31. 3. 2008

Febiofest 2008

To, že od 27. března probíhá FEBIOFEST, ví dozajista většina z vás. Ale i tak si myslím, že není od věci alespoň v krátkosti tento nejen filmový festival připomenout.

Co se týče Prahy, zde bude Febiofest probíhat do pátku 4. dubna, a to především v multikině Village Cinemas na smíchovském Andělu, dále pak v kině Ponrepo - Konvikt a také v sále Městského soudu ve Spálené ulici Praha 2, kde budou probíhat videoprojekce. Festivalové filmy se představí také v Liberci (7. 4. - 11. 4.), Hradci Králové (8. 4. - 11. 4.), Pardubicích (9. 4. - 13. 4.), Českých Budějovicích (10. 4. - 13. 4.), Brně (14. 4. - 18. 4.), Ostravě (15. 4. - 17. 4.) a Olomouci (16. 4. - 18. 4.) Závěrečný den FEBIOFESTU pak proběhne 19. dubna v Doksech. Na své si příjdou také naši slovenští „bratia“. Festival myslí i na ně a nabídne svou přehlídku filmů v těchto slovenských městech: Bratislava (31.3. - 6.4.), Nitra (7. - 9.4.), Banská Bystrica (7. - 10.4.), Prešov (11. - 14.4.), Košice (14. - 20.4.), Martin (17. - 23.4), Poprad (22. - 26.4.) a Žilina (28. - 30.4.). Pravidelné festivalové novinky si také můžete vychytat v Echu Febiofestu, které vysílá ČT1 každý den tak nějak po desáté večer.

Do letošního programu Febiofestu se vtěsnalo úctyhodných 249 snímků a pokud nakouknete do festivalového programu, dáte mi za pravdu, že nabídka je vskutku pestrá. Kromě filmových novinek, které můžete vidět o nějaký ten týden dřív (Útěk do divočiny, Gone Baby Gone, V údolí Elah, Mongol), se můžete seznámit především s kinematografií a filmy z Japonska, Koreje, Thajska, Filipín, Rwandy, Chile, Argentiny či Izraele, které běžnou distribuci míjejí velkým obloukem. Pokud jste mezi těmi šťastnými a vlastníte vstupenku, můžete se zajít podívat i na Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem, které distributor z českých kin bez vysvětlení stáhnul týden před jeho českou premiérou.

Když už mluvíme o vstupenkách, jejich cena činí 79 korun českých.

Festival bude i letos hostit několik světových osobností z oblasti filmu. Dá se říct, že takovým hlavním hostem bude anglický režisér a scénárista Alan Parker. V jeho filmografii najdeme snímky jako Půlnoční expres, Pink Floyd: The Wall, Evita či Commitments, který bude jedním ze třech festival zahajujících filmů. Dále je ohlášen příjezd Niny Menkes, Nae Caranfila, Roye Anderssona, Isildy Le Besco, Joseho Stellinga a Magdy Vašáryové.

Velkou zajímavostí Febiofestu je výběr členů poroty, která udělí Hlavní festivalovou cenu. Porota byla sestavane z filmových fanoušků žijících v ČR. Přihlášku do poroty mohl poslat kdokoli a ze všech zájemců, kterých bylo přes tisíc, bylo vybráno „33 zástupců různých skupin různého věku, vzdělání, povolání, národností, pohlaví i názorů“. Konečně se tedy možná dozvíme, co se líbí českému divákovi, a ne kritikovi.

V průběhu festivalu bude ve Village Cinemas probíhat také FEBIOFEST Music Festival. Ten je zaměřen především na world music. Dále představí kapely hrající v rytmu ska či reggae. Vstup je zde zdarma.


Takže hurá na FEBIO!!!

2mig1
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!