home
Letec

RECENZE FILMU

Poprvé jsem se o tomto filmu dozvěděl, když jsem sledoval předávání Zlatých glóbů. Celkem obdržel 3 tyto prestižní ceny a pár dní poté získal 11 nominací na Oscara. A tak jsem vyrazil do kina, abych se přesvědčil, jestli si to skutečně zaslouží. Náručí Howarda Hughese prošla řada filmových hvězd či hvězdiček, které proslavil svými filmy A musím říci, že zaslouží. Příběh se odehrává v Americe na sklonku 20. let 20. století, kdy mladý miliardář, pro kterého není žádný sen neuskutečnitelný, Náručí Howarda Hughese prošla řada filmových hvězd či hvězdiček, které proslavil svými filmy Howard Hughes (Leonardo DiCaprio) natáčí film Pekelní Andělé – Hell´s Angels. V té době je to nejdražší film své doby, který se později stane legendou. Howard je tehdy ještě mladý, pohledný a ambiciózní člověk milující letadla, dobré filmy a krásné ženy. Po nějakém čase a práci na dalších filmech se zamiluje do Katharine Hepburnové (Cate Blanchettová). Je to jeho veliká láska, žije s ní několik let. Během jejich soužití se podaří Howardovi překonat rychlostní rekord a obletět svět. Jelikož má veliký smysl pro obchod a jeho budoucnost, chce během války spolupracovat s americkou armádou. Má v plánu postavit nový výzvědný letoun a „vzdušnou loď“, která by mohla přepravovat těžký náklad.

Při stavbě těchto letadel se rozchází s Kate a začíná udržovat milenecký vztah s Avou Gardnerovou (Kate Backinsaleová). Poprvé se také u něj objevují poruchy psychiky – na kterých má zřejmý vliv jeho matka, jež mu v dětství vštěpovala nutnost přehnané hygieny. Při zkušebním letu jednoho z nových letadel připravených pro armádu má Howard těžkou havárii, která ho málem stojí život. Po uzdravení začíná těžká část jeho života.

Největší jeho láskou byla ale letadla
Chce začít se svojí leteckou společností podnikat lety přes Atlantik. Největší jeho láskou byla ale letadla To se ale nelíbí jeho konkurentovi v tomto oboru Noahu Ditrichovi (John C. Reilly). Chce Howarda za každou cenu dostat ze svého „písečku“ a díky svým kontaktům dosadí na post senátora svého člověka Owena Brewstera (Alan Alda). Owen podá na Howarda, který už trpí chronickými depresemi, žalobu kvůli korupci. Soud nakonec Howard vyhraje. Celý film končí v okamžiku, kdy se mu podaří vzlétnout se svojí „vzdušnou lodí“.

Musím se přiznat, že když jsem se dozvěděl o délce filmu (170 minut), nevěděl jsem, jak chce režisér Martin Scorsese dokázat udržet diváka v pozornosti po celou tu dobu. Ale povedlo se mu to. Film je dobře natočený a ihned od začátku vás pohltí. Děj bych mohl rozdělit tak na tři části. První je velmi dobrá, druhá byla až příliš zdlouhavá, ale závěr nemá chybu. Musím se přiznat, že jsem toho o Howardu Hughesovi moc nevěděl, a tak jsem přímo „hltal“ každý okamžik a záběr.

Jednou z nejvýznamnějších žen v jeho životě byla Katharine Hepburneová – žil s ní tři rokyAčkoliv nepatřím k velikým Jednou z nejvýznamnějších žen v jeho životě byla Katharine Hepburneová – žil s ní tři roky fandům Leonarda DiCapria (snad ho i jako herce nemám zrovna v lásce), přesvědčil mě tady, že hrát skutečně umí a Zlatý glóbus si zasloužil. Velmi mě překvapil Alan Alda, jenž v roli záporného senátora zazářil. Výborný výkon předvedla i Cate Blanchettová coby Katharine Hepburnová. Není jí sice příliš fyzicky podobná, ale imitace jejích gest i projevu se jí povedla skutečně ba jedničku.

Co se mi hodně líbilo, bylo Scorseseho podání filmu. Někdy jsem i uvěřil, že se tento snímek natáčel v té době, o kterou se jedná. Dokonale propojil filmovou techniku 30. let minulého století a doplnil je o počítačové efekty. Ve filmu můžeme slyšet i původní rozhlasové nahrávky.

Film Letec můžu jenom doporučit. I když k filmům tohoto typu bývám velice často kritický, tak tento mě velmi zaujal. A tak hurá od 10. 2. do kina.

hodnocení
80 %
jedním dechem
11 nominací na Oscara. Určitě ano.
Šumi
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.