home
Avengers: Infinity War

RECENZE FILMU

Tak jsme se dočkali, nejočekávanější film tohoto roku je konečně v kinech. Několik dní před mým usednutím v přítmí kina jsem byl doslova offline, abych omylem nenarazil na spoilery a nepřipravil se tak o moment překvapení, který je tady bezesporu důležitý. Tak jaké jsou mé pocity? Stálo těch deset let za to? Je skutečně Infinity War tím nejlepším, co můžou filmy podle komiksu nabídnout?

Ano, upřímně z celého srdce ano. Sice to má své mouchy, pár věcí by se mohlo udělat jinak, ale v žánru komiksových filmů si nedokážu představit, že by mohlo do kin dorazit něco dokonalejšího. Marvel dokázal něco, co ve filmovém průmyslu nemá obdoby. Deset neuvěřitelných let, desítky filmů, vše krásně propojené a jedno společné vyvrcholení. Je vidět, že Marvel má svůj záměr do detailu promyšlený a funguje mu to na jedničku. Ano, DC sice zaostává, ale není to tím, že jeho filmy jsou špatné. Jsou s menší dávkou humoru, jsou temnější, jsou dospělejší, což já třeba osobně oceňuji. Problém je ve způsobu provedení. DC nám sice pár sólovek přichystalo, ale jejich Liga spravedlnosti se skoro celá zakládala na nových hrdinech, které jsme doposud na velkých plátnech neviděli a vztah jsme si k nim teprve museli vybudovat. Navíc, změna hereckých představitelů tomu moc nepomáhá. A Marvel na to jde opačně, tedy lépe. Hrdiny dobře známe, máme je rádi, každý si v té škále postav našel to své, a vidět je pospolu je pastva pro oči. Jejich příběhy pozorujeme už deset let! Za tu dobu si je oblíbíte. A pak je pochopitelně rádi uvidíte v jednom filmu, což do kina naláká tuny diváků.Předpokládám, že vy, kteří se o Infinity War zajímáte, máte o příběhu nějaké to povědomí. Přesto: Thanos, dobyvatel vesmíru, sbírá Kameny nekonečna na svou fešnou rukavici, aby s jejich společnou silou doslova lusknutím prstu vyhladil polovinu vesmíru a nastala konečně rovnováha, po které tak baží. Naštěstí tu jsou nejmocnější hrdinové světa, aby mu jeho bláznivý plán překazili, pár kamenů ochránili a samotného Thanose bručet do hlíny poslali. Jenže, nepočítali s tím, že Thanos je fakt borec, kterého jen tak nic nerozhodí a i když se společně spojí, stále si s nimi Thanos jen pohrává.

Příběh je velmi jednoduchý, jak u marvelovek bývá zvykem. Ale vůbec to nevadí, protože do kina si jdeme užít spojení převážné většiny našich oblíbených postav, opět skvěle natočené akce, hutnou dávku humoru a jsme zvědaví, jak všichni Thanose ustojí. Takže pěkně postupně.


Infinity War je v jistých směrech klasickou marvelovkou. Zárukou kvality, jako u každých jiných filmů, je vizuální zpracování, které je i tady bezchybné. Miliony dolarů nateklo a výsledek je pasta pro naše oči. Zde není žádná výtka, vše je opět krásné a dokonale vytvořené. Zároveň můžeme navázat na akční scény, kterých je zde hodně, ale hodně. Oceňuji přehlednou kameru, takže žádné trhavé záběry a rychlé střihy. V akčních scénách je vidět obrovský kus práce, ať už je to velkolepá řežba ve Wakandě, nebo boj Black Widow na ulici ve městě. Co se týče humoru, tak i na ten došlo, hlavně v první polovině filmu, kde se převážná část hrdinů potkává a dávají se dohromady. To vyvolává spousty zajímavých a vtipných situacích. Není to zas tak srandovní jako Thor: Ragnarok, ale poměrně slušně se zasmějete. Už jen samotný fakt, že uvidíte Thora po boku Strážců Galaxie, nebo Iron Mana podávat ruku Doctoru Strangeovi, ve vás vyvolá příjemný pocit a úsměv na rtech.

Jako film takový je neskutečná řežba. Od samotného začátku do finále se pořád něco děje. Nemáte čas vydechnout. Buď hltáte pořádnou akční řežbu, nebo se smějete u hlášek jednotlivých postav, či truchlíte nad danou situací. Infinity War je nesmírně rozmanitá. Nadchne vás, rozesměje vás a citlivější diváky dokáže i rozplakat. Například během projekce vedle mne seděl mladý kluk (cca 14 let) a doslova v některých scénách utíral slzy, či naštvaně vykřikoval nadávky na Thanose. Po mém usměrnění už jen utíral ty slzy, ale je na tom krásně vidět, že Infinity War tentokrát není klasickou happy marvelovkou, kde je všechno fajn a víme, jak to dopadne. Tento díl je totiž ze všech nejvíce smutný, je místy depresivní a nebojí se sáhnut na život i velmi oblíbené postavě. Jak se čekalo, zde se bude umírat a skutečně tomu tak je. Tak jako tak, dvě a půl hodiny uteklo jako voda. Nečekal jsem, že se dokáži nechat tak vtáhnout.


Co náš Thanos? Je to tak skvělý záporák, jak Marvel sliboval? On to totiž slibuje pokaždé a pak zjistíme, že sliby chyby. Tentokrát měli tvůrci ale pravdu. Thanos se doopravdy vyvedl, nejen graficky (ve filmu vypadá o mnohem lépe než v trailerech), protože vypadá jak živý, ale i vlastnostmi. Jeho primární cíl dokážete pochopit, sice jeho provedení se vám už líbit nebude, ale je fajn, že jej chápete, a kdyby jeho cíle šlo docílit jinak, možná byste mu i pomohli. Navíc, v jedné konkrétní scéně mi ho bylo i líto, což bych nikdy neřekl. Thanos je silný nepřítel, je chytrý, nebojí se obětovat i věci, které má rád, neobává se zabíjet a nevzdává se. Ano, s čistým svědomím mohu potvrdit, že Thanos je skutečně povedená postava, která mě zajímala, a vůbec mi nevadilo, že si skoro veškerý čas ukradla pro sebe. Možná jen trochu škoda, že se nerozebral jeho příběh do větších detailů a možná bychom jeho cíl nastavit rovnováhu pochopili ještě víc. Třeba to rozmaže čtyřka.

Kde Infinity War dokáže narazit? Největším problémem je velké množství postav. Sice se to tvůrcům podařilo ukočírovat, ale nemohli uspokojit každého diváka. Některé postavy zde scénu ovládnou, jiné se tu ale objeví jen na pár minut (doslova) a jiné už vůbec ne. Absence některých postav je zmíněna a vysvětlena, ale o pár postavách tu nepadlo ani slovo! Což mi přišlo jako škoda, ale je to pochopitelné. Navíc, uznávám, že v rámci možností to dopadlo dobře. Další věc, která mi lehce „vadila“, bylo jednání některých osob. Myslím si, že by totiž ve svých filmech jednali jinak. Zde mě překvapila jejich reakce nebo způsob provedení konkrétní věci. Jako celek to nevadí, i tak jsem si film užil, ale když se nad tím zamyslím, vidím to tam. Čert to vem, pořád je to boží blockbusterová jízda!


Co nám třetí díl Avengers přichystal? Spoustu emocí a zážitků. Skvěle natočená akce, trefný humor a odkazy i na jiné filmy, hromada známých starých, ale i nových postav, promyšlený záporák a hlavně smrt několika hrdinů. Navíc, to finále! Pár minut o něm jsem oněměl a přemýšlel jsem, zda se mi to nezdá a nedokázal jsem si přiznat, že se to skutečně stalo. Pochopitelně přišlo vystřízlivění a zas tak žhavé to nebude, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nesmíme zapomínat, že tu máme ještě čtyřku, která se k nám vrátí příští rok v květnu. Takže převážná část věcí se ještě vysvětlí, doplní anebo se stane vše jinak. I tak, velmi emoční komiksová jízda.

hodnocení
100 %
jedním dechem
V rámci žánru komiksových filmů se jedná o dokonalé dílo. Hromada známých postav, skvělá přehledná akce, typický marvelácký humor a doopravdy skvělý záporák. Konečně je to místy temnější, vyhrocené a tvůrci se nebáli sáhnout na život známým postavám. Strhující, nevídané. Pár chybiček to asi mělo, ale člověk nad nimi rád mávne rukou. Toto se bude těžko překonávat.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.