15. 3. 2018

Festivalové okénko: Febiofest 2. část

Přinášíme programové tipy 25. ročníku Mezinárodního filmového fetivalu Praha - Febiofest.

hlavní obrázek

Kinosály smíchovského Cinestaru se otevírají natěšeným návštěvníkům MFFP Febiofest, a tak je nejvyšší čas přinést vám filmové tipy z napěchovaného festivalového programu. Nebojte se, lístky ještě jsou, takže se nemusíte bát, že byste se na festival nedostali. Než vás zahltíme vybranými filmy, tady je ještě stručná rekapitulace základních informací a od minulého dílu zveřejněných novinek.

Febiofest proběhne od 15. do 23. března v Praze a od 26. března do 21. dubna se vydá na svou cestu po regionech. 160 celovečerních filmů budete moci vidět ve smíchovském CineStaru, v multikině na Černém Mostě a v kině NFA – Ponrepo. Vše potřebné k nákupu vstupenek, ať už klasicky na pokladnách, on-line či pomocí vychytané festivalové aplikace, hledejte na stránkách festivalu.

Vedle filmů vás asi nejvíc zajímají nově ohlášená jména hostů, kteří přislíbili účast na letošním ročníku. Největší hvězdou je bezesporu Catherine Deneuve, populární francouzská herečka, která začínala kariéru v průběhu 60. let minulého století, od té doby hrála v desítkách filmů a stala se nezpochybnitelnou ikonou francouzské kinematografie. V poslední době zářila například ve filmech Tanec v temnotách režiséra Larse von Triera, 8 žen a Profesionální manželka režiséra Françoise Ozona nebo Polibek od Beatrice. Poprvé byla nominována na Oscara za roli Eliane ve filmovém eposu Indočína, ale slavnou sošku doposud nezískala. Je však držitelkou čestné Palmy z Mezinároního filmového festivalu v Cannes a mnoha dalších filmových cen, mezi které teď bude moci zařadit i Kristiána, kterého si převezme na slavnostním zahájení Febiofestu. V pátek 16. března potom v Praze uvede diváky i kritiky oceňovanou filmovou tragikomedii Vánoční příběh režiséra Arnauda Desplechina, za kterou získala v roce 2008 zvláštní cenu na MFF v Cannes.

Kristiána, cenu za celoživotní přínos filmu, si přijedou převzít také francouzští režiséři Arnaud Desplechin a Leos Carax, jejichž vybrané filmy budou na festivalu k vidění v rámci jim věnovaných sekcí. Arnaud Desplechin přijede do Prahy v druhé půli festivalu a uvede v rámci profilu svůj poslední film Ismaelovy přízraky, a to hned v rozšířené režisérské verzi. Pokud tedy máte rádi francouzské filmy, tuto speciální projekci určitě nevynechejte. Francouzský blok oceňovaných potom naruší česká filmová legenda Daniela Kolářová, která si cenu také bezesporu zaslouží.

Do Prahy míří i další hosté, vedle již ohlášeného herce, scénáristy a producenta Marka Gatisse, na festival dorazí i herečky Daphné Patakia a Maryna Cayon ze snímku Djam režiséra Tonyho Gatlifa a svůj film Sud prachu uvede v sekci Best of také srbský režisér Goran Paskaljevic. Všechny filmové osobnosti, které do Prahy zamíří, najdete zde.

A teď už se bez zdržování pojďme podívat na některé tipy z festivalového programu.

Asijský pohled

Sekce Asijský pohled je letos žánrově velmi pestrá. Najdete tu klasické akčňáky, lyrické snímky, thrillery a dokonce i jeden western. Všechny budou stát za to, vynechat byste ale určitě neměli snímek Finální ukrutnost z prostředí japonské jakuzy, poslední díl trilogie „Outrage“, který natočil král japonského akčního filmu Takeši Kitano. Boj o moc plný divokých přestřelek, hořících restaurací a těl po krk zakopaných na rušné silnici potěší každého správného fanouška akčních snímků. Vizuálně podmanivá poetická báseň na pomezí romance a dramatu, vyprávějící příběh o fotografovi, který postupně ztrácí zrak a ženě tvořící zvukové popisy k filmům pro nevidomé, bude zajímavá zase spíše pro poetické duše. V programu ji hledejte pod názvem Záře. A Marlina, vražedkyně ve čtyřech aktech je určena hlavně zvídavým návštěvníkům, které zajímá, jak může vypadat cesta za pomstou pohybující se na pomezí thrilleru a westernu, když jí natočí tvůrci ze zemí jako Indonésie, Malajsie a Thajsko.

Ozvěny Balkánu

Sekce, ve které vládnou filmy z Balkánu je vždy plná energických filmů. V těch vážnějších ještě často znějí ozvěny války, komické jsou potom plné břitkého humoru. Balkánské komedie nikdy nenechají vaše bránice v klidu a patří rozhodně k tomu lepšímu, co tento žánr nabízí. A právě z tohoto soudku je komedie Tajná přísada, ve které se bude hlavní hrdina snažit získat peníze na léky pro svého otce prodejem marihuany. Důkazů se však bude muset zbavit a tak upeče koláč, který nejen že tatínkovi pomůže od nesnází, ale také přitáhne pozornost sousedů. Špetka trávy holt někdy dokáže způsobit značné těžkosti. Na originální road movie se sdíleným batohem a buzuki v ruce, vás pozvou hlavní představitelky snímku Djam. Djam je vyslána rodinou do Istanbulu pro lodní součástky, ve městě potkává zoufalou a zbankrotovanou dobrovolnici z Francie a rozhodne se ji vzít s sebou. Celým filmem vás bude doprovázet rembetiko, živelná hudba vyděděnců z řeckých přístavů. Zůstat při jejím rytmu sedět v klidu na sedačce nejspíš nebude úplně jednoduché. Vážnějšího tématu se potom dotkne albánský snímek Den začíná. Matka s ročním synem je vyhozena z domu, a tak přijímá místo osobní ošetřovatelky a pomalu ale jistě pracuje na plánu nastěhovat se ke své klientce a uniknout tak životu na ulici.

Best of

Speciální sekce Best of vznikla u příležitosti 25. výročí vzniku festivalu, který byl založen v roce 1993. Uvádí výběr divácky nejoblíbenějších snímků, které byly českému publiku poprvé představeny právě na festivalu během dvaceti pěti let jeho existence. Jak jsme již předesílali, těšit se můžete na filmy Mulholland Drive, Lola běží o život a Pianista. Do výběru se dostala ale také animovaná Píseň moře, poetický snímek Jaro, léto, podzim, zima… a jaro, Michael CollinsLiamem Neesonem a Julií Roberts či Faunův labyrint, který si vzhledem k vítěství Guillerma del Tora na letošních Oscarech jistě rádi připomenete.

Central Park

Distribuční předpremiéry, české premiéry, komedie, historická dramata, melodramata, roadmovie, a herecké hvězdy v hlavních rolích. Jednoduše řečeno velké množství kvalitních snímků s diváckým potenciálem se nachází v sekci nazvané podle známého ústředního parku v New Yorku.

Sekce Central Park letos uvede 20 filmů. Nebude mezi nimi chybět britské romantické drama Hvězdy neumírají v Liverpoolu, který vychází z reálného vztahu stárnoucí hollywoodské femme fatale a mladého nadějného herce. Ty ztvárnili skvělí Annete Benning a Jamie Bell. Lisa Langseth, oceňovaná švédská režisérka, natočila drama Euforie, zasazené do blízké budoucnosti. Léta odloučené a povahově odlišné sestry v něm zamíří na tajemnou evropskou kliniku. Ines doprovází Emilii a do poslední chvíle netuší, kam sestra výletem do luxusního resortu míří. V hlavních rolích se představí Eva Green, Charlotte Rampling a Alicia Vikander, kterou jsme vám nedávno představili ve speciálním článku. Festival potom zakončí česká předpremiéra životopisného sportovního dramatu Souboj pohlaví, v němž Emma Stone a Steve Carell rozehrají tenisovou bitvu o rovnoprávnost, slávu, peníze, sebevědomí a také lásku. Pokud vám učarovala 70. léta, jejich atmosféry si v tomto snímku užijete do sytosti.

Docs

Jediná sekce letošního Febiofestu, jenž se zaměřuje výhradně na dokumentární filmy. Divácké dokumenty přinášející nové a zajímavé pohledy z říše zvířat a lidí, z džunglí i nekonečných vesmírů, ale i hudebních pódií. Záleží zkrátka, jaké téma vás zaujme.

Do světa hudby se můžete ponořit s dokumentem přinášejícím velmi otevřený pohled na život a kariéru legendárního kytaristy Erica Claptona. Jestli rádi leháváte do trávy, pozorujete hvězdy a přemýšlíte, jak svět tam nahoře vypadá, vydejte se se snímkem Hranice vesmíru na cestu za hranici sluneční soustavy se sondou Voyager. Pro více technicky založené diváky je potom připraven film Nokia: Příběh mobilního telefonu, který vám humornou formou odpoví na otázku: Kam a proč zmizely telefony Nokia?

I čeští tvůrci budou mít v této kategorii zastoupení. Jan Svatoš vám bude vyprávět příběh o Martinovi a Ose Johnsonových, dokumentárních průkopnících, kteří v době počátků kinematografie s nasazením vlastního života natáčeli nedotčenou africkou divočinu. Archa světel a stínů ukáže dosud nezveřejněné archivní záběry a jejich srovnání s obrázky současné Afriky. Čeká vás nesmírně působivá podívaná, která ale v člověku zanechá i notnou dávku smutku.

Generace

Letošní nově nazvaná sekce Generace představuje tituly, ze kterých si vyberou dospívající diváci i rodiny s dětmi.

Animáky u nás letí a ač se do kin dostávají kousky z různých koutů světa, ty skandinávské mezi nimi mnoho zástupců nemají. Proto si určitě nenechte ujít animovaný snímek z dánských končin Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Vzkaz v lahvi od zmizelého starosty v něm donutí kamarády hledat tajný ostrov a není třeba dodávat, že na cestě prožijí nejedno dobrodružství. Pro odrostlejší diváky sekce nabídne energický švýcarský debut o dospívání a hledání vlastní identity, odehrávající se na pomezí reality a fantaskního mytologického světa s názvem Pod vodou. Pokud se budete chtít spíše pobavit, zvolte komedii Dava McCaryho Medvěd Brigsby, která byla nominována i na nejlepší hraný film na festivalu v Sundance. Jamese vychoval v izolaci manželský pár únosců. Když je jednoho dne jejich společný život narušen, James zjišťuje, že ze světa nezná nic jiného než televizní seriál Dobrodružství medvěda Brigsbyho, jehož je jediným fanouškem. Vybaven jen představivostí hledá James způsob, jak se vypořádat s realitou…

MADE IN USA

Ačkoliv je hollywoodská filmová produkce asi nejznámější na světě, vzniká vedle ní každý rok mnoho nezávislých amerických filmů, vytvořených mimo velká studia, které díky své svobodě a důrazu na autorství přinášejí jiný pohled na současnou Ameriku. Reagují na aktuální problémy s častokrát nekompromisní naléhavostí a svérázným vizuálním stylem. Ukazují krajinu rozdělovanou nejen prezidentem a politikou, ale i sociálními rozdíly, sexismem, předsudky a xenofobií.

A hned první film, který upoutal naší pozornost se dá označit jako první důležitá reflexe Trumpovy éry. Beatriz, mexická imigrantka, pracuje v LA jako poradkyně zaměřená na holistickou medicínu. Shodou okolností se účastní večeře u bohaté klientky, na níž se objeví také sebestředný podnikatel, neslavně spojený i s rodnou vesnicí Beatriz a střet těchto dvou světů vyvolá bouřlivé emoce. Filmu Beatriz na večeři kraluje výjimečný herecký výkon Salmy Hayek. Jezdec, to je lyrický debut režisérky Chloé Zhao, který vypráví příběh o Bradym, vycházející hvězdě rodea, jehož sny o úspěšné kariéře se rozplynou po velmi vážném úrazu hlavy. Musí se tak postavit zatím největší výzvě, najít nový smysl svého života. A z amerického ranče se můžete podívat také do New Yorku, kde zdánlivě uhlazený a spokojený život dvou manželských párů naruší příjezd australské stážistky. Zlatá střední cesta je konverzačním dramatem, který postupně odhaluje skryté temné stránky zdánlivě bezproblémových vztahů.

Noční cirkus

Jsou zvířata, která v noci nechodí spát, která se naopak za soumraku budí a teprve vyráží za zábavou. A i pro ně má Febiofest svůdnou nabídku filmů. Krvavé zombie horory, postapokalyptická dramata, akční umění zlomených rukou nebo prostřelená ramena, ale i nekorektní humor. Žánrům, stylům a diagnózám se zde nekladou hranice.

Je jasné, že zombie horor je přesně ten druh filmu, který do Nočního cirkusu zapdne jako ulitý. Nákaza, která se šíří městečkem, proměňuje své obyvatele k nepoznání. Tito Hladoví začnou po čase útočit na své blízké. A tak se lidé, kteří zatím nákaze unikli, vydávají do okolních lesů, aby se zachránili a nalezli další zdravé jedince. Blok 99 bude pro změnu vyprávět o životě bývalého boxera, který se rozhodne řešit životní útrapy prodejem drog. Osud tomu chce, že se brzy ocitne ve vězení, kde je nucen udělat cokoliv, aby přežil a ochránil své blízké. Tato drsně osobitá vize podsvětí, v níž násilí a krutost nabývají nových rozměrů rozhodně není nic pro jemnocitné duše…

Nová Evropa

Tradiční soutěžní sekce prvních snímků nastupujících filmařů ze zemí Evropy, která představuje myšlenkově a formálně ambiciózní a odvážná díla. Filmy, jež provokují, reflektují a přinášejí autorské pohledy na současnou Evropu, ve které žijeme, na vztahy, které prožíváme.

V Norsku vznikl vizuálně působivý a emociálně silný snímek, který zkoumá odlehčeným a hravým způsobem lidské nedostatky a obavy. Desetiletá Storm se zajímá o vše od každodenních drobností po samu podstatu lidského života. Když jí otec zemře při tragické nehodě a matka se uzavře do sebe, Storm si musí vytvořit řadu pravidel, která jí pomohou přežít v novém, chaotickém světě. Protože na zemi jsou Pravidla pro všechno. Přízračná, téměř apokalyptická krajina, nepřetržitý hukot důlních strojů, třeskutá zima a každodenní rutina doprovází sourozence Emila a Johana, kteří pracují v odlehlém dole na vápenec. Jaké to je, když ztratíte kontakt s realitou a vytratí se vám hranice mezi skutečností a snem, vám ukáže dánský režisér islandského původu Hlynur Pálmason ve snímku Zimní bratři. A ani poslední snímek nebude nijak pozitivní. Střídavá péče, sociální drama o manipulaci a násilí, vyhrálo Stříbrného lva na MFF v Benátkách. Příběh malého Juliena, který se zmítá mezi násilnickým otcem a nešťastnou matkou s diváky zacloumá.

Panorama

Sekce Panorama představuje výběr z nejzajímavějších filmů, které měly světovou premiéru během posledního roku na některém významném světovém festivalu. Ať už se jedná o zavedené či začínající autory, spojuje je progresivní přístup k filmové tvorbě, formální i obsahová inovativnost a neotřelost.

Po poněkud pochmurnější sekci Nová Evropa trochu odlehčíme a podíváme se na komedii Easy z italské a ukrajinské koprodukce. Isidoro je muž, který se musel vzdát kariéry motokárového závodníka, protože ztloustl natolik, že už se nevešel za volant. Jeho bratr má pro něj zvláštní nabídku – převézt rakev s mrtvým dělníkem z Itálie na Ukrajinu. Po počáteční nevoli se nakonec depresemi zmítaný hrdina vydá na cestu s rakví za zády a asi je jasné, že tento netradiční road trip nebude probíhat úplně hladce. Ve snímku Zrno naopak komické prvky nečekejte. Film se odehrává v postapokalyptické budoucnosti, kde elita, žijící ve městech a zemědělských zónách, je od okolního světa oddělena neproniknutelnými bariérami. Geneticky nevyhovující migranti byli vykázáni do oblastí, kterým se říká mrtvé země. Toto černobílé filozofické podobenství, vycházející z jedné kapitoly koránu, natočil jeden z nejvýznamnější tureckých režisérů a jedná se o vizuálně nesmírně zajímavé dílo. A na závěr tu pro vás máme romantickou komedii ze Skotska – Daphne. Jednatřicetiletá Daphne je krásná, chytrá a nadějná šéfkuchařka, která však není schopná navázat dlouhodobý vztah, má sebedestruktivní sklony a tendenci řešit problémy alkoholem. Po sérii nečekaných událostí se blíží pád na úplné dno a otázkou je, zda se od něj Daphne dokáže odrazit a svůj život změnit.

Queer now

Už jsme se zmínili, že Mark Gattis přijede na festival představit svůj nový seriál s názvem Queers. Kromě něj ale bude na festivalu k vidění ještě pěkná řádka velmi kvalitních filmů s queer tematikou. I do Prahy se po velmi úspěšné cestě po světových festivalech dostane snímek Dej mi své jméno, který diváky přenese do sluncem zalité Itálie 80. let, kde pozvolna vzniká romance mezi Eliem a Oliverem. Pokud si chcete počkat spíš na premiéru 22.3. a vyrazit na film, který se do našich kin nechystá, vyzkoušejte třeba snímek Profesor Marston a dvojí Wonder Woman. Ano, tady si užijí i fanoušci komiksu, ale Gal Gadot nečekejte. Profesor William Marston pomáhal vytvořit moderní detektor lži a v roce 1941 vytvořil také komiksovou superhrdinku, v níž se odráží profesorův vztah k jeho osobitým osudovým ženám, manželce Elizabeth a studentce Olive. Pokud váháte, mohla by vás zviklat také zkutečnost, že profesora ztvárnil charismatický Brit Luke Evans. Z úplně jiného soudku je potom snímek Sním jiným jazykem o mladém výzkumníkovi Martinovi, který se na mexickém venkově snaží pro další generace zaznamenat pomalu mizející jazyk. Poslední dva staříci, kteří jím mluví, ale zásadně odmítají mluvit spolu. Jaký je důvod půl století trvajícího konfliktu a může se mlčení prolomit? Film si získal srdce festivalových diváků po celém světe a vy můžete zjistit, zda si získá i to vaše.

Světla severu

Severské filmy mají své místo i na Febiofestu a první tip, který jsme pro vás vybrali, patří mezi zástupce válečné. Neznámý voják se odehrává na počátku druhé světové války, kdy se Finsko rozhodlo uzavřít s nacisty dohodu, aby získalo zpět kontrolu nad územím obsazeným Ruskem. Jedná se o komerčně nejúspěšnější finský film všech dob, velkolepý, výbušný a vysoce estetický, takže pro milovníky válečných filmů skoro povinnost. A z bojiště s přesuneme do soudní síně. Dánský snímek Zmizíš vypráví o Mie a Frederikovi, páru žijícím ve šťastném manželství, které získá trhliny po tom, co vyjde najevo, že Frederik zpronevěřil školní finance. Mia rázem stojí před dilematem, zda je její manžel někdo jiný, než si myslela, nebo jeho jednání ovlivnil nedávno diagnostikovaný mozkový nádor. V hlavních rolích se představí přední dánští herci Trine Dyrholm a Nikolaj Lie Kaas. No a sousedskou válku v moderním předměstí Reykjavíku, kterou vyvolá jeden vzrostlý strom, můžete sledovat v komediálním dramatu Pod jedním stromem. Pokud jste ovšem také naštvaní na svého souseda, protože vám jedna z jeho vzrostlých jedlí stíní, neberte si raději z filmu příklad a zkuste konflikt řešit trochu poklidnějším způsobem.

Masters

Sekce se zaměřuje na aktuální tvorbu režisérů, kteří se již zapsali do dějin světové kinematografie. Představí režiséry a režisérky z Francie, Německa, USA i Iránu. Deset novinek doplňují speciální projekce dvou u nás téměř neznámých, nově restaurovaných děl příslušníků francouzské nové vlny, Jeana-Luca Godarda a Jacquese Rivetta.

Z dánské soudní síně se přesuneme do americké a ze současnosti do 80. let. Příběh podle skutečné události o Eleanor, ženě trpící paranoidními záchvaty, které v psychiatrické léčebně odmítli snížit dávkování léků, a tak byla nucena obrátit se na právničku Colette Hughes, zrežíroval Bille August a v hlavních rolích září Helena Bonham Carter a Hilary Swank. V programu ho najdete pod názvem 55 schodů. Ve snímku Song to Song zkoumá legendární filmař Terrence Malick nejrůznější formy a podoby lásky v kulisách současné rockʼnʼrollové scény v texaském Austinu. Michael Fassbender, Ryan Gosling, Rooney Mara a Natalie Portman zde ukáží svůj herecký um při ztárnění čtveřice, která se navzájem svádí a zrazuje. No a posledním filmem, na který vás upozorníme, je snímek, který MFFP Febiofest zahájí. V satirické konverzační komedii Večírek, se režisérka a autorka scénáře Sally Potter zaměřila na pokrytectví vyšších vrstev britské společnosti. Janet sezve k sobě domů skupinu nejbližších přátel, aby společně oslavili její nejnovější pracovní úspěchy, zatímco její manžel Bill trpí těžkou depresí. Přicházející hosté si navíc na večírek přinášejí vlastní, často velmi překvapivé problémy, což večer ještě okoření. Patricia Clarkson, Timothy Spall, Cillian Murphy a další hvězdy britského plátna jsou ideálním lákadlem k návštěvě festivalu a také perfektní závěrečnou třešinkou našeho článku.

Po vyčerpávajícím výčtu už vás nebudeme zatěžovat dalšími informacemi, to nejdůležitější již bylo napsáno. Užijte si tedy festival a pokud máte ještě chuť, můžete se navnadit u festivalové znělky.

Použité fotografie: © MFF Praha – Febiofest


Chystáte se na festival? Který film vás láká a který naopak vidět opravdu nepotřebujete?

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!