home
Alexandr Veliký

RECENZE FILMU

Když mu bylo 25 let, ovládl celý tehdy známý svět a po své smrti zanechal lidstvu jednu z nejmocnějších říší v historii. Geniální stratég, velký král a dobyvatel mnohými považovaný za boha – Alexandr Makedonský, Veliký…

KONTROVERZNÍ REŽISÉR – KONTROVERZNÍ FILM

Režisér Oliver Stone (Četa, JFK, Takoví normální zabijáci) si i u svého nejnovějšího počinu zachoval svou neblahou pověst a natočil opět velice kontroverzní snímek. Tentokrát se jedná asi o jeden z nejkontroverznějších filmů vůbec. Alexandr Veliký je Alexandrova matka Olympias má na syna velký vliv velice podrobným tříhodinovým (!) filmovým životopisem. Někdo z něj bude nesmírně otrávený a někdo zase velice nadšený. Já osobně patřím do té druhé skupiny. Stone má celý Alexandrův život v malíčku a do filmu nacpal zkrátka úplně všechno – dobyvatelovo mládí, zkrocení legendárního hřebce Bukefala, učení u Aristotela, Alexandrovu bisexualitu, vraždu jeho otce, detailní rekonstrukci dvou velkých bitev atd.

I přes tyto všechny dějepisné prvky se ale Stone hlavně snaží divákovi ukázat Alexandrovy myšlenkové pochody a jeho ukrutný boj s démony jeho vlastní mysli. Zní to asi divně, ale je tomu tak, a o filmu se tak dá říct, že je zároveň i psychologickým dramatem. Alexandrův boj se svou matkou Olympiadou, proslov k vojákům před bitvou, těžké rozhodování, zda putovat dál či nikoli – z toho všeho jde mráz po zádech a divák díky tomu nakonec zjišťuje, že Alexandr

Bitevních scén ve filmu není mnoho – zato stojí za to
(pokud tomu tak skutečně bylo) nebyl jen velkým dobyvatelem a snílkem, ale také velice nešťastným hrdinou, který po celé své dobyvačné tažení hledal to, co mu nedokázali poskytnout ani ti nejbližší – pravou lásku.

NENÍ BITVA JAKO BITVA

Za celé tři hodiny se na plátně sice odehrají jen dvě velké bitvy, ale zato jsou obě opravdovými skvosty. Je velká škoda, že takhle nějak nevypadaly krvavé střety v Tróji či Králi Artušovi.

Jako první je oslňující bitva u Gaugamély, kde se Alexandr poprvé střetává s perským králem Dáreiem III. Stone bravurně a s ohromným přehledem předvádí Alexandrovu strategii a kameraman Rodrigo Prieto zase ohromuje svými velkolepými „leteckými“ záběry na průběh celého střetu.

Druhá, již poslední a údajně Alexandrova nejkrvavější bitva v Indickém pralese je natočena zcela odlišným stylem než ta první. Stone definitivně opouští od detailního popisu a věnuje se jedné jediné věci – jatkám. Obraz se při zběsilém útoku válečných slonů celý klepe, kamera lítá sem a tam, krvavé scény jsou díky rychlému Héfaistión je možná jediný člověk, kterého Alexandr opravdu miloval střihu správně nepřehledné, obraz se ke konci originálně „prokrvuje“ a do toho všeho hraje neuvěřitelně „velikášská“ hudba mistra Vangelise (1492 – Dobytí ráje).

HERECTVÍ HODNÉ OSCARA

Podobně jako Brad Pitt v Tróji, i zde Colin Farrell (Telefonní budka, Daredevil) předvádí zatím svůj největší herecký výkon. Po celý film nemá jedinou slabší chvilku a v roli Alexandrovy rozpolcené osobnosti je naprosto bezchybný. Věřte, že na řadu jeho výstupů jen tak nezapomenete a mnozí z vás se mnou budou jistě souhlasit, když řeknu, že by si za to zasloužil „alespoň“ oscarovou nominaci.

Podobně skvělý výkon podává i Angelina Jolieová coby Alexandrova matka Olympias. Její rozmluvy se synem za přítomnosti nebezpečných hadů mi také nadlouho uvíznou v paměti. Je třeba ale zmínit i řadu
Další významnou ženou v panovníkově životě byla „barbarka“ Roxana
dalších hereckých hvězd. Chvályhodný výkon podává i velmi přesvědčivý Val Kilmer v roli dobyvatelova otce Filipa II., dále pak Anthony Hopkins jako vypravěč celého příběhu Ptolemaios nebo Jared Leto, který si střihl Alexandrova životního partnera Héfaistióna.

JEDEN Z VÝJIMEČNÝCH

Jak už jsem řekl, Alexandr Veliký není film pro každého. Tříhodinový životopis je pro někoho dost silná káva, ale vydržet se to dá. Když se do příběhu řádně ponoříte, budete z celkového výsledku víc než spokojeni. Oliver Stone stvořil velice výjimečné dílo, které tu dlouho nebylo a pravděpodobně už zase pár let nebude. Neobyčejný režisér natočil neobyčejný portrét neobyčejného člověka.

hodnocení
90 %
jedním dechem
Strhující filmový životopis!
Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.