home
16 bloků

RECENZE FILMU

Triviální úkol – převézt bezvýznamného zloděje Eddieho z policejní cely ulicemi New Yorku k soudnímu výslechu. Bruce Willis v roli dosluhujícího policisty Jacka Mosleyho nepřikládá tomuto úkolu žádný význam. A je to tady: Eddie není tak bezvýznamný, jak se na první pohled zdálo, a pár Jackových kolegů by velmi rádo, aby k soudu nedojel…

Tolik ústřední motiv nově uvedeného filmu. Režie se chopil Richard Donner (Superman I, II, série Smrtonosná zbraň, Spiknutí). V této fázi mě napadá jenom jedna otázka: čím je tento film tak významný? Samotný příběh není ve filmovém průmyslu žádnou novinkou, tak čím si toto dílo zasloužilo takový ohlas? Odpověď je jednoduchá – Bruce Willis.

Již mnohokrát se ukázalo, že dobrý – nebo velmi často spíše známý herec dokáže film posunout téměř s jistotou o několik pomyslných příček výše. Je to dáno jednoduše povahou lidí. Pokud je někdo fandou např. Toma Cruise, půjde na film s Tomem Cruisem. Teprve sekundární vliv bude mít děj, ostatní herci a celková kvalita filmu.
Bruce Willis točí vlastně dva typy filmů. Prvním typem je film natolik specifický svým charakterem,
příběhem a třeba i režisérem, že můžeme konstatovat, že Bruce Willis v tomto filmu hraje nějakou, byť i ústřední postavu. Tohle je ta šťastnější skupina filmů, do které můžeme zařadit třeba Smrtonosnou past, Pulp Fiction nebo částečně i Armageddon. U druhé skupiny filmů není ani tak důležitý název, režisér nebo příběh, jako spíš samotný fakt, že ve filmu hraje Bruce Willis. Postupem času si troufnu konstatovat, že druhá skupina filmů začíná převažovat a potvrdil to i zatím poslední „jeho“ film 16 bloků.

Abych se dostal k samotnému filmu, musím pochválit režiséra za to, že měl chuť a trpělivost natáčet film, jehož myšlenka byla v minulosti použita již mnohokrát se všemi možnými i nemožnými herci. Pravdou je, že kriminální žánr se na ústředního herce docela hodí a právě tady se dokonce setkáváme s poměrně zajímavým faktem – pokud budeme brát Bruce Willise jako staršího a třeba částečně i dosluhujícího herce, v tomto filmu sehrál překvapivě velmi podobnou úlohu – roli staršího a dosluhujícího policisty.

Jack je alkoholik, který ztratil jakoukoli chuť k práci, v detektivní branži pomalu končí a svoji práci už nebere moc vážně. Film se opírá o myšlenku „People can change…“ – což se stalo
nejenom u napraveného zloděje Eddieho Bunkera (Mos Def), ale také u samotného hlavního hrdiny. Nezapře se také silně moralizující podtext celého filmu. Poměrně slušný herecký výkon přisuzuji Davidovi Morsemu (12 Opic, Vyjednavač, Zelená míle) v roli Franka Nugenta, specialisty na vraždy. Ten se za každou cenu snaží zabránit tomu nejhoršímu – svědectví Eddieho. To by mu a jeho několika kolegům zničilo kariéru a možná nejenom to. Zajímavým momentem na závěr je zjištění, že pro Jacka by toto svědectví také nebylo dvakrát ideální. I přes těchto pár momentů je děj filmu poměrně předvídatelný a nepříliš povedený závěr mě akorát utvrzuje v tom, že se z filmu rozhodně dalo získat daleko více.

Bruce Willis je můj oblíbený herec. Dokonce mám stále v pokoji jeho plakát. Nicméně 16 bloků je opravdu jen velmi průměrná detektivka, sice s nadprůměrným hercem, ale zcela podprůměrným provedením a jednoduchým dějem. Celkově vzato je to opět další film, který lze vidět, ale o kterém za rok ani neuslyšíme.



hodnocení
40 %
jedním dechem
Další film s Brucem Willisem, což bohužel samo o sobě nestačí.
Radan Tuhý
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.