31. 12. 2011

Top - Konec světa

Tahle topka měla původně vyjít 21. prosince, ale vzhledem k státnímu smutku bylo nevhodné, abychom se zabývali hned několikanásobnou smrtí zásadní části populace. Nahradíme si to tedy na Silvestra. Musíme se přece připravovat na to, co nám Mayové na příští rok připravili. Konec světa, lidské civilizace nebo aspoň její části je každopádně alespoň ve filmech minimálně zajímavý na sledování. Po zhlédnutí tohoto seznamu se třeba začnete těšit...2012
Roland Emmerich byl zase o trochu napřed a výhled do roku 2012, kdy se zblázní stará dobrá neutrina a začnou likvidovat svět, nám nabídl už o tři roky dřív. Na slavného megalomana můžeme vysypat hned několik výtek, ne ale tu o neschopnosti předvést vizuální orgie a strhující apokalypsu se vším všudy. John Cusack má co dělat, aby zachránil exmanželku, dceru a jejich psa... ale nebojte, zvládne to.

Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu
Nebyl by to žebříček nejlepších filmů, aby v něm nebyl alespoň jeden Kubrick. Dr. Divnoláska je satirická komedie, na jejímž konci všichni umřeme. Cynický pohled na studenou válku ve své době šokoval, dnes má ale stále svou sílu. Už jen díky vynikajícími Peteru Sellersovi v několika hlavních rolích, což je jeden z mála herců, kterého nechal Kubrick improvizovat.

Stopařův průvodce po galaxii
Kvality Stopařova průvodce spočívají spíš v síle předlohy. Spíš si ho užije ten, kdo knihu nečetl, takže neví, o kolik je inteligentnější a vtipnější. To sem ale nepatří. Poctivá komedie o posledním pozemšťanovi, jemuž dává neurvalý vesmír lekci o jeho bezvýznamnosti, má rozhodně něco do sebe už jen za to skvělé obsazení s Martinem Freemanem a Samem Rockwellem v čele.

Terminátor
Tuhle apokalypsu si zamilovaly miliony. Jeden z největších sci-fi kultů od železného Jamese Camerona předvedl velmi svižný akční horor, kde se to hemží časovými paradoxy a málomluvnými roboty. Teda... robot je tam jen jeden, ale Arnold ve své největší roli vydá za celý arzenál. Křehká servírka a mariňák z budoucnosti mají rozhodně co dělat, aby zachránili poslední naději lidstva.

Planeta opic
V Planetě opic už není mnoho co zachraňovat. Lidstvo prohrálo souboj o nadvládu nad naší planetou před tisíciletími. O tom ale hrdina klasiky z konce šedesátých let neví. Sci-fi s jedním z nejlepších a nejpřekvapivějších vyústění každopádně nabízí víc než jen legendární závěrečnou pětiminutovku. Nenápadný sociální přesah pro náročnější a povedené masky pro všechny zaručují dobrou podívanou.

12 opic
Jedno z nejlepších sci-fi devadesátých let od režiséra Terryho Gilliama si musí okolo prstu omotat úplně každého. Silný příběh o cestování časem, osudový úkol, hvězdné obsazení v čele s Brucem Willisem a šilhajícím Bradem Pittem, to vše zaručuje jen těžko porovnatelný zážitek. 12 opic představuje dokonalý kompromis mezi diváckým hitem a gilliamovským uměním. Mnoho tak osobitých, ale vděčných filmů neexistuje.

Wall-E
Pixarovská pologroteska polovinu lidí okouzlila a druhou docela nudila. Vize světa, kde lidstvo přežívá pouze jako zdegenerované stádo tupých tlouštíků a lidskost přežívá v neživém stroji, má ale něco do sebe. Jako vždy precizní animace, plno humoru a trocha toho poučení dělají z Wall-eho přece jenom poctivou pixarovku. A roztomilý robot není tak otravný jako třeba Blesk McQueen, spíš naopak.

Sunshine
Když zemře Slunce, zemřeme my všichni. A Slunce má na kahánku. Pravý konec světa ještě nenastal, ale zamrzlý oceán před operou v Sydney nám naznačuje, že k tomu není daleko. Poslední naděje lidstva tkví v náloži o velikosti ostrova Manhattan a nepočetné posádce, co ji k naší nejbližší hvězdě doprovází. Audiovizuální orgie Dannyho Boylea si zaslouží zařazení do žebříčku, i když poněkud oklikou.

Potomci lidí
Další minimalistický kousek, tentokrát v podání mexického všeuměla Alfonso Cuaróna. Režisér nejlepšího dílu Harryho Pottera tu představuje Zemi blízké budoucnosti, na níž se přestanou rodit děti. Atmosférický film opět zaobírající se pověstnou "poslední nadějí" svého času uchvátil jak kritiky, tak i diváky, proto je poměrně škoda, že relativně zapadl.

Melancholia
Velmi čerstvá záležitost dánského magora Larse von Triera. V Melancholii, a víme to hned od počátku, zahyneme všichni do posledního. "Překrásný film o konci světa", jak zní podtitul, ale nabízí mnohem víc než lacinou vizi apokalypsy. První polovina ve stylu Dogmatu 95 připomíná spíš dramata typu Rodinná oslava, aby až v druhé půlce dvě hlavní hrdinky čelily neodvratné katastrofě.

28 dní poté
Opět Danny Boyle. Tentokrát propojil vizi konce světa s klasickým motivem zombie hororů a likvidaci naší civilizace zobrazuje skrze litry krve a slizu. V rámci žánru docela vlivný snímek nabízí pohled na vylidněný Londýn a hrdinu, který je do něj vržen. Když se objeví první zombie, začne se Cillianu Murphyhu po osamocení stýskat.

Mlčící země
Po osamocení se stýskat nezačne hrdinovi opomíjené klasiky Tichá země. Ten se jednoho dne probudí a zjistí, že na celém světě nikdo není. Působivé scény prázdného velkoměsta a pátrání po tom "proč jsem zůstal jen já" jsou jistě dost atraktivní. Je škoda, že ke konci snímek tuhle původní premisu částečně opouští, protože první polovina zůstává velmi působivou.

Donnie Darko
V Donnie Darkovi asi konec světa nakonec nenastane. A pokud ano, tak v nějaké jiné dimenzi. Vzhledem k tomu, že je ale hlavním motivem snímku, zcela jistě si zaslouží přítomnost v naší topce. "První kult jednadvacátého století", jak se Darkovi přezdívalo, má rozhodně mnoho co nabídnout. Kelly se svému debutu už roky marně snaží opět přiblížit, ale Darko zatím vypadá jako jeho vrchol.

Další vydání série TOP

xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!