home
Amundsen

RECENZE FILMU

Roald Amundsen byl jeden z největších dobyvatelů všech dob. Jako první dobyl Jižní pól a dosáhl na oba kontinenty této planety. Byl to taky velice neústupný muž, který se nikdy nedokázal smířit s tím, že je druhý. Pro své výpravy byl ochotný obětovat cokoliv, ať už šlo o peníze nebo mezilidské vztahy. Natočit film podle jeho života dostal za úkol Espen Sangberg, režisér na oscara nominovaného Kon-Tiki nebo posledních Pirátů z Karibiku. Jak se mu zadařilo?Amundsen byl bezpochyby zajímavý člověk, ať už z hlediska toho co dokázal, nebo jaký měl charakter. Film se snaží důsledně zachytit oboje. Bohužel se mu to ale úplně nedaří. Film nejvíc vyrazí dech hned první scénou. Scéna pádu letadla natočená na jeden záběr je bezpochyby dokonalá. Vůbec celá první hodina filmu nebyla špatná. Dočkáme se záznamu jeho cesty na Jižní pól, během které se objeví i napínavá scéna. Bohužel je ve filmu jediná, ale i tak se na to dá koukat. Nedá se mluvit o špičkové podívané, má to spíše blíž k průměru, ale nenudil jsem se. Nuda přišla až v polovině druhé. Veškeré cesty poleví a pozornost se přesune na rozbor osobnosti Amundsena. A v tu chvíli film selhává na plné úrovni.

Působí to, jako kdyby z filmu vyprchal všechen život. Všechny dialogy, snažící se rozkrýt psychologii Amundsena jsou toporné a neuvěřitelně nudné. Jakkoliv se film snaží, žádné emoce z něj nejsou cítit. V celé druhé polovině se nenachází jediná scéna, hodná zapamatování. Prakticky si nejsem jistý, jestli si pár dní po projekci z druhé poloviny ještě něco pamatuji. A co víc, Amundsen nepůsobí ani tolik jako zajímavá osobnost, jako spíš nesympatická. Nebudu lhát když řeknu, že jsem ho v několika momentech skoro nemohl vystát. Nevím, jestli to byl záměr filmu, ale zážitek to dost snižovalo. A o ostatních postavách se dá říct jen, že jsou absolutně nezajímavé.Nemohu ale filmu upřít určité technické kvality. Herecké výkony jsou dobré, hlavně Pål Sverre Hagen zvládl roli Amundsena na jedničku. Ostatní herci sice nevyniknou, ale o nikom nemůžu říct špatné slovo. Nejlepší práci ale odvádí kamera a výprava, při zachycování scenérií z obou pólů. Záběry jsou opravdu nádherné a vůbec bych se nedivil za nějakou tu nominaci na oscara v technických kategoriích.

Na film o jednom z největších dobyvatelů všech dob je to ale trestuhodně málo. Kdyby se film více zaměřil na události z jeho výprav, věřím že by z toho vznikl dobrý film. Takhle je to ale jenom nevyužitý potenciál.

hodnocení
50 %
jedním dechem
Smutný pohled na nudný film o zajímavém člověku. Záznamy z dobývání pólu nejsou tak špatné, ale film naprosto selhává ve snaze zajímavě zachytit osobnost jednoho z největších dobyvatelů všech dob. A to je opravdu škoda.
Folky
Jsem fanoušek filmů téměř všeho druhu (výjimkou jsou muzikály), ale upřednostňuji sci-fi a cokoliv, co se vymyká běžné produkci.