home
Americká krása

GOLDIE FILM

Americký sen. Pojem, který se dnes používá téměř výhradně hanlivě. Zvlášť my, Evropané, ho považujeme za cosi směšného. Za symbol naivity, hlouposti a bůh ví, čeho všeho ještě. Přitom ve své podstatě jde o záslužnou a závidění hodnou teorii, kterou bychom si přáli zažít na vlastní kůži asi všichni. Vlastní pílí se vypracuj na vrchol, najdi si krásnou ženu, postav si drahý dům, vychovej dvě/tři děti a žij šťastně až do smrti. Pro Lestera Burnhama se stal americký sen všedností a samozřejmostí. Jako typický příslušník "upper-middle class" má vše, co si při svém skromném původu může přát. Proč tedy on, a celá jeho rodina s ním, jako by nebyl schopný cítit "štěstí"?


Hrdina snímku Americká krása z přelomu tisíciletí skutečně získal postavení v prosperující firmě, žije s krásnou, inteligentní ženou na americkém předměstí a má mnoho důvodů být spokojený s tím, čeho dosáhl. Ale není. Vlastně už toho má plné zuby. Jak mu mezi prsty mizí léta a dostavuje se krize středního věku, uvědomuje si, že vlastně ničeho nedosáhl - tedy ničeho, čeho by si sám cenil, co by si sám vytyčil. Žije podle šablony, předpokladů, jeho počínání je nalinkováno předem kýmsi cizím a s ním i všechny pocity a emoce, jež by měl cítit. Ve chvíli, kdy se to rozhodne změnit, už je stejně pozdě: jak nám ihned na začátku oznámí, ani ne do roka bude mrtvý. Protože to ale ještě neví, začne po štěstí pátrat usilovně a bez možnosti návratu. Spálí pár mostů, naštve pár lidí, ale pokusí se "žít". A nakonec to nevypadá jako špatné rozhodnutí.

To je tedy jen ta hlavní linie Mendesovy debutové mozaiky lidských osudů, kterou okouzlil celý svět. Sledujeme totiž hned několik příběhů několika postav (většinou z Lesterovy rodiny), z nichž žádná není vyhraněně dobrá nebo špatná, příliš chytrá nebo hloupá ani důležitá nebo zbytečná. Vše jsou to lidé z masa a kostí, kteří mají své sny, svá přání, a těch se nějakým způsobem (ne)snaží dosáhnout. Jistě jsou napsaní tak, aby pasovali do potřebné škatulky, zároveň jsou ale jako takoví zcela přesvědčiví.
Důležité je uvědomit si, že americká kultura se nachází trochu jinde než ta naše. Přestože lidé jsou všude stejní, mají podobné problémy a touhy, je přeci jen laťka snahy o sebeurčení trochu jinde v USA a v zemích bývalého východního bloku, což nám Americkou krásu trochu oddaluje. Chápat problémy postav není zkrátka úplně snadné. V Čechách se podobné krize a výstřelky staly spíše tabu, moc se o nich nemluví a jsou považovány za okrajový problém, který se týká malého počtu lidí.
Protože je ale Mendes skutečně skvělý režisér a vypravěč, dokáže navodit atmosféru potřebnou k pochopení pocitů i motivací jednotlivých postav, za což mu můžeme být vděční. Vzniká tak komplexní pohled na americkou společnost v úžasném balení, které pochopí každý důvtipnější divák, protože myšlenky i s emocemi jsou podávány jako na talíři.

Celá bohatost snímku by se bez tohoto základního "vtažení do děje" sesypala jako domeček z karet. Všechny ty výborné herecké výkony, silný scénář a příjemná hudba... nic z toho by nemohlo fungovat. Je skutečně důležité, že se Mendesovi daří navodit pocit veskrze lidského snímku, který je nám blízký. Že dokáže tolika různorodým charakterům poskytnou půdu k prosazení se, aby působily povědomým dojmem, přestože ještě stále jde o jinou kulturu, než je ta naše. Až tady dokazuje Mendes své kvality, když se mu daří zaujmout i nezúčastněné.
Druhá věc je, že jde o jeho debut a rovnou tak komplikovaný projekt. Udržet u filmu s tolika postavami pocit soudržnosti bývá složité i pro nejzkušenější filmaře. Většinou na to (a ne vždy záměrně) rezignují, takže se jejich dílo stane slepencem epizod. Americká krása si nicméně svou jednotnost a celistvost dokáže udržet.

Ano, teď je na čase pochválit i ostatní než Mendese. Americká krása totiž patří mezi ty kousky, jejichž každý aspekt stojí za povšimnutí. Ať výborní herci v čele s Kevinem Spaceym a Annette Bening (ale vlastně všemi zbylými), nebo úžasná "náladová" hudba mistra Newmana (on vážně ještě nemá Oscara?).
Důležitější ale je, že všechny filmařské složky skvěle pasují dohromady a vyznívají velmi přesvědčivě. Již mnohokrát jsem psal, že nejlepší není film, na němž je jeho kvalita tak strašně "vidět", kde se filmaři snaží na diváka zapůsobit vlastním talentem. Nejlepší jsou filmy, které působí přirozeně, uvolněně a až lehce. Jako by pro tvůrce nebyl žádný problém je natočit, ačkoliv svým obsahem a provedením převyšují okolí. Právě tím disponuje Americká krása. Její odlehčenost a samozřejmost zachraňuje to, co by se v rukou jiného mohlo stát teatrální a křečovitou kritikou americké společnosti.

jedním dechem
Americká krása sice nebyla první filmem mapujícím krizi středního věku, natož aby se jako první navážela do Amerického snu, byla to ale ona, kdo rozpoutal velký boom podobných kousků a zájmu o dané téma. Začínající Sam Mendes měl zkrátka know-how na kvalitní filmy již od svého debutu.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.