5. 4. 2018

Festivalové okénko: Dny evropského filmu

I letos nám Dny evropského filmu nabízí to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie.

hlavní obrázek

Z kalendáře je jasné, že o slovo se nyní hlásí duben. A s novým měsícem je tu i nový přehled festivalů, které nás čekají v nadcházejících 30 dnech. Čtvrtý měsíc přinese hlavně filmy tuzemské, snímky od blízkých či vzdálenějších sousedů a dozvíme se také něco o světě kolem nás.

Název festivalu Termín Místa konání Obsah
Dny evropského filmu 5. – 22. 4. Praha, Brno, Hradec Králové, Jablonec nad NIsou, Boskovice, Červený Kostelec, Hodonín To nejlepší z evropské kinemtografie posledních let
Festival Finále Plzeň 19. – 24. 4. Plzeň Jedinečná přehlídka současné české a slovenské audiovizuální tvor­by
Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů 24 – 29. 4. Olomouc Populárně-vědecké filmy o tématech, která hýbou společností
Kino na Granicy 27. 4. – 3. 5. Český Těšín Přehlídka polských, českých a slovenských filmů

Zatímco Febiofest nám do kin přinesl filmy téměř ze všech koutů světa, festival, který nyní přebírá otěže, se zaměří na filmy starého kontinentu. Francie, Británie, Itálie, Skandinávie, Maďarsko, Rakousko. Ve všech těchto, ale i dalších evropských zemích, vzniká každoročně nemalé množství filmů. A ty nejlepší a nejúspěšnější z nich vám pěkně pohromadě již po pětadvacaté přinášejí Dny evropského filmu.

Pokud máte evropské filmy rádi, zapište si, že 5 – 12. 4. na ně budete moci zajít v Praze, 6 – 8. 4. v Brně a od 17 do 22. 4. prozáří evropský film kinosály také v regionech. Letos na vás čeká 49 snímků, které jsou rozdělené do 7 programových sekcí reflektujících hlavní témata ročníku: literaturu a hudbu.

Kromě filmů pořadatelé připravili pro návštěvníky také zajímavý doprovodný program. V poslední době letí spojení filmu a degustace a ani Dny evropského filmu nezůstávají pozadu. Sekce Film Flavour nabídne dva filmovo-kulinářské zážitky, u velmi úspěšného snímku Naprostí cizinci si budete moci pochutnat na italském menu se salátem, těstovinami a panna cottou a francouzskou kuchyni ochutnáte při sledování filmu Rock’n Roll. Chřest, hovězí po burgunsku a mousse au chocolat. Kdo by odolal… V každém z nás je ukryt také milovník hudby, proto DEF nabídne nejen potěchu chuťových pohárků, ale také vašeho sluchového ústrojí. Libé tóny se vás budou snažit okouzlit nejen při promítání koncertu Nicka Cavea z Kodaně, ale také u živelného flamenca. Projekce filmu La Chana, který je portrétem nejznámější tanečnice flamenca, bude totiž doprovázená taneční a hudební flamenco show a posléze párty s DJem. A to, že vás rytmy flamenca nenechají v klidu, si buďte jistí. Organizátoři nezapomínají ani na nejmladší a nejstarší diváky. Připravena je projekce pro seniory, která nabídne italskou roadmovie Krásný únik, v níž chtějí Ella (Helen Mirren) a John (Donald Sutherland) alespoň na chvíli utéci před ubíjející pozorností doktorů a péčí svých dospělých dětí a tak se vydávají ve stařičkém karavanu na cestu z Bostonu do Key West. Po filmu je připravena přednáška o italské kinematografii, kde se budete moci dozvědět spoustu zajímavostí o filmech z prosluněného jihu Evropy. Pro nejmenší je připraven speciální program, který dětem osvětlí, jak vznikl film. Kromě hravého povídání a pohádkové projekce jsou připraveny také filmové dílny zaměřené na prekinematogarfické vynálezy. Takže 7. 4. vyrazte s dítky do pražského Světozoru. V Evropském domě v Jungmanově ulici potom můžete zajít také na výstavu filmových plakátů. Doprovodný program zkrátka myslí úplně na každého.

V minulém díle věnovaném Febiofestu jsme vám představili všechny festivalové sekce, a protože jich bylo opravdu hodně a výčet filmových tipů mohl být až poněkud ubíjející, tentokrát z programu vypíchneme jen pár kousků. A hned první snímek festivalu si rozhodně zaslouží naši pozornost. 25. DEF zahájí polský film Tichá noc, který je strhujícím debutem mladého režiséra Piotra Domalewského o jedné nevydařené štědrovečerní noci, komplikovaných rodinných vazbách a hořkém uvědomění si, že ač už můžeme mít na vlastní rodinu jakékoliv názory, stále jsme jedné krve. V hlavní roli exceluje Dawid Ogrodnik, kterého proslavila role Tomka Bekśinského ve filmu Poslední rodina. Je mi jasné, že všichni se už vidíte spíš se slunečníky na pláži a Vánoce jsou to poslední na co chcete myslet, ale zkuste i přesto dát tomuto filmu šanci. Jsem si jistá, že času věnovaného tomuto filmu litovat nebudete. Jako bonus navíc na promítání dorazí i samotný režisér, který určitě rád prozradí nějakou zajímavost z natáčení.

A na co můžete zajít dále? Naši německy hovořící sousedé spolu loni vytvořili velmi realistický snímek Nejlepší ze všech světů, který je syrovým příběhem drogově závislé matky a jejího malého chlapce. Jedná se o nejúspěšnější rakouský film loňského roku, takže pokud vám nevadí neutěšená témata, můžete ho vyzkoušet, kvalita je diváky prověřena. A když už jsme u těch ne zcela pozitivních snímků, promítat se bude také Melancholia Larse von Triera. Filmy tohoto svérázného Dána nejsou pro každého, takový Antikrist je pořádně velké sousto, které se může stát až nerozžvýkatelným, nicméně o Melancholii se říká, že je jedním z divácky nejpřívětivějších filmů tohoto režiséra, takže pokud chcete nějaký jeho film okusit, Melancholia by mohla být pro začátek dobrou volbou.

Teď už se však vynoříme z depresivních vod a podíváme se na některé odlehčenější a zábavnější filmy z nabídky festivalu. Ze Španělska dorazí romantická indie komedie Jak být normální, která ukáže, že snažit se být za každou cenu „normální“ a nevyčnívat z davu, není dobrou životní filosofií. V Lotyšsku loni vznikla rodinná komedie o jedněch zvlášť vypečených prázdninách, Děda nebezpečnější než počítač. Z ní můžete načerpat inspiraci, co udělat s k počítači přilepeným potomkem, nebo z opačného úhlu pohledu zjistit, co vám hrozí, pokud se rodinný kruh usnese, že ve virtuálním světe trávíte příliš mnoho času. Možná bude ale přeci jen lepší jít se do kina jen tak pobavit, aby se pro vás z komedie nevyklubal spíše horor…

Rakouská černá komedie Divoká myš, nabídne pohled do duše hudebního kritika, který přijde o práci a místo aby se svěřil manželce, všechno ututlá, místo do práce chodí pomáhat spolužákovi rozjet starou horskou dráhu a po večerech rozjíždí více a více se vyhrocující pomstu vůči svému bývalému šéfovi.

I thrillery a „vyšetřovačky“ jsou na programu nadcházejícího festivalu. V řecké krimi Mé druhé já bude profesor kriminologie s Aspergerovým syndromem společně s profesorem matematiky pátrat pro vrahovi, který má na svědomí pět vražd. Na první pohled se tato dvojice může jevit jako podivná kombinace vyšetřovatelů, pachatel ovšem nechává na místě činu Pythagorovy citáty a s těmi si zkrátka obyčejní policisté neví rady. Tedy minimálně v Řecku, nechci se dotknout našich policejních složek. Na akční adrenalinovou jízdu napříč Belgií se potom můžete pustit se Zabijáky. Film si pohrává s tématem krvavé historie jednoho z nejnebezpeč­nějších belgických gangů, který za sebou v osmdesátých letech na své krvavé pouti zanechal pěknou řádku mrtvol.

V loňském roce na festivalech po celém světě zásadně zabodoval portugalský film Továrna na nic, ve kterém přes noc zmizí z továrny všechny stroje a překvapení a vyděšení dělníci začnou přemýšlet, co všechno to může znamenat a jak se v nastalé situaci zachovat. Snímek plný absurdního humoru a nadsázky sází na žánrovou nejednoznačnost, nevyhýbá se ani muzikálovým prvkům a zároveň je i svérázným komentářem k tamější ekonomické krizi. Film je to netradiční, ale dle všeho by vás měl bavit.

Pokud vám stejně jako mě unikl na Dnech achitektury uváděný dokument Big Time, který sleduje fascinující osobu architekta Bjarke Ingelse při práci i v jeho osobním životě a odhaluje pozadí vzniku jeho nejznámějších staveb, v nadcházejících dnech máte jedinečnou šanci zajít se na dokument ještě podívat. Stavby tohoto archhitektonického mága jsou nesmírně zajímavé a propracované a většina z nás se do nich hned tak nedostane, takže zhlédnutí určitě stojí za to.

Na začátku článku jsem zmínila, že hlavním tématem letošního ročníku je hudba a literatura. Hudby jsme se již dotkli, ale co literatura? Ano, i milovníci knih si přijdou na své. DEF představí nejen několik nových literárních adaptací, jako v případě filmu na motivy knihy Iana McEwana Na Chesilské pláži, ale i svébytné pohledy na vybrané spisovatele, ať už je to svérázný film o neméně svérázném francouzském provokatérovi Únos Michela Houellebecq, nebo život autorky Frankensteina Mary Shelley, na jehož projekci 11. 4. přijede mimořádný host, herec Hugh O’Conor.

A jsme v cílové rovince. Všech 49 filmů, které budou na letošním ročníku Dnů evropského filmu, máte opět nashromážděné v seznamu na našem festivalovém profilu a další informace naleznete potom na festivalových stránkách. Teď už vás ale nebudeme rušit, abyste si mohli v klidu vybrat, na který snímek zajdete. Festival již totiž přešlapuje za dveřmi.

kdy a kam vyrazit?

PRAHA; 5 – 12. 4., Lucerna, Světozor, Kino Pilotů, MONO FONO
BRNO; 6 – 8. 4., Kino Scala
HRADEC KRÁLOVÉ; 17 – 18. 4., Bio Central
JABLONEC NAD NISOU; 19 – 22. 4., Kino Junior
BOSKOVICE; 17 – 19. 4., Panorama
ČERVENÝ KOSTELEC; 17 a 19. 4., Kino Luník
HODONÍN; 17 – 19. 4., Kino Svět

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!