29. 12. 2012

Nejlepší a nejhorší filmy roku 2012

Jako každý rok, i na konci toho letošního se mrkneme na nejlepší a nejhorší zážitky vybraných redaktorů. Letos se nás moc nesešlo, za to patří kolegům výtka, přesto se podívejme na kousky, před kterými čtyři z nás smekají, nebo před nimi naopak varují. Na souhlas, nesouhlas a doplňky čekáme v diskusi.


1. místo (12 bodů): Hugo a jeho velký objev
Náš žebříček opanoval přeživší z americké minulé sezóny. U nás však šla úchvatná Scorseseho pocta kinematografii do kin až letos.

2. místo (11 bodů): Skyfall

Díky Skyfallu je najednou každý bondofilem. Jde o snímek, který si omotal kolem prstu fanoušky agenta 007 stejně jako ty, co si ho doposud neuměli představit jinak než jako Pierce Brosnana. Mendes zkrátka bodoval na všech frontách.

3. místo (7 bodů): Atlas mraků

Kontroverzní opus sourozenců Wachovských považuje polovina diváctva za nedoceněnou podívanou, druhá za frašku. U nás v redakci se očividně sešla spíš první skupina.

Výběr jednotlivců:

xxmartinxx


Nejlepší film
1) Hugo a jeho velký objev
2) Skyfall
3) Atlas mraků
4) Divoká stvoření jižních krajin
5) Chata v horách

V první řadě vypíchnu Huga, který se k nám dostal až tuto sezónu. Ten je tím pravým pohlazením na duši pro každého milovníka filmů. Pak Skyfall, který podobně opojně působí na bondofily. A do třetice Atlas mraků, ten sice není geniální revolucí v každém ohledu, ale poměrně nezvyklým snímkem, který má potenciál překvapovat.

Nejhorší film
1) Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
2) Kozí příběh se sýrem
3) Red Tails
4) Temné stíny
5) John Carter

První tři příčky nepřekvapí. Že nemám rád Stmívání, české fušery a Lucase píšu, kde to jen jde. Temné stíny jsem původně plánoval do zklamání, pak mi ale došlo, že tohle už není "špatné v kontextu Burtona", ale opravdový průšvih. A nakonec musím zmínit i další předigitalizovaný průšvih, Johna Cartera, což je film bez účelu a důvodu. Od českého Otesánka jsem naštěstí letos nic neviděl.

Největší překvapení
1) Kronika
2) Skyfall
3) Titanic 3D

Od Kroniky jsem nečekal nic, od Skyfallu nic tak intenzivního. To od Titaniku jsem špičkovou podívanou čekal, že ale bude zážitek z kina tak silný, to i mě překvapilo. Jde o blockbuster tak hrdý, že mainstream pro jednou dosahuje nejvyšší možné kvality.

Největší zklamání
1) Prometheus
2) Looper
3) Nedotknutelní

Letošek byl rokem zklamání. Svůj pád potvrdili Woody Allen s Timem Burtonem a Ridleym Scottem, Hobit dopadl finančně i kvalitou daleko za potenciálem. Nové značky se nepodařilo nastartovat. Vybrat jen tři příčky není snadné. Nedotknutelní mě svým průměrem a vylhanými emocemi nezklamali zdaleka jako ti, co jim propadají. To je ostuda!

Shrnutí sezóny: Přesto si není důvod zoufat. Trochu mě pálí, že jsem nestihl hodně malých filmů, takže se musím držet většinou v mělkých vodách mainstreamu, tenhle nedostatek mi odpusťte. Na druhou stranu ty nejčastěji zmiňované kousky jako Stud a Holy Motors mě nedostaly nad rámec obyčejné spokojenosti. Letošní sezónu vidím s rozpaky, ale přesto spíš v pozitivním světle.

Martin


Nejlepší film
1) Skyfall
2) 50/50
3) Hugo a jeho velký objev
4) Děti moje
5) The Artist

Vůbec by mě na počátku tohohle roku nenapadlo, že budu velebit Bonda a Batman s Prometheem mi zapadnou někam do černé díry. Ale jak by řekl filmový klasik nevalných kvalit M. Night Shyamalan: „Stalo se!“ Do žebříčku mohu konečně zařadit i loňskou senzaci 50/50, která u nás vyšla letos alespoň na DVD. Huga a Děti moje jsem viděl z kraje roku, takže zůstali pouze matné vzpomínky (ale určitě se mi to hodně líbilo:-). The Artist dokázal, že černobílý film není mrtvý.

Nejhorší film
1) Sněhurka a lovec
2) Chata v horách
3) Piraňa 3DD
4) Hunger Games
5) Temné stíny

Neviděl jsem ani Stmívání, ani různá česká pseudoumění, takže můj žebříček se skládá pouze z filmů, do kterých jsem vložil jistou naději a oni mě nakonec zklamali (a to ještě ne v každém případě). Vítězem se tedy nakonec stalo „Stmívání bez Pattinsona“ - Sněhurka a lovec. Blahopřeji, při sledování tohoto filmu mi bylo od žaludku hůř, než když piraňa ve stejnojmenném 3DD filmu vylezla při aktu lásky z jednoho intimního místa a zakousla se do druhého (ta scéna byla alespoň jistým způsobem vtipná, Sněhurka nikoliv).

Největší překvapení
1) Atlas mraků
2) 21 Jump Street
3) Nedotknutelní

Překvapení byla vlastně čtyři. Neamerický černobílý film ovládl Oscary, další neamerický film boural světové žebříčky tržeb a ukázal sílu internetu, z průměrného seriálu může být vtipná celovečerní komedie a Wachowští stále nepatří do starého železa.

Největší zklamání
1) Avengers
2) Expendables: Postradatelní 2
3) Až vyjde měsíc

Všechny tři zmíněné filmy se mi docela líbily, ale já prostě čekal víc. Avengers mi ukázali hodně tuposti a nutkání usnout v kině, Avengers i Postradatelní 2 měli výborné závěry, ale film není jen o tom. Wes Anderson tentokrát nezářil tolik jako u Pana Lišáka.

Shrnutí sezóny: I když jsem ještě neviděl Hobita, letošní sezóna byla trochu zklamáním. Měl to být rok plný Batmana, Spidermana, Promethea. Nakonec nezklamal až ten, který byl celou dobu tak trochu vzadu – starý dobrý James Bond, s jedním obrovským trumfem v rukávu – režisérem Americké krásy - Samem Mendesem. Tomu se podařilo posunout značně zmodernizovanou sérii zase o kousek dál a po vzoru Nolana udělat temného i Jamese Bonda. Dokud se budou točit podobné filmy, máme stále mnoho důvodů milovat kinematografii. V úplném závěru bych ještě rád zmínil další kvalitní filmy, které se mi nikam nevešly: Muži, kteří nenávidí ženy, Černobílý svět a Diktátor.

Aleee


Nejlepší film
1) Nedotknutelní
2) Atlas mraků
3) Warrior
4) The Artist
5) Až vyjde měsíc

Ještě jsem neviděla několik zásadních filmů, které by do mého žebříčku pravděpodobně pronikly. Týká se to především nového Bonda a možná i Affleckova Arga. I tak se ale dalo vybrat spoustu snímků, které stojí za to. Abych svůj výběr nějak okomentovala – dávám přednost spíše komornějším filmům před nablýskanými blockbustery, proto v mém výčtu chybí takové pecky, jakými jsou Temný rytíř povstal nebo Avengers, které se mi ovšem také líbily.

Nejhorší film
1) Poslední výkřik
2) Tak fajn
3) Tři moulové
4) Bastardi 3
5) Kozí příběh se sýrem

Řídím se heslem, že náš život je příliš krátký na to, abychom ztráceli čas díváním se na špatné filmy. Proto se snímkům, které se netěší divácké přízni či přízni kritiky, vyhýbám. Tento žebříček tedy sestavuji především dle svých dojmů z trailerů, ukázek a jiných videí i textů. Delší čas věnovaný podobným „dílům“ by totiž mohl způsobit těžkou újmu na zdraví. A na to se mám příliš ráda.

Největší překvapení
1) Nedotknutelní
2) Avengers
3) Až vyjde měsíc

Nedotknutelní – snímek, o němž nebylo příliš slyšet. Zčistajasna se však vynořilo dílo, které zaujalo i dojalo. Avengers zařazuji proto, že podobné filmy příliš nevyhledávám. Když však přijdou a baví mě, tleskám. Andersonovi jsem doposud příliš pozornosti nevěnovala, jeho Až vyjde měsíc bylo příjemné (i když možná trochu očekávané) překvapení.

Největší zklamání
1) Muži v černém 3
2) Lov lososů v Jemenu
3) Diktátor

Měla jsem ráda první i druhý díl Mužů v černém. Buď jsem dospěla, nebo se trojka opravdu nepovedla. Na Lov lososů v Jemenu jsem se těšila tak moc, až se z dívání stala spíše nuda. Diktátora vychvalovali všude kolem. Mé těšení se se však záhy změnilo ve zklamání.

Shrnutí sezóny: Pro mě je uplynulá sezóna především velkým těšením se na Hobita. Chvíle nadšení střídaly střízlivé momenty a samotné zhlédnutí mě stálo trochu iluzí. Málem se mi Hobit vešel do zdejší škatulky zklamání. Počátkem roku se v našich kinech konečně objevovaly oscarové kousky, v létě jako tradičně přišly blockbustery (povedené), teď se opět najíždí na vlnu výročních cen a ocenění hodných filmů. Opustila nás řádka skvělých filmových osobností. A pro náš stát je pak určitě důležitý zákon o podpoře kinematografie, který Klaus v nedávné době vetoval. Vyvolal tím vlnu protestů i otázek. Na závěr roku nebude špatné se nad povahou tohoto uměleckého odvětví zamyslet.

2mig1


Nejlepší film
1) Temný rytíř povstal
2) Hugo a jeho velký objev
3) Stud
4) Skyfall
5) Bitevní loď

Nolan jako první daroval Batmanovi úctyhodnou trilogii, jejíž zakončení bralo dech. Scorsese prozměnu vytvořil dokonalou poctu kinematografii a s ní prakticky jediný film, ve kterém jsem uznal 3D. Jmenovec slavného herce svlékl Fassbendera a natočil depku roku. Bondovka poprvé v rukou oscarového tvůrce se vrátila ke kořenům a dopadla parádně. Po prvním traileru Bergova akčňáku jsem byl dost nakrknutej - ze čtverečkovaného papíru do vodní verze Transformerů? I kdyby - byla z toho akční jízda roku.

Nejhorší film
1) Bastardi 3
2) Školní výlet
3) Labyrint
4) Underworld: Probuzení
5) Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

Opravdu musím říkat něco k bodům 1 a 2? To první je rasistický projímadlo, za který by měl jít Magnusek sedět, to druhý je totální znásilnění hereckých matadorů, za který by Magnuskovi měli v tom vězení projet anál zrezivělou tyčí o minimálním průměru 20 centimetrů. Labyrint byl pokus o žánrovku, který nevyšel (škoda že jsem neviděl Poslední výkřik). Místo 4 a 5 patří paupírům a pavlkodlakům. Pořadí je určeno pouze možností sledovat v jednom z uvedených titulů vymakaný polonahý borce (Jacoba však nemyslím).

Největší překvapení
1) Papíry
2) Bitevní loď
3) Černobílý svět

Kdo by řek', že člověka okouzlí kraťas víc než hlavní film? Papírům se to podařilo. Bitevní loď pro mě byla původně otloukánkem, byl z ní jeden z nejlepších zážitků v kině za uplynulý rok. Od "světa" jsem nic nečekal, o to víc jsem dostal.

Největší zklamání
1) Prometheus
2) Looper
3) Total Recall

Měl to být velkolepý návrat do vetřelčího universa (i když vehementně popíraný). Byla z toho řemeslně nadprůměrná idiotina. Zabít vlastní já z budoucnosti? Místo působivé sci-fi, nuda o jakési odnoži X-menů. A nakonec sci-fi nuda bez X-menů.

xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!