home
A-Team

RECENZE FILMU

Máte rádi vůni napalmu po ránu? Voní tak trochu jako osmdesátá léta... nemyslíte? Pokud ne, letošek by vám to měl připomenout. Solomon Kane se vrací ke klasickým fantasy, Tron ke sci-fi, ovšem zdaleka nejvíce prostoru se dostane akci. Tři pecky, jimž kraluje Slyův comeback, nám mají připomenout, proč se vlastně stal rakouský šohaj guvernérem nejbohatšího státu USA. Po The Losers, kteří bohužel zklamali, všeobecné nadšení mírně pohaslo, nicméně A-Team si z toho nic nedělá.


Seriálová pecka, jíž dodnes mnozí uctívají jako kult, mi není úplně neznámá, ačkoli jsem jí nikdy přímo nesledoval. Předpokládám, že podobně na tom bude i většina diváků. Jakási jednotka vojáků kdesi z nějakého důvodu bojuje. Hodně to tam vybuchuje a vzduchem se nese jedna hláška za druhou. A krásné na tom je, že právě to málo informací bohatě stačí, abyste si A-Team naplno užili. Fanoušci seriálu si jistě přijdou na své maličko víc, stejně jako lidé, kteří zmiňovanou dobu přímo zažili. Nicméně samotný děj seriálu přímo kopírován není a naše novinka by se dala označit jako opožděný pilotní díl - končí připomenutím znělky a naznačuje, že celý jeho děj přímo navazuje.

A-Team má ve stejné klady a zápory jako právě nedávní Losers. S tím malým rozdílem, že tentokrát ony mínusy neubily plusy k smrti. Ona přepálená akce a hláškující borci skutečně působí upřímně a odvázaně. Není to jen přehlídka drsných pohledů - tohle je skutečná a nefalšovaná jízda. A-Team se neptá... A-Team jede! Alespoň první hodinu, kdy skutečně není čas ani na vteřinu oddechu a dialogu se dočkáme jen, pokud na hrdiny zároveň míří tepelně naváděná raketa. Ke konci se bohužel ono tempo nedaří udržet a stará známá pravda, že poslední půlhodina vždy rozhoduje o tom, jak se bude výsledek divákovi líbit, celé to nadšení maličko zkazí.

Nebuďme ale jen negativní. Důležitým zůstává, že A-Team je skutečný bonbónek. Dokonalá filmová jednohubka, ovšem míněno v tom nejlepším slova smyslu. Je přesně tak hloupý a naivní jako například Komando a hlavně stejně odvázaný a vtipný. Pomrkávání na diváka, jako například povedená scéna ve 3D kině, jasně dokazuje, že tohle nejsou jen borci, co celý den tráví vynalézáním způsobů "jak být víc cool". Oni prostě jsou cool... Místy nápaditě natočenou akci kazí jen občasná nepřehlednost a trikovost, ale i onu přepálenost umí Carnahan dobře využít ve svůj prospěch.

Povedlo se i herecké obsazení, jemuž samozřejmě vévodí Liam Neeson. Sám jsem nevěřil, že by mohl tento charismatický člověk ztvárnit roli velitele elitního komanda, aniž by v ní působil jako nastrčený Pan herec, jehož přítomnosti by byl obětován celý film. Tak to naštěstí nedopadlo a Neeson je tu jako ryba ve vodě a se všemi se výborně doplňuje. I nestrhávat na sebe pozornost chce někdy dobré herectví... a hlavně silné spoluhráče, což platí do puntíku. Všechno to jsou sympaťáci a my je máme rádi a fandíme jim. Jsou to sice jasně identifikovatelné figurky, které zřejmě přesně kopírují svůj seriáloví předobraz, ale možná proto se daří navodit jejich bezprostřednost a sympatie mnohem úspěšněji, než srovnávatelným titulům.

A-Team nemá smysl titulovat jako nějaký zázrak. Za prvé leží až moc ve stínu blížících se Expendables, za druhé ke konci mírně ztrácí dech a za třetí se o nic takového ani nesnaží. Má udělat radost a zabavit vás po dobu nezbytně nutnou, což se daří skutečně skvěle. Brzy sice odezní, ale pokud si chcete užít pořádných výbuchů a hláškařů, co se jich jen na plátno vejde, jen těžko budete až do příchodu větší mety (pokud vše dopadne jak má) hledat lepší podobný nářez.

PS: Film nevypráví o partě žoldnéřů, kteří plní nesplnitelné mise svých zákazníků, jak tvrdí trailer - to je citace znělky seriálu, jehož děj následuje právě po tomhle filmu. Zároveň tyto věty náš prequel zakončují, ovšem jinak s ním nesouvisí.

hodnocení
70 %
jedním dechem
Velmi vydařený akční nářez se vším všudy, který kdyby ke konci neztratil na obrátkách, nejspíš by atakoval daleko vyšší hodnocení.
xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.