15. 3. 2006

Filmové pecky 2006 (1. část)

Hvězdné války, Batman začíná, Ohnivý pohár i King Kong – všechno to stálo za to, ale už je to nenávratně za námi. Pojďme se tedy podívat, co nás čeká v tomto roce. V roce opět nabitém velkolepými trháky, komiksovými adaptacemi i levnými krváky…


V jako Vendeta

Premiéra v ČR – 20. dubna


Po „matrixovské“ trilogii si bratři Wachowští dopřávají zasloužený režijní odpočinek, ale coby scénáristé nijak nezahálí. Proslulý komiks ještě proslulejšího Alana Moorea (dle jeho děl byly zfilmovány např. snímky Z pekla či Liga výjimečných) toužili převést na filmové plátno již delší dobu, ale plnou podporu k tomu dostali až právě po veleúspěšném Matrixu. Sami se však nakonec spokojili jen s úlohou scénáristů a režii přenechali překvapivě debutujícímu Jamesi McTeiguemu, který doposud získával zkušenosti jako pomocný režisér (např. zrovna na Matrixu)
„James je velmi talentovaný! Věříme, že výsledek se divákům bude zamlouvat,“ tvrdí skálopevně i za oba bratry (kteří tradičně vystupují před médii jen zřídkakdy) producent filmu Joel Silver.
Wachowští říkají, že na rozdíl od předchozích adaptací Mooreových komiksů, se oni drželi předlohy zuby nehty a odbočili od ní jen v opravdu málo případech. Děj nás tedy stejně jako v knize přivádí do fašistické Británie (Němci totiž vyhráli atomovou válku), konkrétně do Londýna, který se stal hlavním centrem říše. Vládne zde totalitní režim, lidé jsou utlačováni neúnosnou fašistickou tyranií a jediný, kdo se tomu všemu dokáže postavit je tajemný mstitel zvaný „V“ (v hlavní roli další „matrixovec“ Hugo Weaving). Ten svou soukromou revoluci zahajuje ve velkolepém stylu – vyhazuje do povětří celý parlament, ujímá se vládních rozhlasových stanic a úspěšně nabádá lid ke vzpouře. Nápomocna mu bude i mladá Evey (Natalie Portmanová), kterou „V“ zachrání před německou likvidací…
První trailery vypadají vcelku dobře, a tak doufejme, že se naplní slova producenta Silvera a V jako Vendeta se bude skutečně zamlouvat. Mně osobně to po několika ukázkách připadá jaksi stále moc „matrixovské“.


„The Hills Have Eyes“

Premiéra v ČR – květen


Poušť v Novém Mexiku zažila mezi lety 1945-1992 sérii pokusných atomových výbuchů americké armády. Vše běželo podle plánu, ale nikdo nevěděl, že ozáření zasáhlo několik domorodých obyvatel…
V roce 2005 se do oné pouště vydává čtyřčlenná rodina. Pohodový výlet je narušen ve chvíli, kdy dojde k havárii jejich auta a rodinka se zcela opuštěná ocitá v pusté poušti, v poušti plné zmutovaných kanibalů!

Horor The Hills Have Eyes je remakem stejnojmenného filmu (u nás pod názvem Kruté oči hor) z roku 1977, jehož režisérem byl nikdo menší než Wes Craven, mj. tvůrce Noční můry z Elm Street a trilogie Vřískot. Ve své době nezvykle brutální snímek se dočkal v roce 1985 i pokračování, ale to svého předchůdce ani zdaleka nepřekonalo.
V současné době plné remaků, se tedy v květnu dočkáme předělávky i tohoto hororu. Režii dostal na starosti francouzský talent Alexander Aja, jenž se u nás představil již minulý rok se svou nízkorozpočtovou řežbou jménem Noc s nabroušenou břitvou. První (a nejspíš i poslední) upoutávka vypadá hooodně slibně – vše nasvědčuje tomu, že půjde o vizuálně nadupanou podívanou a dle několika záběrů nelze vyloučit ani to, že Aja si tentokrát vyhraje i s depresivní atmosférou. Doufejme, že mu to vyjde!


X-Men 3: The Last Stand

Premiéra v ČR – 25. května

„Nemohl jsem to začít, tak to alespoň ukončím“,
prohlásil nedávno režisér Brett Ratner (Křižovatka smrti 1-2, Červený drak, Když se setmí) a potvrzuje tím i fakt, že jeho snímek X-Men 3: The Last Stand (u nás nejspíš jako Poslední vzdor) bude závěrem celé „mutantské“ trilogie! Tvůrce dvou předchozích dílu Bryan Singer od závěru upustil a vrhl se do jiné komiksové adaptace – do ultradrahého Supermana (o něm až ve druhé části tohoto výhledu), a tak se do hry dostal právě Ratner. Fanoušci byli možná zpočátku v nejistotě, ale dle mého názoru je musí první upoutávky uklidnit. X-Meni v podání Ratnera vypadají mnohem rozmáchlejší (ještě aby taky ne – rozpočet se pohybuje okolo 150 mil. dolarů), akčnější a dokonce i vtipnější. Tak jen doufejme, že zůstanou i nadále stejně inteligentní.
Příběh z pera scénáristů Simona Kinberga a Zaka Penna nás bez jakýchkoliv odboček zavede přímo do centra dění – do války mutantů! Na jedné straně stojí hodní v čele s profesorem Xavierem (Patrick Stewart), na té druhé pak mocné Bratrstvo, armáda „těch špatných“ mutantů, jejíž vůdcem je Magneto (Ian McKellen) a která chystá další plán na vyhlazení „zbytečných“ lidí. Klíčem k této události je dost možná i „zmrtvýchvstalá“ Jean Greyová (Famke Janssenová), jenž je se svými novými schopnostmi nebezpečná celé Zemi!!
No…příběh bude určitě ještě o něco zajímavější, ale tvůrci zarputile tají a tají, takže řadu zmiňovaných „odboček“ pochytíme asi až toho 25. května. A nebude jich málo, neboť k „hodné partě“ přibývají zcela noví členové. Vedle starých známých Wolverina (Hugh Jackman), Storm (Hall Berryová) atd. se objeví i třeba takový nesmrtelný Juggernaut (Vinnie Jones), modrý a také nesmírně geniální Beast (Kelsey Grammer) a chlápek s andělskými křídly Angel (Ben Foster). No a v té „zlé partě“ se předvede např. zbrusu nová, psychopatická a telepatickými schopnostmi nadaná Psylocke (Meia Melanconová).

„Bude to něco jako Návrat Krále pro Pána prstenů! Všechny otázky budou zodpovězeny, všechny boje dokonány,“ tvrdí producent snímku Tom Rothman. A i když tedy třetí X-Meni patrně opravdu uzavřou onu zamýšlenou trilogii, u Foxů se již chystají hned dva scénáře k filmům s mutanty v hlavních rolích – nejprve se samotným Wolverinem a poté i s Magnetem. No…je vidět, že mutantů (počítám i The Hills Have Eyes) bude tento rok vskutku dostatek!

Napsal: Ondra Čížek

Ondra Čížek
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!