9. 9. 2008

Točí se nový český film Protektor

hlavní obrázek

Prvním natáčecím dnem z plánovaných pětačtyřiceti začaly v sobotu 6. září práce na realizaci filmu Protektor podle scénáře Roberta Geislera, Benjamina Tučka a Marka Najbrta, který je také režisérem snímku. Nový český film vzniká v produkci společnosti Negativ. Premiéra je ohlášena na 3. září 2009.

Režisér a spoluautor scénáře Marek Najbrt Protektora definoval jako příběh rozhlasového redaktora a jeho židovské manželky - herečky, kteří v rámci válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé - riskantní hru o kariéru, lidskou důstojnost a nakonec i o život v temných a krvavých časech Heydrichiády.

Další z autorské trojice, Benjamin Tuček, upřesňuje: „Náš film není o klasických hrdinech, kteří se bez bázně a hany vrhají vstříc šíleným nebezpečím a riziku. Je to příběh skutečných lidí, kteří žili v době nepříliš vzdálené, v době mládí našich prarodičů. V celé nacisty okupované Evropě se do otevřené konfrontace s německou mocí dostávalo zhruba pouze 15 procent civilního obyvatelstva. Tito lidé se denně rozhodovali mezi hrdinstvím a zbabělostí, mezi odvahou a strachem, kariérou a kolaborací, životem a smrtí svou a svých blízkých. Zbylých 85 procent obyvatel si nepřálo nic jiného, nežli žít a přežít. V našem filmu nesoudíme nikoho a snažíme se ukázat život té doby zevnitř, pohledem lidí, kteří ji žili. Někteří přežili, jiní ne.“
Benjamin Tuček v této souvislosti dodává, že inspirací pro jednu z postav filmu, reportéra pražského rozhlasu, byl osud reálné osoby - statečného reportéra Dr. Františka Kocourka, který zahynul v Osvětimi v květnu 1942.

Velké problémy měl štáb Protektora s hledáním vhodných lokací. Situaci zkomplikovala především právě probíhající rekonstrukce historické budovy pražského rozhlasu na Vinohradské třídě. Naopak v překvapivě zachovalém stavu je několik staveb tzv. Radiotrhu, místa v sousedství pražského Veletržního paláce, kde bylo tragicky proslulé místo shromážďování židů určených pro transporty z nádraží Praha-Bubny do Terezína.

V příběhu se, díky spojení kaskadérské práce a digitálních triků, zhmotní legendární fantom Pérák, mýtická postavička, přízrak, který dokázal unikat gestapu – vysněný fantom, do kterého si lidé projektovali touhu dostat se ze sítě, kterou kolem sebe cítili.

Kinodistributorem nového českého filmu Protektor je Falcon, videodistributorem Sony BMG. Partneři: Český rozhlas, HBO. Koproducenti: Česká televize, UPP, Soundsquare. Film vzniká s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Programu Media+.

Zdroj: 2media.cz

Veronika
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!