21. 12. 2009

Top - James Cameron

Bez přehánění nejočekávanější a nejvelkolepější film téměř loňského roku už je za námi. Avatar Jamese Camerona toho nejspíš nasliboval více, než mohl splnit, ovšem přesto jsou prakticky všechny recenze i divácké ohlasy kladné. Mnozí dokonce označují Avatar za Cameronův "majstrštyk".
Abychom vám ale dokázali, že režisér několika kultovních filmů má na svědomí mnohem více než třímetrové šmouly, vybral si každý redaktor oblíbené scény, kterými ho Cameron dostal. Můžete se začíst a vzpomínat s námi, nebo i objevit něco nového. James Cameron totiž rozhodně není začátečník.

adams89:

Finální sestup - Propast

Jistě nemůžu zapomenout na závěrečný podmořský sestup hlavního hrdiny v Propasti. Budu Brigmanovi v podání Eda Harrise při něm hrozí smrt z nedostatku kyslíku, ale je při něm zachráněn tajemnou inteligentní civilizací a naskýtá se mu působivý pohled na jejich podmořskou základnu. Atmosféra je umocněna vynikajícím doprovodem pompézních tónů Alana Silvestriho a, jak už tomu u Camerona bývá, nejlepšími digitálními triky své doby.

Meky:

Nakouknutí pod pokličku samotného pekla – Vetřelci
Vzpomínáte, když skupinka vojáků v čele s Ripleyovou prozkoumávají útroby planety a najednou na detektoru, který snímá pohyb, zjistí, že se k nim něco velmi rychle přibližuje, ale nevědí co, kde, ani jak? Hudba mlčí, vnímáme pouze pípající zvuk detektoru pohybu, napětí houstne a atmosféra strachu z neznáma je téměř hmatatelná! Tato infarktová scéna graduje tím, že jeden z mariňáků nakoukne do stropu nad nimi a z naprosté temnoty se z ničeho nic vynoří desítky krvelačných bestií… začíná chaos a film nasazuje zběsilé tempo, které si udrží až do konce.

Vzplanutí lásky na přídi - Titanic
Jeden z nejkrásnějších a nejromantičtějších okamžiků v tomto velkolepém filmu! Rose a Jack stojí na přídi Titanicu s rozpaženýma rukama a vzhlížejí vstříc svému osudu. Díky skvěle nasnímaným záběrům kamery to vypadá, jako by tato dvojice na chvíli vzlétla do oblak, zanechala všechny své problémy na Zemi a naplno si užívala okamžiku! Tuto scénu doprovází nezapomenutelná hudba Jamese Hornera, která znásobuje výsledný dojem. Moment, na který se nezapomíná a který by chtěla prožít každá romantická duše. Tomu se říká síla lásky!

nicneznam:

Grippen proti teroristům - Pravdivé lži
Tato scéna je zvládnutá po všech směrech na výbornou. Trikově dokonalá, působivá, vtipná, napínavá, vzrušující. Momenty jako vystoupání Grippenu do úrovně teroristů v mrakodrapu nebo hláška "you are fired", dávají celé scéně neskutečnou zábavnost. Arnie nemusí být jen stroj, aby dokázal působivě zametat s nepohodlnými lidmi. Stačí, když ho do nějakého stroje posadíme. Tady dostal jeden z nejstylovějších.

Jeřáb se utrhl - Propast
Jeřáb zajišťující jediné pevné spojení mezi podmořskou základnou a plovoucí stanicí se v bouři utrhl. Na první pohled žádná tragédie. Jenže několikatunový kolos padá přímo na hrdiny, kteří jsou ve velké hloubce bez pomoci. Sebemenší poškození by umožnilo tlaku vody dokonat, co jeřáb započal. Nastává poplach srovnatelný s poplachem při zpozorování ledovce v Titanicu, frekvence pípání sonaru zjišťujícího vzdálenost jeřábu se zrychluje, stejně jako tep posádky. Všem se tají dech, ale všichni si nakonec oddychnou. Ovšem ne nadlouho. Gravitace funguje i pod vodou a nestabilní trosky jeřábu jsou nevyzpytatelné.

Ledovec! Přímo před námi! - Titanic
Zpozorování ledovce a následná pohotová řetězová reakce hlavní části posádky patří mezi nejvypjatější scény Jamese Camerona. Marná snaha odvrátit plující kolos z kolizního kurzu jen na pár stovkách metrů, boční náraz do ledu, to vše se vrylo do paměti snad všem. Pro první hlídku to byl jen zvonkový poplach a telefonické oznámení ledovce, pro kormidelníka to znamenalo jen docela vlevo, pro důstojníka příkaz do strojovny o zpětném chodu, pro lidi ve strojovně jen co nejrychleji stáhnout chod a zařadit chod zpětný. Člověk si přeje, aby se co nejrychleji rozpohybovaly mohutné hřídele lodního motoru, aby se lopatky lodního šroubu roztočily na plný výkon a loď alespoň co nejvíce zpomalila, nicméně výsledek už určila historie, kterou dokázal Cameron tak působivě přiblížit.

Veronika:

I´ll be back! - Terminátor
Terminátor napíná a baví od začátku do konce, a díky tomu se brzy stal kultem a klasikou žánru akčního sci-fi. Vybrat jen některou scénu je těžké. Jen si ale vzpomeňte, když jste film viděli poprvé... Mně bylo myslím deset, film jsem viděla těsně po revoluci jako vůbec jeden z prvních americké produkce - a dodnes nechápu, jak mě na ten horor rodiče mohli vzít... Je to v podstatě vršení jedné nervy drásající scény za druhou. Jeden z nejvíce napínavých momentů přichází ve chvíli, kdy je Sarah s Kylem (otcem Johna Connora) na policejní stanici, kde by měla v klidu přečkat noc. Je přece na policii, s hordou ozbrojených důstojníků... co se jí může stát? Všechny - kromě ní a Kylea - ale čeká značně drastický konec. Arnold, oblečený do motorkářské bundy, se slunečními brýlemi a typickým kamenným výrazem, ji samozřejmě najde, všechny postřílí, takže ze stanice se stanou hotová jatka, Sarah se ukrývá pod stolem... no hrůza! Jak to dopadne? Sice se jí a Kyleovi podaří utéct, ale čeká nás ještě několik desítek minut napětí až do slavného finále s lisem... Terminátor byl teprve třetím filmem Jamese Camerona a nutno říct, že jeden z nejpovedenějších...

Striptýz Jamie Lee Curtis v hotelu - Pravdivé lži
Scéna striptýzu Jamie Lee Curtis v hotelu - svůdná, zábavná a vtipná scéna, při níž dojde k obratu z komedie o manželské krizi v akční řežbu, kdy nám (resp. teroristům) Arnie konečně ukáže co proto... Jamie dostala za svůj výkon Zlatý glóbus a podle mého názoru by si zasloužila i cenu za největší proměnu - moment před zrcadlem, kdy se z obrýlené uťápnuté ženušky stane jen pár zásahy sexy kočka, jsou k popukání... Pamatujete? Odtrhne si volány ze šatů, vodou z vázy s kytkami si ulízne vlasy dozadu ... a vejde do pokoje, kde nám ukáže nejen svůdný striptýz do taktů velmi příjemné písničky... ale taky překvapivě velmi dobře vypadající tělo... Kdo by to do Jamie řekl, že?

xxmartinxx:

Poslední skladba lodního orchestru + následný chaos - Titanic
Ze začátku dojemná, nakonec hrůzostrašná scéna spojující dokonale hudbu, ať klasickou nebo Hornerovu, s obrazem. Dokonale nafilmovaná hrůza a neštěstí stovek lidí a ještě lépe zachycená panika. V tu chvíli by asi na Titanicu nechtěl být nikdo z nás. Protrhnutí kopule a zaplavení schodiště je krom důkazu Cameronova megalomanství i důkazem jeho režijního umu. Výborná scéna z Cameronova opusu jistě nejen mě naprosto dostala.

T-1000 si jde pro Johna - Terminator 2
Vyvrcholení T2 je špičkové. Arnold v nedohlednu a T-1000 jde na jistotu. Podaří se matce ochránit svoje dítě, když ani nezná vhled toho, čeho se má obávat? Dokáže získat čas, aby se mohl John zachránit? Bez pomoci oživlého Arnieho asi těžko. Skvěle natočená scéna plná strachu z téměř všemocného zabijáka je jednou z nejlepších částí Terminátora 2, což jí dělá i jednou z nejlepších scén Cameronovy filmografie.

Nejste spokojeni s našim výběrem? Zařadili byste do TOP 10 nějaký jiný film? Je dost dobře možné, že jsme na něco nebo na někoho zapomněli a budeme jen rádi, když nás o tom upozorníte na fóru. Na další díl se můžete těšit příští týden!

Další vydání série TOP

xxmartinxx
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!