9. 1. 2018

Festivalové okénko: Festival íránských filmů

První filmová přehlídka roku 2018 nás zavede do Íránu a představí nám to nejzajímavější z filmové tvorby této země.

hlavní obrázek

Máme tu nový rok a s ním i první letošní festivaly. Leden by se dal nazvat měsícem rozjezdovým, ve srovnání s koncem roku je počet festivalů konaných po silvestrovských oslavách střídmější, v únoru už se ale můžeme těšit na větší počet kousků. To ovšem předbíhám. Na tento měsíc jsou naplánovány tři filmové přehlídky, jejichž přehled přinášíme zde ve fešné tabulce:

Název festivalu Termín Místa konání web
Festival íránských filmů 9 – 20. 1. Praha, Brno, Bratislava http://iranci.cz/cs/
Festival krátkých filmů Praha 17 – 21. 1. Praha http://www.pragueshorts.com/
AntropoFEST 26. – 27. 1. Praha http://www.antropofest.cz/

S rokem 2018 dochází také k oživení našeho festivalového diskuzního fóra, kam vám budeme od teď vkládat nejen přehled všech českých filmových festivalů, ale i reportovat zajímavé akce týkající se filmu jako různá speciální promítání, zlevněné vstupy do kina apod. Nezapomeňte nás tam tedy sledovat a pokud budete vědět o akci ve vašem okolí, která unikla naší pozornosti, neváhejte nás na ní ihned upozornit. Přeci jen nemůžeme mít oči všude. Teď už ale k našemu prvnímu lednovému festivalu.


Festival íránských filmů

Úplně první Festivalové okénko roku 2018 se bude věnovat Festivalu íránských filmů, který proběhne postupně v Praze, Brně a u našich sousedů v Bratislavě v období od 9 do 20. 1. Podrobný rozpis i se seznamem kin, do kterých budete moci na filmy z Íránu zajít, najdete na konci článku.

Tento festival se letos uskuteční již po sedmé a představí kromě filmů vyprodukovaných v Íránu i mnoho snímků od íránských tvůrců žijících v zahraničí. Filmy jsou stejně jako loni rozděleny do čtyř sekcí – Soutěžní celovečerní filmy, Dokumentární filmy, Krátké filmy a Nesoutěžní snímky. Oproti minulému ročníku však dochází k jisté změně a to sice, že mezinárodní porota složená z jedinečných osobností uměleckého světa bude tentokrát vybírat nejlepší snímek také mezi krátkými filmy.

Téma letošního ročníku „Neboj!“ přesně vystihuje étos íránské filmové tvorby. Íránští nezávislí filmaři čelí řadě překážek a musejí se vyrovnávat s omezeními a naprostým nedostatkem podpory nezávislého filmu. Především mladí íránští tvůrci se k těmto výzvám staví čelem a s obdivuhodnou odvahou a vytrvalostí tvoří z minimálního rozpočtu filmy, které ohromují diváky po celém světě: filmy íránských režisérů, ať už pracují v Íránu nebo jinde, pravidelně bodují na nejprestižnějších festivalech včetně Cannes, Benátek nebo Berlinale.

A někteří z tvůrců přijedou také osobně na pražskou část festivalu, aby nám své filmy co nejvíce přiblížili. Chybět mezi nimi nebudou filmaři, spisovatelé, kameramani, producenti ani herci. Festival tak bude nejen jedinečnou přehlídkou skvělé íránské kinematografie, ale zároveň v rámci projekcí, seminářů a doprovodného programu vytvoří prostor pro setkávání íránských umělců s českým publikem.

A když už jsme zmínili doprovodný program, pojďme se podívat, co nás v jeho rámci tentokrát čeká. Organizátoři se vynasnažili připravit pro návštěvníky vedle skvělých filmů také další velmi rozmanitý program. Můžete se tak zúčastnit filmových seminářů, či zajít na divadelní představení. Hra Všechno má své meze je vtipná dvacetiminutovka, která zachycuje změť pocitů, které zakouší dívka, v níž nepříjemná situace vyvolala pochybnosti o vlastní identitě. Vystoupení ve stylu „one-woman show“ jedné z nejvýraznějších postav íránského divadla Azadeh Mohammadi Kangarani, je procítěnou a osobní zpovědí, která zkoumá naši definici hranic, hodnocení a především samu sebe. Pokud tedy máte divadlo rádi, tuto hru určitě navštivte. Pro návštěvníky, kteří upřednostňují hudbu, bude připraven koncert výjimečného skladatele a význačného hráče na santur Alireza Mortazaviho, jehož dílo nezapře východní kořeny a svým univerzálním poselstvím rozechvívá duše posluchačů po celém světě. Vůbec poprvé se k němu na pódiu připojí mistrovská hráčka na oud Asana Borhan Azad. Společně návštěvníky pozvou na působivou a mystickou cestu, kterou si nemůže nechat ujít nikdo, kdo si přeje ponořit se do křehkého světa navzájem propletených melodií a zvuků Východu a Západu. A pokud preferujete spíše speciálními lahůdkami naplněné žaludky, zajděte do foyer Kina Světozor na autentické perské občerstvení připravované šéfkuchařem Aty Alipourou. Určitě vám bude chutnat.

Soutěžní celovečerní filmy

V této sekci naleznete 8 filmů a ať zvolíte kterýkoliv, nesáhnete vedle. Obsažené snímky byly uvedeny na nejvýznamnějších filmových festivalech a sbírají úspěchy a nadšené ohlasy po celém světě. Nalezneme zde například Soy Nero, na území mezi dvěma kontinenty odehrávající se napínavý příběh, který zobrazuje usilovný zápas nepokojného dospívajícího chlapce ochotného vydat se na pospas extrémům smrtonosné války kdesi na Blízkém východě, aby byl uznán americkým občanem. Uveden bude též nejnovější průkopnický film Amira Naderiho Hora. Příběh vyprávěný syrovým jazykem monumentálních obrazů popisuje zápas odhodlaného vesničana s nelítostným osudem. Rozhodne se, že strhne horu, aby nechal do své zmírající vesnice proniknout sluneční paprsky. Jako poslední zmíním celovečerní prvotinu Navida Daneshe Duet, ve které na sebe po letech narazí dva bývalí milenci. Jejich současná manželství se v důsledku toho začnou otřásat v základech. Oba se snaží pokračovat ve své cestě životem, ale brzy zjistí, že jim nevyřčená minulost šlape na paty.

Dokumentární filmy

Na festivalu bude soutěžit celkem 6 dokumentů. Neústupná diplomacie pana Naderiho nám ukáže, jak to vypadá, když si teheránský podnikatel Naderi snaží splnit velký sen – a totiž aby skončily všechny války, zvlášť ta mezi Íránem a USA. A když se chce, všechno jde, že? Proto od roku 2000 tká „perské koberce míru“, které chce jménem své země předložit vládě USA. Zda se mu podaří toto vznešené gesto uskutečnit, běžte zjistit do kina. Na podrobnosti k dokumentu se budete moci zeptat režisérů Behtashe Sanaeeha a Maryam Moghadam, kteří přijedou svůj film uvést. Zajít můžete také na snímek Nothingwood. Tento portrét proslulého afghánského režiséra, herce, producenta a distributora Salima Shaheena, který se sám vypracoval na základě inspirace bollywoodským filmem, je divokým, k popukání veselým, a přitom dojemným zážitkem. I dokument 76 minut a 15 vteřin s Abbásem Kiarostaním nám přiblíží život jednoho z největších režisérů moderní kinematografie. Jeho blízký přítel vytvořil ze zákulisních záběrů nashromážděných za 30 let poetický portrét – osobní, impresionistickou poctu Kiarostamího tvůrčí vizi i jeho zápalu pro život a nejrůznější umělecké formy. Láká vás některý z nich?

Krátké filmy

V této sekci se divákům představí 11 fascinujících snímků z dílen mladých, nekompromisních filmových talentů reprezentujících zlatý věk krátkých filmů, který íránská kinematografie právě zažívá. Krátké filmy si tak na tomto ročníku zaslouží zvláštní pozornost. Retuš, jeden z mezinárodně nejúspěšnějších krátkých filmů íránské filmové historie, o mladé ženě, která se náhle ocitne v zoufalé situaci, kdy musí rozhodnout o své budoucnosti, o svém manželovi a o svém vlastním životě, uvede osobně jeho tvůrce Kaveh Mazaheri.

Nesoutěžní snímky

V česko-íránské koprodukci vznikl film Podzimní vzpomínky vyprávějící o stárnoucím ukrajinském sochaři, který těžce snáší smrt své ženy. Příchod mladé irácké běženkyně do vesnice způsobí, že mu opět začíná chutnat život, ovšem záblesky nové lásky jsou ohroženy příchodem mladého vojáka. A na festivalu můžete zjistit, jak tato spolupráce dvou zemí dopadla. Mimo soutěž bude také promítáno jedno z ústředních děl íránského dokumentu, satiricky laděný snímek Té noci když pršelo, sledující snahy filmového štábu najít chlapce, který údajně zachránil vlak před smrtelným neštěstím a stal se místním hrdinou. A také klenot světového filmu a základní kámen nové íránské vlny s názvem Prostá událost o chlapci zápasícím se životem, který je odsouzen k nekonečnému opakování a postrádá veškerý smysl. Tento mimořádný snímek, čtyřicet let po svém vzniku restaurovaný a upravený, bude uváděn v České republice poprvé. Nabízí emocionálně působivou studii životů, které natolik uvázly na mrtvém bodě, že jimi neotřese ani strašlivá tragédie.

Zaujal vás některý z nabízených filmů? Věříme, že ano. Pokud jste ale stále na pochybách, zda se na festival vypravit, projděte si ještě webové stránky festivalu, kde naleznete další informace. Všechny promítané filmy potom najdete v seznamu na našem festivalovém profilu, který se budeme opět snažit doplňovat, aby pro vás byl výběr a hodnocení filmů z filmových přehlídek co nejpohodlnější. No a na závěr vás naladíme ještě festivalovou znělkou.

kdy a kam na festival vyrazit

PRAHA, 9. – 14.1.; Světozor, Lucerna, Bio OKO, Kino Pilotů
BRNO, 16. – 17. 1.; Univerzitní kino Scala, kino Art
BRATISLAVA, 18. – 20. 1.; Kino Lumière

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!