12. 12. 2008

Už se rýsují kandidáti na Oscara

Mysteriózní thriller Podivuhodný případ Benjamina Buttona, politické drama Duel Frost/Nixon a Pochyby, příběh z katolické školy v Bronxu, ovládly nominace na Zlaté glóby. Všechny tři filmy mají šanci na pět cen. Seznam uchazečů o prestižní filmové ceny byl zveřejněn v kalifornském Beverly Hills.

V kategorii celovečerních dramat se kromě "Buttona" a Duelu Frosta/Nixona o cenu ucházejí romantický film The Reader (Čtenář), rodinné drama Nouzový východ a příběh podle skutečné události Slumdog Millionaire (Chlapec ze slumu milionářem).

Mezi celovečerními komediemi a muzikály bodovali bratři Coenové a jejich detektivka Po přečtení spalte, snímek Mikea Leigha Happy-Go-Lucky, černá komedie Martina McDonaugha V Bruggách, muzikál na motivy písní skupiny ABBA Mamma Mia! a romantická komedie Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona.

Překvapením je snímek o Batmanovi Temný rytíř, který se stal diváckým hitem a oceňovali ho i kritici; získal pouze jednu nominaci. Za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli byl na Zlatý glóbus nominován tragicky zesnulý Heath Ledger, který ve filmu ztvárnil postavu Batmanova protivníka Jokera.

V hereckých nominacích zabodovaly Meryl Streepová a Kate Winsletová, které se ucházejí hned o dvě herecká ocenění. Streepové komě snímku Pochyby nominaci vynesla i veleúspěšná filmová adaptace muzikálu Mamma Mia!. Winsletová byla nominována jako herečka v hlavní roli dramatického filmu za výkon ve filmu Nouzový východ a jako herečka ve vedlejší roli ve snímku Čtenář. Šanci mají i další hollywoodské ikony - Angelina Jolieová, Brad Pitt nebo Sean Penn.

Své místo na Zlatých glóbech si už dávno vydobyla i televizní tvorba. Šanci na ocenění mají letos tvůrci seriálů Dexter, Californication nebo i u nás populárních sérii Dr. House či Kancl. Herecky na obrazovkách - ať už v seriálech či TV filmech - zaujali třeba Judi Denchová, Kiefer Sutherland, Ralph Fiennes, Laura Linneyová či David Duchovny.

Zlaté glóby, které udílí Asociace zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu, získaly nálepku "předskokanů" Oscarů; z jejich vítězů se často dají odhadnout výsledky klání o nejslavnější filmovou cenu světa. Loňský jubilejní 65. ročník Zlatých glóbů postrádal hvězdnou příchuť kvůli stávce scenáristů. Místo tradičního ceremoniálu se uskutečnila jen zhruba půlhodinová tisková konference, na níž zástupci asociace přečetli výsledky. Letos Zlaté glóby znovu nabídnou velkolepý galavečer, naplánovaný na neděli 11. ledna. Čeští diváci budou moci ceremoniál sledovat na stanici HBO.

Zdroj: Převzato z iDNES, redačně zkráceno

Veronika
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!