojatost, která mě tak dlouhou dobu dělila od dobrého zážitku, nebo moje obavy byly na místě? No, tento film má tu výhodu, že se opírá o skutečné události, které poutavost rozhodně nepostrádají, nicméně jeho pozoruhodný námět je paradoxně zároveň jeho velkou slabinou. Filmů z kriminálního prostředí tu už byla řada, ovšem Baader Meinhof Komplex mezi nimi vyniká svým zasazením do druhé poloviny dvacátého století a zobrazením takové kriminální činnosti, která se vymyká kontrole. Dalším důležitým faktem je potom samozřejmě záměr toho všeho. Člověka potěší, když tu nejde jenom o prachy, nebo touhu stát se největším zločincem všech dob (viz Veřejný nepřítel č.1). Jenže nádech zadostiučinění imperialistické společnosti neustále slábne a slábne, až člověk na ten vyšší smysl úplně zapomíná. Film svým zobrazením naprosté anarchie nás pak sám obrací proti sobě samému. Všechny ty vzpurné postavy se líbí čím dál míň, až se celý příběh začne nést v tak negativním duchu, že by se dal označit za depresivní. Děj si pořád uchovává svoje tempo, nikdy se nenechává unést klišé filmovými prvky, má spád a nepostrádá nepředvídatelnost, ale k dokonalosti má opravdu hodně daleko. Už v polovině filmu jsem začínal kontrolovat posuvník v naději, že to už brzy skončí, a ve třech čtvrtinách mě to už celé začalo dokonce nudit. Baader Meinhof Komplex je záležitostí pro diváky, kteří si potrpí na historické souvislosti, a co mají nervy vydržet herce, jejichž výkony spočívají v tom, jak moc dovedou být se vším nespokojení.

8. dubna 2012
avatar uživatele
70 %

Johanna Wokalek

Film je doplňován historickými dokumentárními záběry, takže děj filmu ještě víc zapůsobí. Celé to teroristické šílenství a a tehdejší politické klima je velmi reálně zachyceno a přeneseno do příběhu.

21. dubna 2010
avatar uživatele
pier
...
100 %

Pier

Když píšu tento názor tak mám před sebou otevřené encyklopedie plné faktů a záznamů o skupině RAF…Jsou tu i fotky a tudíž mohu porovnat autenticitu z reálu i z filmu…O teroristické skupině „Frakce rudé armády“ jsem něco málo věděl, slyšel jsem o nich ale nevěděl jsem proč to všechno dělali…Po shlédnutí Baader Meinhof Komplex jsem zůstal tak nějak při mražen k židli protože téměř se vším za co oni bojovali a proč to všechno dělali naprosto souhlasím…Co se mi ale nejvíc líbilo, byla brutalita se kterou si režisér nelámal hlavu, klidně nám ukázal díru v obličeji, nebo brutální bití demonstrantů na samém počátku filmu…Právě jsem se dostal k začátku filmu, okamžitě vás ohromí velikost projektu, když vidíte obrovské množství lidí jak protestují proti nějakému šejkovi…A v zápětí vás opět ohromí jak se to všechno vymkne z rukou a vše se spustí v obrovskou bitku mezi demonstranty a policisty…Po neuvěřitelném nástupu film na krátko ustoupí do pozadí a vy hltáte jeden dialog za druhým, aby vás zase v nečekaném okamžiku všechno překvapilo a vlna adrenalinu která se dere z plátna na diváka okamžitě uzemní každého kdo se nudil…Takovouhle „houpačkovou“ tendenci má příběh celou dobu, možná to je schválně aby si divák na okamžik odpočinul a možná taky ne...Německé herce moc neznám ale když tak koukám na jejich filmografii tak vidím že moc zkušeností s velkými projekty mají dva herci…Moritz Bleibtreu který se představil už Klepání na nebeskou bránu a ve snímku Lola běží o život, jeho zkušenost s velkými filmy je na plátně opravdu vidět, dokonale zastiňuje ostatní herce, a jeho výbuchy hněvu jsou naprosto famózní…Dalším hercem který je víceméně zkušený je Bruno Ganz který se nám předvedl že dokáže zahrát i smutného strýčka Hittlera v Pádu třetí říše…Jsem rád že jsem tento film viděl, a dokázal bych si i představit že jsem sám jedním z nich…Baader Meinhof Komplex asi dokáže zatřepat mým osobním TOP TEN!!!

4. dubna 2009