6. 3. 2018

90 Oscaři - jací byli a kdo vyhrál?

Oscaři za sebou mají kulatý 90. ročník, při jehož oslavách se překvapivě téměř vůbec nebylo třeba dotýkat politiky, #MeToo nebo toho, zda není předávání příliš bílé nebo černé. Ceremoniál se tentokrát o to více zaměřil na

hlavní obrázek

Ta nejpalčivější otázka ale z předchozího ročníku přetrvala – dovede si produkce odpustit stejné faux pas jako loni při předávání ceny za nejlepší film? Ano, tvůrci to tentokrát ohlídali. A možná ze strachu, aby jim nebylo zpětně nic vyčítáno si stejným způsobem ohlídali celý večer a jen minimálně dovolili moderátorovi Jimmy Kimmelovi upustit trochu páru.

Ano, letošní předávání bylo tak decentní a neurážlivé, až to byla nuda. Neurazí, ale nenadchne zde platí dvojnásob. Netroufám si tipovat, jaký podíl viny na tom nese moderátor večera, je ale pravdou, že při svém repete byl o poznání méně zábavný a vtipný. Jeho charisma se zde poněkud vytratilo a až na pár trefných vtipných poznámek se povětšinou ani o nějaký humor nepokoušel. A pokud mělo jít o snahu udělat Oscary okázalé a pompézní, ani ta příliš nevycházela.

Jednoduše to byl poněkud nudnější ročník – ani nominované písně z letargie neprobouzely, čest výjimce v podání energické This Is Me z Největšího showmana, většina vtipů se rychle vytratila, a především ten se skútrem začal být ke konci zbytečně opakovaný. Přesto se objevilo hned několik světlých momentů, na které si možná překvapivě vzpomeneme i za pár let.

A dál? Objevilo se tu několik legend světového filmu, především potěšila účast tří úžasných dam (které svůj věk nesou s oslnivou grácií) – Eva Marie Saint, Helen Mirren a Jane Fonda. Bavilo mě také předávání ceny pro nejlepší herečku Jennifer LawrenceJodie Foster. Co se děkovných řečí týče, tu nejlepší měla bezkonkurenčně Frances McDormand, která dokázala, že je skutečně Žena s velkým Ž. Tvůrci si pak zaslouží uznání za pěkné gesto, jímž dali šanci Warrenu BeattymuFaye Dunaway na reparát po loňském fiasku, ve kterém oni dva byli vlastně nevinně.

Zmínka o nabušené This Is Me již padla, In Memoriam bylo opět hezky důstojné a vzpomínka na válečné veterány byla asi především pro Američany velmi pěkná. Z vítězů musel všem udělat ohromnou radost kamerový mág Roger Deakins (1. Oscar, 14. nominace), dále se pak dočkal také Gary Oldman a duo ze Tří billboardů – Sam Rockwell a zmiňovaná Frances – těšilo taktéž. No, a Alison Janney měla rozhodně nejvíc ikonický úvod své děkovné řeči ze všech („Dokázala jsem to sama!“).

Nějaká překvápka? Kromě vítězství Uteč za nejlepší adaptovaný scénář letos vlastně ani ne. Nedočkali jsme se žádné dominance jednoho filmu, právě že všechny si ty ceny rozdělily poměrně rovnoměrně, možná jen ta Lady Bird zůstala jediná tak trochu do počtu (a Akta Pentagon). Všeobecně zamrzí další neproměněná cena pro Opice, které sice jsou v CGI a motion capture herectví revoluční, ale bohužel Akademií nedoceněné.

Celkově šlo o decentní večer. Ve finále možná až příliš decentní. Oscaři letos poněkud ztratili charakter, nebylo to ani okázalé a ani zábavné – nakonec to tedy skončilo jen poněkud nudně. Jimmy Kimmel byl dvakrát po sobě celkem fajn, ale vůbec by mi příště nevadila změna. Návštěva náhodných lidí v kině byla poněkud otravně afektovaná a rozhodně zbytečná, ale pořád lepší než loňská návštěva turistů na předávání.

90. předávání cen Akademie by si možná zasloužilo na své kulatiny o něco lepší oslavu. Tak tedy doufejme, že za deset let si to vynahradíme a dočkáme se něčeho výjimečného.

Nejlepší film

Tvář vody
Akta Pentagon: Skrytá válka
Dej mi své jméno
Dunkerk
Lady Bird
Nejtemnější hodina
Nit z přízraků
Tři billboardy kousek za Ebbingem
Uteč

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli

Nejtemnější hodina — Gary Oldman
Dej mi své jméno — Timothée Chalamet
Nit z přízraků — Daniel Day-Lewis
Roman J Israel, Esq. — Denzel Washington
Uteč — Daniel Kaluuya

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli

Tři billboardy kousek za Ebbingem — Frances McDormand
Akta Pentagon: Skrytá válka — Meryl Streep
Já, Tonya — Margot Robbie
Lady Bird — Saoirse Ronan
Tvář vody — Sally Hawkins

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli

Tři billboardy kousek za Ebbingem — Sam Rockwell
The Florida Project — Willem Dafoe
Tři billboardy kousek za Ebbingem — Woody Harrelson
Tvář vody — Richard Jenkins
Všechny prachy světa — Christopher Plummer

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli

Já, Tonya — Allison Janney
Lady Bird — Laurie Metcalf
Mudbound — Mary J. Blige
Nit z přízraků — Lesley Manville
Tvář vody — Octavia Spencer

Nejlepší režie

Tvář vody — Guillermo del Toro
Dunkerk — Christopher Nolan
Lady Bird — Greta Gerwig
Nit z přízraků — Paul Thomas Anderson
Uteč — Jordan Peele

Nejlepší původní scénář

Uteč — Jordan Peele
Lady Bird — Greta Gerwig
Pěkně blbě — Kumail Nanjiani
Tři billboardy kousek za Ebbingem — Martin McDonagh
Tvář vody — Guillermo del Toro

Nejlepší adaptovaný scénář

Dej mi své jméno — James Ivory
Logan: Wolverine — Scott Frank
Mudbound — Dee Rees
The Disaster Artist — Scott Neustadter
Velká hra — Aaron Sorkin

Nejlepší kamera

Blade Runner 2049 — Roger Deakins
Dunkerk — Hoyte Van Hoytema
Mudbound — Rachel Morrison
Nejtemnější hodina — Bruno Delbonnel
Tvář vody — Dan Laustsen

Nejlepší kostýmy

Nit z přízraků
Kráska a zvíře
Nejtemnější hodina
Tvář vody
Viktorie a Abdul

Nejlepší cizojazyčný film

Fantastická žena
Čtverec
L'insulte
Nemilovaní
O těle a duši

Nejlepší animovaný film

Coco
Ferdinand
Mimi šéf
S láskou Vincent
The Breadwinner

Esgalnor
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!