home
Adamova jablka

NÁZORY K FILMU

avatar uživatele
90 %

Mads Mikkelsen

Není to klasická komedie, ale o to víc její děj překvapí a pobaví neuvěřitelným sledem událostí při nápravě jednoho násilníka.

30. června 2013
avatar uživatele
80 %

Po dlhom čase som natrafil na film, ktorý mi mimoriadne sadol. Film ma zaujal už od prvých okamihov. Škoda, že druhá polovica filmu stratila na obrátkach a možno keby sa jednalo o nejaký viacej strhujúci alebo viac vygradovaný záver, tak by hodnotenie bolo ešte vyššie. Presne takýto typ čierneho, absurdného humoru mám rád. Tento film pre mňa reprezentuje presne to všetko, čo v nových amerických filmoch chýba. Bolo vidno skvelú prácu hercov, výborné dialógy a podobne. Takisto film pôsobil reprezentatívne a režisér do neho dal aj niečo zo svojej kreativity. V dnešnej dobe je fenomén načrtnúť si vzorec úspešného filmu a bez logického prepojenie tam podosadzovať neznáme. Aj napriek tomu, že film sa nemusí zdať (a asi ani nie je) dokonalý, tak obsahuje množstvo kvalitnej práce a len sťažka by som hľadal nejaké evidentné negatíva. Pre mňa určite aspoň 85%...

24. října 2011
avatar uživatele
70 %

Vůbec nechci popírat, že když se dívám na dánské filmy, je to většinou jen kvůli účasti Madse Mikkelsena. Myslím, že bez něj by mě nezajímaly stejně jako české, nicméně tentokrát jsem si teda vybral film. Adamova jablka jsou mnohem originálnější, než jsem si představoval. S domněním, že půjde o prosté drama, jsem film zapnul a zjistil, jak moc prosté není. Tak především postavy jsou vyřešené hned na začátku, protože každá se nemůže od druhé více lišit. U postavy Ulricha Thomsena očekáváte vedle Mikkelsena podobnou proměnu, jakou prošel Edward Norton v Kultu, ještě za přítomnosti dalších zajímavých, v mém případě v naprosto nesrozumitelné dánštině mluvících postav. A jelikož film neřeší nic složitého a jen dává průchod scénáristicky hodně působivému ději, atmosféra je naprosto neuvěřitelná. V podstatě vůbec nevíte, co se může stát v deseti minutách. Atmosféru napětí utváří scény, které se úplně vymykají původnímu dojmu z filmu. Jejich nepředvídatelnost a někdy až nemyslitelné provedení postupně nabírá hodně velkých extrémů, které mají někdy na děj velký vliv, a někdy prakticky žádný. Každopádně na dojem z filmu skoro vždy hodně vysoký. Těžko se o tom mluví, to se musí zažít, ale ujišťuji vás, že i na ateisty určitě zapůsobí náboženský podtext, který je zde dokonce i vidět. Adamova jablka mají důvod, proč se dostala do celého světa. Pořád mi vrtá hlavou, proč něco podobného a šokujícího nenapadne taky naše tvůrce, kteří by také mohli k jejich stylu přiřadit i pár scén, v pouze několika vteřinách neshodujících se s normálem. Myslím, že v evropské kinematografii padlo v případě tohoto filmu jablko doslova dál od stromu…

20. listopadu 2010
avatar uživatele
60 %

Tak to vidím já...

Přesně na hranici 60% a 70%. Původně jsem chtěl dát dokonce i ono vyšší hodnocení, ale čím víc o tom přemýšlím, tím míň mám pocit, že mi ten film něco dal a naopak z něj čouhá až moc očividná sázka na jistotu. A tak trochu i přehnanost. Nemám nic proti zahnání situace do extrému, ale k tomuhle konkrétnímu snímku se mi to nějak nehodí.

17. července 2010
avatar uživatele
Meky
...
80 %

****

Těžko hodnotit toto drama, když jsem se ještě s ničím podobný nesetkal. Hořkosladký příběh pětice postav, které jsou tak zvláštní a neobvyklé, že si s nimi bohatě vystačí celý film. Hodně mystická atmosféra, neobvyklé profily hlavních postav a mnoho absurdních situací z něj dělá nevšední podívanou. Dobro a zlo, alias záludný Bůh a povrchní Ďábel se střetávají v přímém souboji a jen jeden může zvítězit. Nebo oba? Z dosti psychologické újmy nás zachraňuje několik vtipně odlehčených situací, které se opravdu vyvedly! K herecké osádce nemůžu absolutně nic říct, protože hrají jak se patří na skandinávská drama, opravdu přirozeně! Závěr? Mít pozitivní myšlení a rozsévat kolem sebe dobro neznamená, že máte zajištěno místo u Boha. Je mnoho bizardních situací mezi nebem a zemí a toto je jedna z nich! P.S. "Kdyby šachy prošly stejným vývojem, jako my lidé, tak by královna byla v popředí a věže by braly našikmo. Pěšci by byli nejdůležitější figury." (úryvek z filmu)

2. července 2010