16. 3. 2018

Kultovní Duna se opět vrací na filmová plátna

Nejznámější román amerického spisovatele Franka Herberta se dočká dalšího zpracování.

hlavní obrázek

Legendární a kultovní dílo Duna se dočká znovu uvedení na filmová plátna. To samo o sobě je skvělá zpráva, protože jsme možná u vzniku další ságy, která ovlivní generace diváků a bude nás bavit několik desítek let. Jelikož ne všichni tak úplně tuší, o co by se mohlo jednat, rozhodli jsme se tomuto projektu podívat se na zoubek. Pojďme společně zjistit, co to vlastně Duna je, o čem je a kdy jsme ji poprvé mohli na plátnech kin vidět. Tou nejzásadnější zprávou ale je, že se dočkáme nového zpracování, které, jak doufáme, bude ze všech nejlepší…

Pero je mocnější než kamera

Duna má základy v literatuře a vznikla už v roce 1965. Napsal jí americký spisovatel Frank Herbert, který celý život neseděl pouze nad papírem a nesepisoval fantastické příběhy. Byl mužem mnoha tváří. To, že byl fotografem, kameramanem a redaktorem nikoho asi nepřekvapí. Věděli jste ale, že lovil ústřice? Nebo že byl instruktorem přežití v džungli?

Sám o sobě byl úspěšným spisovatelem, ale na vrchol ho dostala až Duna, kterou poprvé publikoval v magazínu Analog s názvem Svět Duny. Následně pokračoval s příběhem Prorok Duny, ale zájem byl tak obrovský, že se rozhodl dvě publikované části spojit a vydat jednotnou knihu pojmenovanou jednoduše Duna. A udělal velmi dobře. Duna ho zviditelnila a čtenáři byli tak nenasytní, že dokonce vzniklo pět pokračování! A kdyby jeho spisovatelskou kariéru neukončilo úmrtí, pravděpodobně by s radostí a elánem pokračoval dál. Důkazem toho je jeho syn Brian, který po smrti svého otce vydal další dva díly a celkem dvě trilogie vyprávějící události před příběhem z Duny. Brian se ale potatil, protože mu to nestačilo a píše dál.

O kvalitě díla nesvědčí jen divácký zájem, i když ten je nejdůležitější, ale také získání dvou prestižních cen. První je cena Nebula, která je udělována od roku 1965 každý rok za nejlepší dílo v rámci žánru sci-fi a fantasy vydané v USA. Druhou cenou, kterou také Frank Herbert obdržel, je Hugo, která podobně jako Nebula je udělována v podobných žánrech, jen ji udělují samotní čtenáři. Ano, Duna není jen kultovní kniha, je ale i skvěle oceněná.

Dej si výměšek, bude ti hej!

V příběhu Duny se vše točí kolem planety Arrakis, na které se nachází nejvzácnější látka ve vesmíru melanž – koření oranžové barvy a vůní připomínající skořici. Melanž je vzácný z důvodu svých účinků. Melanž prodlužuje život, zlepšuje vaše zdraví a dokáže navodit určité speciální psychické vlastnosti, díky kterým můžete cestovat vesmírem. Vše krásné má ale i své stinné stránky a není tomu jinak ani u této látky. Těžko se totiž dostává. Melanž je výměšek písečných pstruhů, kteří se dokážou ve vhodných podmínkách přetvořit na písečné červy, jenž dorůstají do velikostí stovek metrů. A to jsou sakra velké potvory!

Kromě těchto potvůrek na planetě Arrakis žijí už jen domorodci fremeni, kteří jako jediný v hluboké poušti dokáží přežít a dají se označit jako náboženští poutníci. A právě nad touto planetou a nad těžbou vzácného koření dostane dohled vévoda Let Atreid. Jelikož se jedná i o politické drama, je rodina Atreidů zrazena a Letův syn Paul se svou matkou prchá na Arrakis do pouště. Tam se jich ujímají fremeni a Paul se musí nejenom naučit přežít v nehostinných podmínkách, ale také čelit novému nepříteli. Těm, kteří chtějí mít naprostou nadvládu na těžbou vzácného koření. A válka může začít.

Duna už několikrát zadunělaPro první filmové zpracování se musíme společně vrátit do roku 1984, kdy knihu na plátna převedl režisér David Lynch. Ten po natočení filmu prohlásil, že nikdy Dunu natáčet neměl a od samotného projektu ho odrazoval i George Lucas, který zas dodal, že podle něj je Duna nenatočitelná. Co je ale zajímavější, když už jsme zmínili otce Hvězdných válek, že David Lynch kvůli natočení Duny odmítl možnost režírovat Star Wars: Návrat Jediho. Což pro nás, milovníky této ságy, je dozajista dobře.

Duna z osmdesátek se stala kultovní záležitostí, vytvořila si poměrně slušnou fanouškovskou základnu a byla nominovaná na Oscara za hudbu. Stala se milníkem v kariéře Kylea MacLachlana, který si zahrál Paula Atreida. Navzdory všemu pozitivnímu se zázrak ale nekonal. A proto se Lynch žádného dalšího připravovaného pokračování už neúčastnil.

Rok 2003 byl ale pro Dunu dalším milníkem, protože se na plátnech objevuje pokračování nazvané Děti planety Duna, které zrežíroval Greg Yaitanes a vychází z knih Spasitel Duny a Děti Duny. Jednou z výraznějších hereckých ikon zde byl James McAvoy. Film se určitě nedá označit za špatný, ale přeci jenom to chce jiný a modernější háv a i odlišný dohled.

Kromě filmu vznikl také televizní seriál, který se mimo jiné natáčel v České republice a zahrálo si v něm několik českých herců. Seriál sice neurazil, ale že by se jednalo o něco ikonického a nezapomenutelného, se říci nedá. Pár náznaků vrácení Duny se v průběhu času objevilo, ale až nyní konečně dostaneme něco pořádného. Duna se vrací a s ní ambiciózní myšlenky a ještě zajímavější režisér.

Znovu a pořádně!

Tentokrát se do toho pořádně obuje Denis Villeneuve! Režisér Blade Runnera 2049 a oscarových Příchozí to nedávno prozradil při jednom z rozhovorů. Plánuje film rozdělit na dva celovečerní, což je dobrý tah, jelikož samotná knižní předloha má 639 stránek. Tento režisér se ve sci-fi žánru cítí jako doma a na jeho předešlých filmech je to opravdu znát. Proto určitě není předčasné tvrdit, že Duna pod jeho rukama bude velkolepá a možná se dočkáme další ságy, která bude bavit diváky po několik generací.

Viděli jste původní Dunu z roku 1984 či jste četli knižní předlohu? A je podle vás možné, aby se Duna pod vedením Denise Villeneuveho povedla?

Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.
Poslední komentáře
Celkem 2 příspěvky v diskuzi
Janca.W
před 61 týdny
Knihu jsem nečetla a neviděla ani Lynchův film, ovšem Villeneuve mě baví, takže na nové zpracování...
Atticus
před 61 týdny
Kniha bude vždy lepší než jakékoliv sebelepší filmové zpracování. Takže za mě nejdřív si přečíst...