14. 10. 2005

Akademie udílela ceny

Na letošním udílení cen Novoborské akademie spojených kinematografií, které proběhlo 11.- 12. října, byly vidět i známé tváře z filmového plátna.

Akci uspořádal vedoucí novoborského kina a zároveň prezident akademie Radovan Novotný ve spolupráci s filmovou distribuční společností Bioscop. “Pořádáme už pátý ročník naší akademie, na kterém se letos sešlo okolo padesáti vedoucích kin z celé České republiky a čas si udělali i známí umělci,“ přiblížil R. Novotný. Účastníky čekalo spoustu příjemných nejen filmových zážitků. Společnost Bioscop uvedla první sestřih upoutávky českého filmu Panic je na nic, na jejíž prezentaci se objevili i hlavní protagonisté filmu spolu s producentem.

Udílení cen, o kterých rozhodovali kinaři, proběhlo v Grandhotelu Pražák v Novém Boru. Cenu za nejlepší herečku v souboji s Emílií Vašáryovou a Vilmou Cibulkovou vyhrála Simona Stašová, která převzala skleněné torzo z rukou prezidenta akademie Radovana Novotného. Její první reakcí bylo velké překvapení „ani jsem nečekala, že v souboji takových hvězd zvítězím zrovna já. Velmi mě těší, že o této ceně rozhodovali právě vedoucí kin, kteří filmy shlédnou i několikrát a neomrzí je.“ Cenu za nejlepšího herce získal Ivan Trojan, bohužel nemohl přijet a tak za něj převzal skleněný objekt Martin Špelda, filmový fotograf. Za režii byl oceněn Filip Renč, který za sebou nechal mistry filmového umění jako je Jan Hřebejk a Petr Zelenka. Nejúspěšnějším filmem v kinodistribuci se stali Snowboarďáci. Kinaři zvolili za nejlepší film Román pro ženy, jehož distributorem je shodou okolností právě společnost Bioscop.

Filip Renč i Simona Stašová byli oceněním dojati a tak neváhali přijmout pozvání na tajný výlet autobusem s vedoucími kin. „Naskočila jsem do autobusu a nevěděla co nás čeká, za chvíli jsem už byla unášena na motocyklu vstříc dobrodružství. Bylo to příjemné odpoledne a poznala jsem i okolí Nového Boru, které je kouzelné,“ svěřila se se svými zážitky Simona Stašová. Autobus zaparkoval hluboko v Lindavských lesích, ze kterých se vyrojila téměř dvacítka stylových motorkářů. Se zatajeným dechem nasedali kinaři i herci na rychlé stroje a nechali se unášet neznámo kam. Nakonec se všichni setkali v motorkářských jeskyních - Pekelných dolech, kde už byl připraven program a grilované sele. Za zvuku bubnů a kouřových efektů vyjížděli z různých koutů jeskyně „skejťáci“ a předváděli akrobatické kousky. Jan Karko na harmoniku i lasař Milan Matějka čarovali se svými nástroji mezi světelnými efekty o které se postaral bývalý Barrandovský pyrotechnik. Večer se všichni sešli opět v Novém Boru, kde akademie a firma Ajeto udělila cenu Tomáši Vorlovi za film Skřítek. „Jsem potěšen a vážím si této ceny a rád bych poděkoval firmě Ajeto a na oplátku předal ing. Jaroslavu Tunhöferovi, řediteli sklárny Ajeto, tento film nově na DVD,“ řekl Tomáš Vorel.

Během dvoudenního setkání se kinaři seznámili nejen s novými technologiemi v oblasti digitálních kin a zvukových snímačů na červené světlo, ale i s dramaturgickým plánem Bioscopu na příští rok. „Určitě bude z čeho vybírat, vzniká mnoho nových českých i zahraničních filmů, které jak doufáme přilákají do kin diváky,“ sdělil na závěr Radovan Novotný.

Ilona Rejholcová

Odbor školství, kultury, sportu a cestovního ruchu
Městský úřad Nový Bor

Ilona Rejholcová
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!