home
Atomic Blonde: Bez lítosti

RECENZE FILMU

Režisér, který se podílel na tvorbě Johna Wicka, nám přináší další akční podívanou, která nás má šokovat a otevřít nám ústa dokořán. Podaří se to Charlize Theron coby Lorraine Broughton nebo se jedná o další bezduchý akčňák, který zapadne pod návalem podobných filmů? Výsledek vás možná překvapí.

Dalšímu filmu od režiséra Davida Leitcha rozhodně neprospívá, že je srovnáván s Johnem Wickem z roku 2014. Keanu Reeves jako zabiják nastavil laťku neskutečně vysoko a proto možná bude spousta diváků s Atomic Blonde: Bez lítosti nespokojeno. Je ale možná chybou tyto dva filmy srovnávat! Jedná se totiž o jinou dobu příběhu, jiný styl vyprávění, o jinou motivaci pro vystřelování mozků z hlav a hlavně o dvě různá pohlaví. Když se ale od Johna Wicka oprostíme, i tak Atomic Blonde nedokáže sám stát a něčím výrazným nás zaujmout.Rozhodně není problém v akčních scénách. Je vidět inspirace z již zmíněného Johna Wicka. Souboje a přestřelky jsou skvěle natočené a hlavně jsou přehledné. Žádná zběsilá kamera, ale čisté záběry v plné parádě. Navíc, Lorraine je v soubojích vynalézavá, takže nehrozí spadnutí do stereotypu. Svých nepřátel se zbavuje vším možným, co má kolem sebe. Občas mi lehce připomínala Jackie Chana, který dokázal ve svých filmech zneškodnit protivníka i cedníkem na těstoviny. I tak se ale nejedná o něco výjimečného, co bychom už někde neviděli. Naštěstí přišla jedna scéna, která všechny ostatní překonala a možná se jedná o nejlepší akční scénu všech dob. Díky ní film není zcela propadák. V druhé polovině nás totiž čeká přibližně desetiminutová akční scéna natočená na jeden záběr! A k tomu opět výtečná a přehledná kamera – kvůli této scéně se na film rád povídám znovu.

Taktéž oceňuji, že hlavní hrdinka není neporazitelný stroj na zabíjení, ale že nepřátelé ji dokážou zranit či poslat pěstí k zemi. Samozřejmě se pak stačí vykoupat ve vaně plné ledu a kopnout do sebe panáka a můžeme začít znovu. I tak, kdyby jí nedokázal nikdo ublížit či jen způsobit šrám, nebavilo by nás to. Tím ale končíme.


Proč tedy tak "nízké" hodnocení? Film stahuje dolů rozhodně příběh. Byl nepřehledný, překombinovaný, a kdyby se mě někdo zeptal, o čem film přesně byl, hodně bych tápal. Chvílemi jsem neměl tušení, co se řeší či co se stalo. Naštěstí, což také nemusí všem vyhovovat, je příběh vyprávěn formou flashbacků (ze vzpomínek, vyprávění), takže komentáře a připomínky Lorraine a šéfů nám občas něco objasnily. I tak mi to moc nepomohlo.

Atomic Blonde: Bez lítosti není špatný film a milovníkům akčních snímků ho vřele doporučuji. Neočekávejte ale film roku. Dlouhá stopáž, složitý příběh, hrdinka bez emocí – to vše vám může snížit nadšení. Akce je ale skvěle udělaná, a pokud se vám herečka Charlize Theron líbí, určitě oceníte některé záběry, při kterých se vám bude tajit dech.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Prvenství mezi akčními filmy rozhodně Atomic Blonde: Bez lítosti nebere a toto místo přenechává jiným. I tak se ale nejedná o propadák a film zaujme skvělou akcí a nekompromisní hrdinkou. Navíc, scéna na jeden záběr stojí za zhlédnutí. Herci dali do svých rolí vše, hudba lahodila a atmosféra byla dobře vytvořená. Příběh je ale složitý, moc zamotaný a ne každý se v něm orientuje. Hlavně, vše je bez emocí, takže je vám vlastně jedno, co se děje a jak to skončí.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.