11. 6. 2006

Filmové pecky 2006 (3. část)

V červnu nejenom že přichází samotný satan, ale svou slávu si alespoň na šestnácti blocích chce vydobýt i Bruce Willis, který má neuvěřitelné štěstí, že nikdy neztratil svou dcerku v Silent Hillu. Uf…….v červnu toho je fakt dost!

Satan přichází

Premiéra v ČR – 6. června

6. 6. 2006 – to jest ono osudné datum, kdy do našeho světa zavítá sám satan, naštěstí tedy jen prostřednictvím stříbrného plátna. Řeč je o remaku slavného hororu Přichází satan z roku 1976, jehož režii si tehdy vzal na starosti začínající Richard Donner (hned poté natočil ještě legendárnějšího Supermana (1978) ) a který se společně s Vymítačem ďábla řadí mezi vrcholy žánru „satanských hororů“.
„Příběh je stejný, jenom jsme vylepšili pár drobností a celý ho přesunuli do současnosti. Takže ve filmu si můžete všimnout některých narážek na nedávné přírodní katastrofy. V našem příběhu tohle vše souvisí právě s příchodem Antikrista do našeho světa,“ tvrdí scenárista David Seltzer. A o čemže to vlastně celé je?
Ženě jistého Roberta Thorna (v originále Gregory Peck, zde Liev Schreiber) se opět narodí mrtvé dítě, ovšem aniž by cokoliv tušila, Thorn dítě vymění za jedno zdravé, které se narodilo ve stejnou noc, ale zemřela mu matka. Oba manželé se tedy o chlapečka, jehož pojmenují Damien, starají jako o vlastního, přestěhují se z USA do Británie a když je Damienovi pět let, něco není v pořádku. Světem otřásá jedna katastrofa za druhou a okolo samotného Damiena také není zrovna veselo. Chová se čím dál podivněji, ostatní děti se ho bojí, při projížďce okolo kostela se mu děla špatně a třeba při oslavě jeho narozenin se z ničeho nic oběsí jeho vlastní chůva se slovy „Tohle je pro tebe, Damiene.“ Thorn záhy zjišťuje, že Damien opravdu není ani zdaleka obyčejné dítě a jistá numerická sekvence 666 na jeho těla vypovídá o tom, že má co dočinění se samotným Antikristem, synem Satana!
Režii remaku, jehož název zněl v originále původně The Omen 666, má na svědomí John Moore, tvůrce zdařilé adrenalinové jízdy Za nepřátelskou linií a dobrodružného Letu Fénixe. V hlavní roli malého Damiena se objeví debutující sedmiletý Seamus Davey – Fitzpatrick, se kterým to dle prvních ukázek vypadá více než dobře. O tom, zda opravdu překonal výkon Harveyho Stephense, který Damiena ztvárnil v originále, se ale přesvědčíme až v ono „satanské“ datum se třemi šestkami.

16 bloků

Premiéra v ČR – 8. června

Bruce Willis coby stárnoucí alkoholik-policista-drsňák Jack Mosley má na první pohled jeden ze svých nejsnadnějších úkolů – dopravu zločince Eddieho Bunkera do soudní síně, přesně o 16 bloků dál od věznice. Problémem však je, že o Bunkera má veliký zájem i řada samotných velkých (a pěkně prohnilých) bossů od policie, kterým by mohl „práskač Eddie“ způsobit vcelku slušné problémy. Když tohle všechno Jackovi dojde, rozhodne se spravedlnost vzít do svých vlastních rukou a ohroženého svědka za každou cenu ochránit, přičemž tedy zlikvidovat i zkorumpované kolegy…

V tomto článku již zmiňovaný Richard Donner (Přichází Satan!, Superman, Smrtonosná zbraň 1-4) se po třech letech vrací do světa filmu. V roce 2003 do kin přišel jeho katastrofální propadák Timeline, sci-fi dle románu Michaela Crichtona, načež se slavný režisér rozhodl o menší pauzu. Svou reputaci se tedy pokusí napravit až letošními 16 bloky, filmem, který je dle vlastních slov scénáristy Richarda Wenka „čistokrevným akčním thrillerem ze staré školy“. Hlavní roli si vzal na starosti Bruce „tentokrát mám knírek“ Willis, jako svědek Eddie se na plátně objeví Mos Def a hlavního policistu-záporáka si střihl David Morse.


Silent Hill

Premiéra v ČR – 29. června

Japonská adaptace! Tentokrát ovšem nikoliv komiksu či knihy. Nejde ani o další řadový remake „šikmookého“ hororu, teď jde prostě o několikadílnou počítačovou hru jménem Silent Hill!

Děj snímku nás zavede do stejnojmenného městečka, kde se po automobilové havárii ocitne Rose (Radha Mitchell) společně se svou těžce nemocnou dcerou Sharon. Ta navíc záhadně zmizí, a tak Rose nezbývá nic jiného než celé město prohledat a svou dcerku za každou cenu najít. Zde je ale zase háček v tom, že městečko se jaksi nachází na rozhraní dvou realit, je zahaleno hustou mlhou a jeho obyvateli jsou krom hrstky „normálních“ lidí i nadpřirozené bytosti stvořené samotnou temnotou…
„Po dlouhé době je to zase ta pravá adaptace počítačové hry“, tvrdí uznávaný scenárista Roger Avary (Pravdivá romance, Pulp Fiction) a dodává, že fanoušci herní předlohy se mohou jedině těšit na „hutnou atmosféru a řadu záhadných postav, přesně jako na počítači“. Jeho slova nebudou pouhým mlácením prázdné slámy, neboť ukázky jsou vskutku působivé! A režii má navíc na starosti talentovaný Francouz Christopher Gans, bývalý videoklipař, jenž na poli celovečerního snímku debutoval mysteriózním fantasy-hororem Bratrstvo vlků – Hon na bestii, kterým sice kdovíjak neoslnil, ale dokázal, že si umí doslova vyhrát s nejrůznějšími vizuálními hrátkami. Což je jistě pro Silent Hill jedině plus, poněvadž celé místo oplývá nejrůznějšími paranormálními jevy, jimž vévodí „živá temnota“ a její zrůdní přívrženci.
V roli mladičké Sharon se blýskne vycházející hvězdička Jodelle Ferland, která bude za chvíli k vidění ve fantasy dramatu s názvem Tideland kultovního Terryho Gilliama (12 Opic, Kletba bratří Grimmů). Jejího otce, jenž se ve filmu mimochodem nachází pouze v naší realitě, si zahrál Sean Bean (Boromir z LOTRa).

V kině se tedy všichni fanoušci výtečné herní předlohy sejdou 29. června, my ostatní snad dorazíme také, neboť to celé vypadá dosti… No prostě nadějně.


Ondra Čížek

Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!