20. 1. 2018

Festivalové okénko: SCANDI

Tentokrát se zaměříme na skandinávský filmový festival SCANDI, na kterém odstartuje letošní projekt Bergman 100. Plus přehled únorových festivalů.

hlavní obrázek

Kalendář sice stále hlásí leden, v únoru nás ale čeká opravdu hojná festivalová nadílka. Abychom stihli všechno důležité, představování únorových akcí zahájíme už nyní. A začneme ho nejprve samozřejmě přehledem všech festivalů, které nás ve druhém měsíci roku 2018 čekají:

Název festivalu Termín Místa konání web
SCANDI 1. – 4. 2. Praha, Brno + 16 dalších měst http://scandi.filmeurope.eu/
Severská filmová zima 8. 2. – 3. 3. Praha, Brno + 12 dalších měst http://www.sfklub.cz/
La Película 13. 2. – 14. 3. Praha, Brno, Hradec Králové, Ostrava http://www.lapelicula.cz/
FutureGate 15. 2. – 7. 4. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Šumperk https://futuregate.cz/
EIGA-SAI 22. – 28. 2. Praha + regiony http://www.eigasai.cz/2018/
Festival otrlého diváka 27. 2. – 4. 3. Praha + regiony http://www.otrlydivak.cz/

SCANDI

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne nám tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela Noera a sekcí pěti snímků Ingmara Bergmana odstartuje projekt Bergman 100. Pestrá severská nadílka nás čeká od 1. do 4. února v Praze i v dalších 17 městech ČR. A jaké konkrétní filmy nabídne?

Scandi premiéry: Zaostřeno na Dánsko

Hned tři premiéry z nejjižnější skandinávské země budou v rámci této sekce k vidění. Nejnovější snímek Henrika Rubena Genze, Tak pravil Bůh, zachycuje nevšední rodinu, kterou pevnou rukou řídí podivínský psychiatr Uffe, muž mnoha bizarních zálib. Tuto perverzní a vyšinutou tragikomedii budete moci vidět již den před oficiálním startem na warm-up Scandi v pražském kině Atlas a potom samozřejmě od 1. února během festivalu. Dánské premiéry budou žánrově pestré. Ta druhá se řadí k čistokrevným revenge thrillerům. Darkland je snímek o úspěšném kardiochirurgovi Zaidovi, jenž se vydá na cestu pomsty organizovanému zločinu, který stojí za smrtí jeho bratra. Film natočil Fenar Ahmad, dánský režisér iráckého původu narozený v Brně. Takže Brňané se mohou jít podívat, jak ve světě točí filmy jejich krajan. Třetí dánskou novinkou je potom komorní drama Potvora, ve kterém režisér Christian Tafdrup zachycuje nerovný vztah nejistého a nezralého Rasmuse se suverénní Marií. Film nabízí civilně natočený portrét dvou lidí, kteří nedokáží být spolu, ale ani jeden bez druhého.

Noer / Lindholm: Nový design reality

A v Dánsku ještě zůstaneme. Michael Noer a Tobias Lindholm patří k elitním dánským režisérům. Společně debutovali drsným vězeňským dokudramatem R a ačkoliv sdílí zálibu v realistickém zobrazování naléhavých společenských témat, jejich cesty se posléze rozešly. Lindholm natočil snímek Únos, psychologickou a sociální analýzu tématu novodobého pirátství a film Boj o vojenském důstojníkovi obviněnému z válečného zločinu, který musí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Michael Noer natočil netradiční milostný příběh odehrávající se na sklonku života v pečovatelském domě s názvem Tři slova či Nordvest, zoufalou fugu z kodaňského předměstí, která vyniká zběsilým, přitom hypnotickým tempem, autentickým herectvím a virtuózní kamerou. Všechny zmíněné snímky budou v rámci této sekce na festivalu promítány.

Best of Scandi

Jak již název napovídá, tato sekce bude hlavně pro ty, kteří mají resty z minulých ročníků. Tradičně zde budou promítány divácky oblíbené severské kousky jako švédský Čtverec – vítězný film Cannes 2017 a držitel šesti Evropských “Oscarů”, dále norská komedie Bezva chlap, Axelssonův akční thriller Okamžik zkratu nebo působivý dramatický debut Sámská krev Amandy Kernell, který získal prestižní LUX Prize za rok 2017. Posledním je komediální drama Téměř chlap, které zvítězilo na festivalu v Karlových Varech a získalo zde i ocenění pro nejlepšího herce. Pokud jste tedy ještě některý ze zmíněných snímků neviděli, utíkejte to do kina napravit.

Bergman 100

Ingmar Bergman se narodil 14. 7. 1918 ve švédské Uppsale. Pravděpodobně zde nebude člověka, který by tohoto filmového velikána neznal, neboť Bergman patří mezi nejvýznamnější autorské filmaře nejen 20. století. Tento švédský velikán však nezasvětil svůj život pouze filmu, ale již jako student se začal věnovat také divadelní režii a hned ve 26 letech se stal vůbec nejmladším ředitelem divadla v Evropě. Byl také rozhlasovým režisérem, spisovatelem a dramatikem.

Letos uplyne celých 100 let od doby, kdy Ingmar Bergman poprvé vykoukl na svět, což si přímo žádá nějakou připomínku tohoto jedinečného režiséra. A právě k tomuto účelu vznikl Projekt Bergamn 100, který spojuje aktivity Švédského velvyslanectví, filmových distributorů, festivalů i divadelní školy a zastřešuje rozličné akce jako divadelní inscenace, přednášky, výstavy či filmové projekce, které se rozhodly uctít toto významné výročí.

Již nyní můžete v pražském kinu Aero obdivovat výstavu plakátů k Bergmanovým filmům, v červenci bude Česká televize vysílat 7 jeho nejvýznamnějších snímků, v provizorním letním kině bude možno Bergmanovy filmy vidět také na zahradě Švédského velvyslanectví a věnovat se jim bude také Letní filmová škola v Uherském Hradiští. Tyto i další akce naleznete na stránkách projektu a my vás na ně samozřejmě také včas upozorníme. Filmové projekce v rámci projektu zahájí právě festival SCANDI, který uvede 5 Bergmanových filmů. Slavnostní zahájení bude spojeno s projekcí Persony, nejhlubšího, nejkomplikova­nějšího a formálně nejradikálnějšího snímku švédského mistra, který vznikl v době Bergmanovy těžké nemoci provázené tvůrčí krizí a který pojednává mimo jiné o nebezpečném prostupování vlastní osobnosti a nasazené masky. V průběhu dalších dní pak budou k vidění ještě filmy Podzimní sonáta, Scény z manželského života, Mlčení a Fanny a Alexander.

Scandi Family

Organizátoři festivalu myslí i na malé děti, neb láska k severským filmům se musí pěstovat již od prvních krůčků. Jo Nesbø je jméno, který zná snad úplně každý. A většina už také ví, že tento Nor se věnuje psaní nejen strhujících thrillerů, ale také literatuře pro děti. Jestli máte doma nějakého caparta, možná i na jeho poličce leží příběh o bláznivém Doktoru Proktorovi. Protože se jedná o příběhy zdařilé, dočkali se filmového zpracování. A na Scandi budete moci prožít hned dvě ztřeštěná dobrodružství, mimo oblíbeného Dokrora Proktora a prdícího prášku se poprvé objeví také nejnovější příběh vynálezce Doktor Proktor a vana času. Posledním filmem určeným pro menšího diváka je potom dobrodružný Poslední král, který ale bude stoprocentně bavit i dospělé.

V kolik hodin dávají v blízkém kině vámi vybraný film můžete zkontrolovat na festivalových stránkách a až budete chtít po příchodů z kina filmy ohodnotit, najdete všechny hezky po kupě v našem seznamu. Pokud jste si v nabídce Scandi nevybrali, nezoufejte. Zanedlouho se do kin přiřítí také Severská filmová zima a jestli neholdujete severu, na La Películe se budete moci ohřát a drsné severské jazyky vyměnit za znělou španělštinu. O těchto festivalech ale zase až příště…

kdy a kam na festival vyrazit?

1.- 4. únor 2018

PRAHA – Světozor, Atlas, Evald

BRNO – Kino Art

FRÝDEK-MÍSTEK – Nová scéna Vlast

HAVÍŘOV – Kino Centrum

HRADEC KRÁLOVÉ – Bio Central

JABLONEC – Kino Junior

JIHLAVA – Kino Dukla

KARLOVY VARY – Kino Čas

KOLÍN – Kino 99

KRNOV – Kino 70

MARIÁNSKÉ LÁZNĚ – Kino Slávia

NAPAJEDLA – Kino Napajedla

OLOMOUC – Kino Metropol

PLZEŇ – Moving Station

PROSTĚJOV – Kino Metro 70

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Kino Hvězda

VESELÍ NAD MORAVOU – Kino Morava

ZLÍN – Golden Apple Cinema


Láká vás nějaký film promítaný na Scandi? Viděli jste už nějaký a chcete nám ho doporučit? Diskuze pod článkem je vám plně k dispozici.

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!