RECENZE FILMU

Co si budeme nalhávat, filmy odehrávající se v pravěku moc oblíbené mezi diváky nejsou. Není to tématem, ale spíš zoufalým zpracováním. Mě hned napadlo přirovnání k filmu 10 000 let př. n. l., který já osobně za úspěšný rozhodně nepovažuji. Vlastně přemýšlím, který film mě kdy z období pravěku, nebo doby ledové bavil a napadají mě jen animáky Doba ledová nebo nedávný Pračlověk. A jak si stojí Alfa? Povedl se konečně skvělý filmový zážitek? Nebo Alfa zapadne mezi řadu průměrných filmů z tohoto odvětví?

Alfa vypráví příběh o tom, jak mladý ztracený lovec našel vlka, kterého jeho smečka zanechala na pospas osudu a tak vzniklo první pevné pouto mezi člověkem a zvířetem. Pokud jste čekali drsný survivor z prostředí mamutů a zubrů a šavlozubých tygrů, tak se moc netěšte. Těchto zvířat se sice dočkáme, ale film je spíš veden v žánru rodinného snímku, což spousta diváků odsoudila. Já ale sakra nechápu proč! Však trailery už napověděly, že zde se druhý Revenant konat nebude a spíše se zaměříme na přírodu a pouto člověka a vlka. Finální trailer je tím přímo plný. A já to takto čekal a já to takto chtěl a jsem maximálně spokojen.Na samotném začátku filmu sledujeme nešťastnou událost, která vede k tomu, že mladý lovec jménem Keda zůstává zcela sám a zraněný. Ostatní z lovecké party se logicky domnívají, že je po smrti a tak vyráží zpět na dlouhou cestu domů bez něho. Jak ale víme z ukázek, Keda rozhodně mrtvý není a musí se sám dostat zpět domů, než přijde poslední záchvěv doby ledové - krutá zima. Na své cestě, kde si musí shánět potravu a hledat bezpečné úkryty před predátory, nachází vlka, kterého pojmenuje Alfa. Alfa ho začne na cestě domů doprovázet a vznikne mezi nimi silné poutu přátelství, které znají jen lidé, kteří někdy měli doma psa. Cesta domů ale není procházka růžovým sadem a oba dva se musejí mít na pozoru. Pravěk je totiž svině.

Zní vám to jako pohádka? Vězte, že tomu tak skutečně je. Není to žádný drsný film, žádný nepřístupný, kde by byly drsné lovy zvířat, boje mezi pralidmi a spousta sprostých slov a živočišného sexu. Je to jednoduše rodinné dobrodružství, a pokud tak k filmu budete přistupovat, bude vás a eventuálně i vaší rodinu velmi bavit. Co se mi teda na jednoduchém příběhu chlapce a vlka líbilo?


Musím pochválit vizuální stránku a nápaditost tvůrců. Mělo to krásné barvy, kamera dokonale vše ukazovala a CGI kupodivu nebylo vůbec špatné. Dostaneme slušnou dávku všemožných zvířat a hlavně co musím pochválit, je kamera při lovu nebo akčních scénách. Vše natočené krásně přehledně. Druhým plusem je pro mě sympatický herec. Keda hraje Kodi Smith-McPhee, jehož budete znát z X-Menů a z Úsvitu planety opic. Ne všem divákům sedl, ale mě se do té doby, do toho konceptu náramně hodil. Dalším plusem je rozhodně vztah mezi člověkem a zvířetem, ale tato výhoda je pochopitelně individuální, jelikož já zvířata mám rád a psy (popřípadě vlky) přímo zbožňuji. Takže shrnuto – film nabízí skvělý vizuál, herecké výkony a dojemný příběh člověka a vlka.

Pochopitelně má Alfa spoustu chybiček, které jsem byl ale ochoten přehlédnout. Přesto je zmíním. Tím nejzásadnějším je příběh, protože je předvídatelný, za což si mohou tvůrci převážně sami, a také velmi jednoduchý. Trochu jsem čekal, že nám film nachystá nějakou překážku, něco, co nebudeme čekat, ale toho jsme se žel nedočkali. Mě to nakonec nevadilo. Občas se chci prostě unést prostým příběhem, který mi vyloudí úsměv na srdci, a já budu domů z přítmí kina odcházet spokojený. Depresivních filmů je dost. Tento je hlavně velmi pozitivní.


Další jizvou na kráse je občasná nereálnost. Keda prostě skoro všechno přežije. Mimoto ani pořádně nevidíme, jak si občas s nějakou situací poradí. Například spadne do rozbouřené řeky, ale místo souboje s proudem vody jej rovnou vidíme další den na souši. Podobných situací je tam více, ale jak jsem už psal, přivřel jsem oči a nechal se unést příjemným rodinným příběhem.

Co si z této recenze vzít? Nečekejte žádný drsný film a přežívání v pravěku. Film se spíše zaměřuje na vztah kluka a vlka. Ano, musí přežívat a občas se okolí s nimi nemazlí, není to ale nic drsného. Prostě rodinný film. Je ale dobře natočený a krásný na pohled. A to mě v tuto chvíli stačilo.

hodnocení
80 %
jedním dechem
Žádný drsný příběh o přežívání, ale příjemné rodinné dobrodružství o mladém lovci a vlku. Musím pochválit krásný vizuál a hlavně skvěle udělanou kameru. Jediným mínusem je jednoduchý příběh, který se neobejde bez klišé, ale vůbec mi to nevadilo. Jednou za čas je prostě potřeba vypnout a užít si něco příjemného. A to rozhodně Alfa je. Jeden z nejlepších pravěkých filmů, který jsem kdy viděl. Nemyslete a užijte si ho.
Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.