30. 7. 2009

Do kin míří dlouho očekávaný dokument Auto*Mat Martina Marečka

Inspirující, emotivní a vtipný dokumentární příběh Auto*Mat režiséra Martina Marečka hledá hravým způsobem odpovědi na otázky související s životem ve městě, civilizací v pohybu a dobrodružnou cestou ke změně.

Mottem filmu je slogan „Ráno vstanu a změním svoje město“ vyjadřující rozhodnutí samotného Martina Marečka: „Bydleli jsme v centru Prahy. V bytě jsme kvůli hustému provozu téměř nevětrali. Na protější křižovatce se pravidelně objevovaly barevné fleky a rozbité sklo z nabouraných vozidel. Parkující auta ukousla chodník tak, že vedle sebe neprošli dva lidé. Přemýšlel jsem, že bych o tom natočil film - stačilo by jen vystrčit kameru z okna. Pak mi ale došlo, že natočit jen film nestačí. Netrvalo dlouho a s přáteli jsme vymysleli projekt pro město, které máme rádi. Zrodil se Auto*Mat, provokativní nástroj i obrodná iniciativa za zdravou Prahu.“

Jednou z hlavních postav filmu je pražský primátor Pavel Bém, který se postupně mění z vstřícného partnera a charismatického mediálního mága v politického oponenta. Důležitou roli hraje dokonce i režisérovo auto, upravené na pojízdnou dialogickou nástěnku, která glosuje konkrétní důsledky individuální mobility (podobně jako krabička cigaret varuje před důsledky kouření). V příběhu se objevují i další postavy: urbanista, premiér, policisté (tajní i veřejní), aktivisté, tuningáři, cyklisti, kočárkáři, chodci a další.

Film, jehož natáčení trvalo šest let, mapuje snahu zlepšit stávající dopravní situaci v hlavním městě. Ovšem režisérovi se daří z osobního a konkrétního příběhu vytvořit obecně platné zamyšlení nad tím, zda se jedinci může podařit změnit svět okolo něj.

Vedle osobní linie vypráví film příběh zrození a vývoje iniciativy Auto*Mat. Mezi hlavní cíle této organizace patří podpora pěší, cyklistické a veřejné dopravy pro lepší kvalitu života ve městě. Od demonstrací a poetických happeningů se tato iniciativa postupně mění v organizaci, která spolupracuje s odborníky a nabízí konkrétní řešení, která jsou běžná v kultivovaných metropolích celého světa.
Auto*Mat je stylově různorodý film, kombinující žánr dokumentu, animace, hudebního klipu a home videa; dokumentární urban story v pohybu vypráví o ulicích plných kol, falešných slibech politiků i o smrti, především ale přináší naději.

Slavnostní premiéra se uskuteční v pondělí 21. září 2009 v pražském kině Světozor, do běžné distribuce se film dostane ve čtvrtek 24. září.
Teaser filmu můžete zhlédnout na adrese: www.automatfilm.cz

Zdroj: 2media.cz

Veronika
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!