15. 1. 2010

Inception - Největší projekt Christophera Nolana?

Vznik filmu Inception je celkem bizarní. Christopher Nolan ho dostal jako odměnu za Temného rytíře + jako pokus Warnerů o zavázání si ho pro pokračování příběhu bojovníka z Gothamu. Prý Nolan dokonce musel podepsat, že za Inception dalšího Batmana prostě natočit musí. Původně mělo jít o komorní sci-fi, kterou by Nolan připomněl svou pověst nekomerčního režiséra kultovních hitů. Nakonec se projekt rozrostl do dvouset milionového kolosu. Nolan nedávno prohlásil, že Inception bude jeho dosud největší projekt a že pro něj osobně to je největší výzva, jaké kdy čelil.


A to nám Nolan původně sliboval komorní thriller odehrávající se v mechanismu mysli hlavního hrdiny. Trailery vypadají všelijak, jen ne komorně. Ohýbají se v nich města, Leonardo DiCaprio tu běhá, křičí a střílí po jiných lidech a vůbec se tu dějí divné věci. Převážně založené na počítačových efektech. Mezititulky sice tvrdí něco o síle myšlenek, ale obraz, který vidíme, se k slibovanému filmu jakoby nehodí. Skoro to vypadá, že Nolan točí něco úplně jiného, než nám sliboval. To nemusí být nutně špatně, jen je to pro diváka jistě poněkud matoucí.

Oznámení, že film bude uváděn i v Imaxu rozporuplné pociy jen prohlubuje. Na takové plátno by distributoři nepustili nic, co není superakční a založené na vizuálu. A upřímně - Nolan na akci nikdy moc nebyl a za kameru v akčních scénách Batmana začíná si musel vyslechnout dost kritiky. Čeká nás místo chytré komorní sci-fi jakési podivné vysokorozpočtové akční filosofování? Nejspíš ano... Může to fungovat? S Christophrem Nolanem tu šance určitě je. Můžeme jen doufat, že Nolan nepodlehne vysokým rozpočtům jako například Jackson, který ve svých posledních filmech utrácí tolik, že je to spíš na škodu (to se týká hlavně Pevného pouta). Nejspíš nám Nolan dá další hit podobný Dokonalému triku nebo Mementu, všichni už s tím ale počítají s takovou jistotou, že to může být až nebezpečné...

xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!