31. 3. 2012

Top - Mužské filmy vs. ženské filmy

V naší aktuální topce jsme se s kolegyní Aleee rozhodli udělat genderový experiment. Máte radost? Já zkrátka vybral deset nejlepších filmů určených primárně ženám a ona naopak ty největší pecky určené mužům. Nutno podotknout, že nejde jen o seznam "nejtypičtějších mužských a ženských filmů", ale zároveň o ty, které se mně z "ženských" nebo Aleee z "mužských" líbí nejvíc.


Top ten - Filmy pro ženy (od xxmartinxx)

Vybrat deset nejlepších filmů určených primárně ženám je obtížné. Už jen proto, že v každém chlapovi je zakódována tendence pro ženský snímek, který se mu líbil, hledat výmluvy, že to vlastně vůbec film pro ženy není. Já se od toho zkusil oprostit, tak se na to podívejme:

Piano
Exotická romantika režisérky Jane Jane Campionové nabízí dokonalý důkaz toho, že jednoduchý námět jak z červené knihovny se v dobrých rukách mění ve slato. Příběh nešťastně provdané ženy, která na druhé straně světa přežívá díky lásce k hudbě a tajemnému domorodci, by emoce nevzbudil leda v kusu kamene. Vynikající hudba a neprodyšná džungle svůj příběh vypráví i za němou hrdinku. Podle námětu nesmysl, podle provedení skvost.

Pokání
Pokání Joeho Wrighta nabízí precizní audiovizuál a vysoustruhovaný příběh s emocionálně náročnou tečkou na konci. V popředí zájmu ale vždy zůstává ústřední milostný motiv, který se snaží přečkat všechny nástrahy, a to včetně války. Vynikající Keira Knightleyová a James McAvoy se probíjejí skrze křivá obvinění a odloučení, aby si nakonec stanuli v objetí. I když jiném, než bychom si přáli. Inu, nebyla by to správná romantika bez tragiky.

Jih proti Severu
Velkolepý jižanský epos by nemohl chybět. Snímek, kde Clark Gable tři hodiny "balí" Vivien Leigh bez zájmu, aby se nakonec role prohodily v jednom z nejvtipnějších filmových zakončení, je rozhodně vlajková loď ženské epiky. Se započtením inflace jde dokonce o nejvýdělečnější film všech dob, takže epika je tu skutečně všude. Velkolepý výlet do americké občanské války možná s lety lecco ze své síly ztratil, jinou ale získal - tahle tchnicolorová pohádka má stále své kouzlo.

Moulin Rouge
Postmoderní epileptický záchvat Baze Luhrmanna tu má rezervované pevné místo, protože přestože jde o film, který imponuje spíš ženskému publiku, patří mezi mé nejoblíbenější. Popkulturní mišmaš v brilantní choreografii, kde emoce tečou nezřízeným proudem, posunul muzikálový žánr dál než kdokoliv jiný. Proto není divu, že těch několik napodobitelů ztroskotalo. Vynikající Kidmanová s McGregorem ve směsi barevnější než rozsypané lentilky rozhodně nejsou snadné věci k dorovnání.

Hříšný tanec
Ne že bych na Hříšném tanci ulítával, vlastně jsem ho viděl už opravdu dávno, ale na rozdíl od jiných echt-ženských kultů (Pomáda, Pretty Woman) ho uznávám. Sympatičtí herci, příjemné melodie a tupoučký, ale opět funkční příběh rozhodně nejsou samozřejmostí, naopak za ně musíme být vždy rádi. A Emile Ardolino nabídl film výlučně ženskému publiku, u kterého chlapi neumírají nudou - svým způsobem je i to úspěch.

Casablanca
Jakmile Casablancu poprvé dokoukáte, je vám hned jasné, že tohle je začátek překrásného přátelství po zbytek života. Svou atmosférou extrémně nakažlivý film. Rozhodně ne nadčasový -naopak nás přenese do své doby a nabídne nám napětí, akci i lásku tak, jak už se dnes nedělají. Lásku pak ze všeho nejvíc, protože pověstný milostný trojúhelník nesleze z plátna. A vůbec to nevadí.

Tramvaj do stanice Touha
Pokud patříte mezi diváky, kteří znají maximálně trademarkovou scénu, v níž polonahý Marlon Brando křičí zpod balkónu své "Stelóó", rychle to utíkejte napravit. Kazanova romance o lásce, žárlivosti a šílenství nabízí naopak velmi nadčasový zážitek. Zaměření na ženy (ta Blanche pusu prostě nezavře!) pak můžeme vnímat jako sondu, než jako nástroj k identifikaci - Kazan myslel na vše.

Snídaně u Tiffaniho
Audrey Hepburn coby zničená žena, která se každé ráno vrací před obchod šperky značky Tiffany, aby snila o lepším životě. Zde se jí totiž nemůže stát nic špatného. Slavná adaptace kontroverzní knihy sice musela svůj příběh přizpůsobit cenzuře, základní rysy ale naštěstí zůstaly. Převážně díky vynikající Audrey, jejíž šarm a charisma sálají z každé vteřiny.

Před úsvitem
Láska na první pohled? Jděte s tím pryč! Jenže Richard Linklater si s motivem okamžité lásky maximálně pohrál a oba mladí lidé, kteří spolu náhodou musí strávit noc v ulicích Vídně, si navájem propadnou. Vědomí odloučení za úsvitu navíc dodává příběhu jistou tragiku. Ethan Hawke a Julie Delpy k tomu všemu ještě plnými hrstmi rozdávají charisma. Tomuhle filmu je těžké nepodlehnout. A proč bychom neměli?

Láska nebeská
Nakonec další evergreen. Láska nebeská pro mě sice nepředstavuje takový zázrak jako pro mnohé, po nedávné "druhé šanci" jsem jí ale přišel na chuť. Mozaika lidských osudů, které pojí pouze vánoční téma, sice o ničem nic neřekne úplně, zato obdivuhodně spoustu témat načne. Divák si pak musí domýšlet sám. Superhvězdné obsazení to ale samozřejmě jistí.

Top ten – filmy pro muže (od Aleee)

Vybrat deset filmů pro muže se zpočátku zdálo být velice těžkým úkolem. Po krátkém přemýšlení se ovšem objevil problém jiný – jak vybrat jenom deset snímků, když by ten seznam mohl být dlouhý až na půdu? Snažila jsem se vybrat opravdovou klasiku, to nejcharakterističtější, co by v žádné mužské filmotéce nemělo chybět. Dalším klíčem bylo zachování pestrosti ve všech možných směrech – žánr, režisér, herci ad. Seznam berte jako inspiraci (nejen pro muže). Komplexnost je v tomto případě skoro nemožná.

Terminátor 2
Nemít v žebříčku nějaký film s Arnoldem Schwarzeneggerem by byl hřích. Když se řekne Arnie, každému se vybaví Terminátor. Všeobecně nejlépe přijímaný druhý díl série pak už byl jasnou volbou. Motorka, černé brýle, hlášky, které zajisté zná každý filmový fanoušek, to jsou nedílné součásti tohoto filmu. I když se jedná o akční snímek, Terminátor 2 disponuje i jednoduchým, přitom dokonale zpracovaným příběhem.

Rambo
Druhá jasná volba. Když Arnie, tak Sly. Ještě menší váhání mezi kultovními sériemi Rocky a Rambo, ale nakonec dání přednosti vietnamskému veteránovi, který se ocitá ve špatný čas na špatném místě. Postava neohroženého zabijáka, jehož čelo zdobí nezbytná čelenka a který v džungli kosí protivníky ne po kusech, ale po desítkách či stovkách, zatímco sám neutrží skoro žádnou ránu, je kultem také. Více než průměrné béčko.

Smrtonosná past
Třetím do party akčních hrdinů není samozřejmě nikdo jiný než Bruce Willis alias newyorský policista John McClane. Neskutečně charismatický hrdina, který všechnu akci zvládá levou zadní, přitom opět nezapomíná hláškovat a chránit nejenom něžné pohlaví. Nelze však opomenout jeho neméně charismatického protivníka Hanse Grubera. Dle mnohých si Alan Rickman ukradl celý film pro sebe.

Dr. No
Bondovka Dr. No není jen prvním dílem dodnes oblíbené série. Nastavila většinu typických atributů, hlavně co se výstavby příběhu týče. V čele stanul asi nejlepší představitel agenta 007 – Sean Connery, prozatím vážnější, ale opět velice charismatická postava. Mužské zraky zajisté velice rády spočinou na Ursule Andress v běloskvoucích bikinách, jež se zrovna vynořila z mořských hlubin.

Kmotr
Mario Puzo napsal, Francis Ford Coppola natočil. Plejáda vynikajících herců, dechberoucí rodinná pospolitost, mafiánští zabijáci. Kmotr patří mezi zásadní filmy žánru i celé kinematografie, s železnou pravidelností okupuje čelní místa žebříčků, které mapují ty nejlepší snímky všech dob. Nálož Oscarů, triumfální comeback Marlona Branda – je toho hodně co říct, přesto jsou slova skoro zbytečná. To se musí vidět.

Olověná vesta
O fenoménu vietnamské války vznikla spousta kvalitních filmů, které mají na svědomí ti nejklasičtější režiséři. Zvolila jsem Kubrickův originální příspěvek. Snímek rozdělen na dvě zhruba stejné části nás nejprve zavede do výcvikového tábora, kde se seznámíme s hlavními hrdiny. Pak jsme přesunuti do samotné války. Kubrick nezavírá oči před násilím, přesto je film spíše psychologickou sondou do nitra člověka či kritikou poměrů než klasickým válečným snímkem.

Bezstarostná jízda
Hopperova klasická road movie těžící z obliby hnutí hippies. Prostý příběh o mladících, kteří nakoupí motocykly a vydají se na cestu napříč Spojenými státy. Nonkonformita a nejenom umělecké dílo. Bezstarostná jízda je jakýmsi manifestem nové hollywoodské generace ukazujícím alternativní společnost. Ikonické postavy filozofují, užívají drogy, dívky střídají jako na běžícím pásu. Snímek šel proti konvenčnosti. Však ho také natočili mladí tvůrci pro mladé publikum.

Hodný, zlý a ošklivý
Když už byl žánr westernu v Hollywoodu pasé, přišel Sergio Leone a všechno změnil. Hodný, zlý a ošklivý je vrcholem tzv. dolarové trilogie a asi nejlepším filmem série. Snímek, který se odehrává na pozadí války Severu a Jihu, potvrdil Leoneho statut coby legendy. Tři hlavní hrdinové zdánlivě naplňují charakteristiky z názvu filmu, ale nic není černobílé. Ve filmu se vyjímají geniální záběry i Morriconeho hudba.

Klub rváčů
Fincherův zásadní kus dle románu Chucka Palahniuka rozhodně není jen o rvaní se navzájem. Ano, sledujeme muže, kteří se snaží vyrovnat se svými fádními životy tím, že spolu bojují v tajemném a okolí nepřístupném klubu, ale vizuálně kvalitní a pozoruhodný snímek, představující se i jako sonda do nitra mladého člověka, je také o mravnosti. V neposlední řadě nelze zapomenout na závěrečnou pointu.

Drsný Harry
Rafinovaný snímek. Jedna z nejvýznamnějších detektivek, která po svém uvedení vyvolala tolik kontroverze jako máloco. Postavy působí jako trochu nadsazené – přesto se hrdina Clinta Eastwooda stává jedním z nejméně (politicky) korektních charakterů v dějinách kinematografie. Policisté, kteří nerespektují zákon, ale také .44 magnum, to jsou některé ze symbolů filmu.

Další vydání série TOP

xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!