16. 9. 2011

Zemřel legendární režisér Otakar Vávra

Ve věku úctyhodných sto let zemřel včera v Praze český režisér Otakar Vávra. Nedávno si na své chalupě zlomil krček stehenní kosti a jeho stav se od té zhoršoval, i když operace podle slov jeho manželky, režisérky Jitky Němcové, dopadla původně dobře.


Otakar Vávra patří k legendám československé kinematografie. Narodil se 28. února 1911 v Hradci Králové, poté nedokončil studia architektury v Praze a Brně. Od mládí jej přitahoval film, zpočátku psal filmové kritiky. Jeho prvním režisérským počinem byl krátký avantgardní snímek Světlo proniká tmou (1931), který natočil ve spolupráci s Františkem Pilátem. Vávra si prakticky dodnes dokázal udržet tvůrčí kontinuitu i přes měnící se společenské a politické podmínky, což je mu mnohými vyčítáno. Posléze psal Vávra scénáře, natočil dva krátké snímky a spolu s Hugo Haasem komedii Velbloud uchem jehly (1936). Jeho samostatným debutem se stal film natočený podle románu Aloise Jiráska Filosofská historie (1937). V průběhu okupace si Vávra uměl udržet uměleckou kvalitu, která u většiny ostatních režisérů silně pokulhávala. Mezi jeho dodnes oblíbené snímky té doby patří například Dívka v modrém (1939). Ve 40. letech režisér promluvil i do poetického směru československého filmu, a to snímkem Pohádka máje (1940). Mezi jeho další známé filmy patří například husitská trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem z 50. let. Opomenout nesmíme ani jeho slavné snímky z 60. let – Romanci pro křídlovku a Kladivo na čarodějnice. Ač Vávru nelze zařadit mezi tvůrce československé nové vlny, on sám budoucí slavné režiséry nesmírně ovlivnil. Vávra stal u zrodu katedry režie na pražské FAMU, která se stala líhní novátorsky smýšlejících tvůrců, jakými byli například Věra Chytilová, Jiří Menzel, Miloš Forman, Ivan Passer či Evald Schorm. Na katedře Vávra učil až do roku 2008.

Vávra, levicově smýšlející režisér, za svou dlouholetou kariéru získal několik cen, mezi něž patří například Český lev za dlouholetý přínos českému filmu, Cena za mimořádný umělecký přínos světovému filmu na MFF v Karlových Varech či Medaile Za zásluhy, kterou obdržel z rukou prezidenta ČR. Byl dvakrát ženatý, z prvního manželství měl syna Jiřího. Jeho druhou ženou byla režisérka Jitka Němcová.

Aleee
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!