30. 1. 2018

Festivalové okénko: Severská filmová zima 2018

Letošní ročník nabízí 8 novinek a dalších 20 filmů ze severských zemí. Jaké to jsou, už najdete uvnitř článku.

hlavní obrázek

Minule jsme vás informovali o filmovém festivalu SCANDI, tentokrát se podíváme na zoubek druhému únorovému festu v pořadí. A ze severu se nehneme, skandinávské filmy u nás totiž patří k velmi oblíbeným. I proto se tyto snímky čím dál více zabydlují také v programu jiných, méně specializovaných filmových přehlídek. Než se ale na tuto filmovou přehlídku mrkneme, vrátíme se trochu zpět v čase.

Severská filmová zima. To není jen akce, o které si dnes budete moci přečíst, to je také akce, která byla v naší rubrice zmíněna úplně poprvé. Ano, je to tak. Se Severskou filmovou zimou jsme odstartovali premiérové Festivalové okénko, je tomu tedy už rok, kdy vám přinášíme články o tuzemských filmových přehlídkách. A to si drobné ohlédnutí zaslouží. No ne? Takže. Za rok existence této rubriky, jste mohli v jejím rámci číst celkem 19 článků, ve kterých se nám podařilo představit 19 festivalů. Dvě velké akce, pražský Febiofest a Karlovarský filmový festival, si vysloužili dvoudílný speciál, protože jeden článek by nám nafoukli do obřích rozměrů. Naopak dvakrát jsme vmáčkli do jednoho článku festivaly dva. Nakonec se nám tedy počty článků a představených festivalů přeci jen vyrovnaly.

No a jak je to s filmy? V oněch 19 článcích jsme se zmínili o 325 filmech. Některé z nich se objevovaly na festivalech opakovaně a i v našem výběru se jich pár objevilo vícekrát. Nejčastěji jsme zmínili úspěšnou Bábu z ledu, která je letos nominována na rekordních 15 českých lvů, dále česko-polský film Přes kosti mrtvých od Agnieszky Holland, cenami ověnčený kouzelný animák Můj život Cuketky, německou Cestu snů a ceněný britský sci-fi snímek Brazil z roku 1985. Na výčtu je jasné, že nám organizátoři tuzemských festivalů chystají program s opravdovými lahůdkami. Dost už ale bylo rekapitulace, pojďme se věnovat filmům, které nás teprve čekají. I mezi nimi bude jistě mnoho lákadel.

severská filmová zima

Severská filmová zima letos vychladí česká kina již po osmé. V období 8. 2. – 3. 3. postupně navštíví 14 měst, jejichž výpis jsme jako již tradičně vložili na konec článku. V tomto ročníku program obsahuje celkem 28 filmů. Většinu z nich jste již mohli na tomto či sesterském festivalu Severský filmový podzim vidět, takže o těch se zmíníme spíš okrajově, čeká nás ale také 8 novinek. A jakých?

Festival bude zahájen finskou novinkou Nekonečná cesta v níž je Jussi Ketola roku 1930 přinucen finskými antikomunisty vydat se na „nekonečnou cestu“ z Finska do sovětského Ruska. Jeho jediným snem je návrat k rodině, a to za jakoukoli cenu. Jak již bývá zvykem, festival zahajují velvyslanci severských zemí. A protože zahajovací snímek je z finských luhů a hájů, logicky letos padla volba na velvyslankyni Finska, Helenu Tuuri. Pokud jste finštinu naživo ještě neslyšeli, vřele doporučuji. Tento jazyk je pro nás naprosto neuchopitelný a fascinující. Navíc na zahájení obvykle dochází k losování a 8 z vás si tak bude moci odnést nějakou tu pěknou severskou cenu. Zkrátka do Lucerny se na zahájení vyplatí dorazit. A nejen na zahájení!

Další snímek, také z Finska, nese název Na věčné časy. Z let 30. se tentokrát přesuneme do sedmdesátek, kdy do odlehlého severofinského městečka plného věřících zavítala sexuální revoluce. Jak moc to poznamená chlapce, kteří přihlíželi sexuálnímu osvobození svých rodičů? Ač by se toto téma dalo zpracovat humornou formou, režisér Visa Koiso-Kanttila vsadil kartu na dramatické pojetí, odlehčenou zábavu tedy rozhodně nečekejte.

Z Dánska do našich kin zavítají dvě novinky. Kolonku válečného filmu v naší letošní filmové výzvě budete moci vyplnit díky dramatu s názvem 9.duben. Film připomíná napadení Dánska Německem v roce 1940. Informace o kapitulaci Dánska se tehdy nedostala ke všem jednotkám a některé pohraniční stráže bránily svou zemi do posledních sil i po kapitulaci státu. Ve filmu si jednu z hlavních rolí zahraje i Lars Mikkelsen, starší bratr oblíbeného Madse Mikkelsena. Pokud vás zajímá, jak moc si jsou bratři podobní, můžete to jít prozkoumat do kina.

I v druhé dánské novince své herecké umění předvede člen jedné z hereckých rodin, tentokrát ale švédské. V dramatu Darling, příběhu o baletce Dee, které během nacvičování Giselle diagnostikují trvalé poškození kyčlí a která nechce opustit balet proto, že její manžel Frans pracuje jako choreograf s mladou oblíbenou Polly, se představí Gustav Skarsgård. Tohoto urostlého Švéda si seriáloví fanoušci jistě vybaví jako Flokiho z Vikingů a v jedné z rolí se v tomto filmu představí také charismatický Ulrich Thomsen. Astrid Grarup Elbo, představitelka Polly, byla zároveň odbornou poradkyní snímku Kráčej se mnou o propojení světů raněného vojáka z Afganistánu a baleríny Dánského královského baletu. Tetno film jste měli možnost vidět již na Severském filmovém podzimu a repete si budete moci dát i teď v zimě.

Pro fanoušky Norska bude na festivalu přichystán film Restart o Kjerilovi, který po smrti manželky potřebuje nový začátek. Adoptovaného syna přestává zvládat, proto se společně vydají do Kolumbie hledat jeho biologickou matku. Spíše než fjordy tedy čekejte krajinu Jižní Ameriky, atmosféra severských filmů ale zůstane. Druhou novinkou je potom snímek s názvem DRIB, který vás nechá nahlédnout do zákulisí marketingu tohoto energetického nápoje. Dalšími nabízenými norskými snímky jsou existenciální drama Z balkonu, komedie o užívání si života i přes manželovu nevěru Staying Alive či Ženy v příliš velkých pánských košilích, o ženách hledajících svou identitu a štěstí.

A z Norska se přesuneme k sousedům, do země masových kuliček a skořicových šneků. Svante trpící nevyléčitelnou srdeční vadou se vydá na Útěk do budoucnosti. Z roku 1973 prchá podivným vlakem do roku 2016, kde spolu se svou novou láskou hledá dostupnou léčbu i způsob, jak společně žít, když pocházejí ze dvou různých období. Ne, že bych vás chtěla s tou filmovou výzvou pronásledovat, ale všímáte si? Další kategorie… :) Nepřestávej snít. O tom ví své Mirja, která po propuštění z vězení hledá své místo. Žije dvojí život a dělí jej mezi péči o nemocnou matku a kamarádky, které jí vždy byly skutečnou rodinou. Na aktuální témata homosexuality, náhradního rodičovství a přistěhovalectví se zaměřuje se značnou dávkou nadsázky komedie Kyselé Vánoce, kterou jste také mohli vidět již na podzim.

Z pobaltské kinematografie do našich kin tentokrát žádná novinka nemíří, do programu je ale opět zařazena retro komedie Hrdinové o útěku tří mladíků ze sovětského Estonska za pohodlnějším životem ve Švédsku a estonský remake dánského hitu Třídní sraz po estonsku. Tak, teď jsem se v těch zemích trochu ztratila. Kdo se ale doufejme neztratí, je litevská Výletnice. Film je příběhem desetileté dívky, která unikla z deportačního vlaku a vydává se na 6000 km cestu ze Sibiře zpět domů do rodné Litvy.

Pokud jste pravidelnými návštěvníky tohoto festivalu, víte, že všechny filmy jsou opatřeny speciálními barevnými titulky, aby mohli zajít do kina za filmovým zážitkem i lidé se sluchovým postižením a na projekce v Praze, Brně a Ostravě můžete vzít i své kamarády ze zahraniční, neb budou opatřeny také titulky anglickými. Vše si můžete ještě prostudovat na stránkách festivalu, kde také najdete soutěž o vstupenky. Otázky jsou tradičně zapeklité, soutěží se o permanentky, takže je větší náročnost odpovídající.

To je tedy vše k tomu, co vás čeká na Severské filmové zimě. Příště se již přesuneme z chladného severu na jih. La Película plná filmů ze španělských a latinskoamerických zemí již láká k návštěvě.

Kdy a kam vyrazit?

PRAHA, Kino Lucerna, 8.-14. 2. 2018
BRNO, Sál Břetislava Bakaly, 26. 2.-2. 3. 2018
HODONÍN, Kino Svět, 13. 2.-21. 2. 2018
HOSTIVICE, Sokolovna, 2.-3. 3. 2018
HRADEC KRÁLOVÉ, BIO Central, 13.-15. 2. 2018
JESENÍK, ENNEA Caffé, 8. 2.-27. 2. 2018
LIBEREC, Kino Varšava, 15.-17. 2. 2018
OSTRAVA, Minikino, 8.-12. 2. 2018
POLIČKA, Divadelní klub Polička, 11. 2.-3. 3. 2018
SLANÝ, Kino Prostor, 8. 2.-14. 2. 2018
TŘEBUŠÍN, Kino Kalich, 24. 2. 2018
ÚSTÍ NAD LABEM, Fokus Kafe, 19.-23. 2. 2018
ÚSTÍ NAD ORLICÍ, Malá scéna, 16.-18. 2. 2018
ZLÍN, Golden Apple Cinema, 8.-11. 2. 2018

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!