18. 12. 2017

Vánoční remake: Zázrak v New Yorku

Po delší době je tu opět článek ze seriálu o předělávkách. A jistě budete souhlasit, že v druhé polovině prosince se hodí zvolit něco s vánoční tématikou.

hlavní obrázek

Vánoce se nám nezadržitelně blíží a to kromě vánočního cukroví, všudypřítomných koled, vůně stromečku a čekání na Ježíška znamená také program televizních stanic napěchovaný pohádkami a vánočními filmy. Do kin se nám letos žádná kloudná novinka s touto tématikou nechystá (ty dvě z minulého týdne jsou spíš za trest). My však toto kouzelné období na rozdíl od filmařů využijeme řádně a podíváme se na vánoční filmy okem remakovým.

Filmoví kritici považují za nejlepší film o Vánocích snímek Život je krásný z roku 1946. Ten (ku podivu) přepracován nebyl, takže tomu se dnes věnovat nebudeme, ale ve čtyřicátých letech zůstaneme. Dobrých vánočních filmů z dob ne až tak dávno minulých je totiž, zdá se, jako šafránu. A protože těch, ve kterých se vyskytuje Ježíšek, je ještě méně, doufám, že se na mě nebudete zlobit, když v našem dnešním vánočním filmu bude hrát prim Santa Claus. Pohodlně se posaďte, představte si sníh za okny a pojďte si s námi přečíst o Zázraku v New Yorku.

Film Zázrak v New Yorku spatřily divácké oči poprvé v roce 1947 a záhy po té se stal vánoční stálicí, na kterou se všichni Američané každoročně těší. Přepracován byl hned třikrát. Prvního remaku se dočkal v roce 1959, dalšího potom v roce 1973. Tato zpracování však byla objednána pouze pro televizní stanice. Na filmové plátno se tento příběh podíval opět v devadesátých letech. A právě na nejmladší předělávku si dnes posvítíme.

O čem to celé je?

Po newyorské ulici jde stařík s dlouhým bílým vousem. Aranžéra ve výkladu upozorní na špatné pořadí sobů ve vánočním spřežení. V průvodu potká opilého Santa Clause a znepokojen jeho stavem převezme s velkým úspěchem jeho místo. Tak se Kriss Kringle z domova pro přestárlé stane reklamní atrakcí obchodu s hračkami. Jeho úspěch spočívá v tom, že je opravdovým Santou, jak to také všem bez váhání sděluje. Někdo mu rád věří, někdo ne. Neurotický psycholog jej chce nechat zavřít do ústavu a tak se tím, zda je opravdu Santou začne se vší vážností a s velkou publicitou zabývat soud. Krissi Kringlovi však jde hlavně o to, aby mu uvěřila malá Susan a její racionální maminka, která se zklamaná životem vzdala fantazie a víry v možnost splnění přání.

Miracle on 34th Street (1947)

Scénář snímku byl napsán podle příběhu Valentina Daviese a zpracoval ho George Seaton, který usedl také na režisérskou stoličku. Hlavními hvězdami filmu byli Maureen O'Hara v roli matky Doris, John Payne, Natalie Wood jako malá Susan Walker a Edmund Gwenn, který ztvárnil Krise Kringla neboli Santa Clause a kterého možná budete znát z některých Hitchcockových fil­mů.

Film získal řadu ocenění. Odnesl si celkem 3 Oskary – pro nejlepšího herce ve vedlejší roli (Edmund Gwenn), za nejlepší adaptovaný scénář a za nejlepší původní příběh, což je kategorie, která se udílela do roku 1956. Nominován byl také na nejlepší film. Kromě Oscarů zabodoval Zázrak v New Yorku také na Zlatých glóbech. Zde byl též oceněn nejlepší scénář a Edmund Gwenn si vedle zlatého plešouna mohl na poličku postavit i zlatý globusek, protože jeho výkon ve vedlejší roli učaroval nejen akademii, ale i novinářům.

O tom jaké oblibě se tento snímek těší ve Spojených státech svědčí i to, že byl v roce 1985 mezi prvními celovečerními filmy, které byly kolorovány a vznikla podle něj rozhlasová hra, muzikál na Broadway a již zmíněné televizní adaptace.

Jeho rozpočet činil $630,000 a v USA vydělal $2.7 milionů. Celosvětové tržby nejsou známy.

Miracle on 34th Street (1994)

Nejnovější remake tohoto amerického vánočního filmu vznikl v devadesátých letech a stejně jako originál byl vytvořen pod filmovým studiem 20th Century Fox. Scénář napsal John Hughes, z jehož pera vznikly také filmy o Kevinovi – Sám doma, 101 dalmatinů či Návštěvníci: Cesta do Ameriky. Režíroval Les Mayfield. Před kamerou se tentokát objevili Richard Attenborough v roli Krise Kringla, Mara Wilson jako malá Susan, Elizabeth Perkins v roli její matky a Dylan McDermott jako matčin nápadník.

Tato předělávka se dočkala jedné jediné nominace (nejlepší herec ve vedlejší roli pro Richarda Attenborougha) od Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. Jinak prosvištěla kinosály bez většího rozruchu.

Co se výdělků týče, ve Spojených státech tento film vydělal $17 milionů a celosvětově dokonce $46 milionů. Vzhledem k tomu, že je cílen spíše na americké diváky, je tento rozdíl docela zajímavý.

1947×1994

Porovnávat filmy není jednoduché. To zásadní, co je na remaku o poznání horší, je samotná postava Santy. Edmund Gwenn si neodnesl Oskara a Zlatý glóbus náhodou, při sledování ani na okamžik nezaváháte a prostě v něm vidíte Santa Clause, i když závěr filmu se vás pokusí trochu zviklat. Výkon Richarda Attenborougha není špatný, ale ve srovnání s původním Santou zkrátka není tak přesvědčivý.

Velkým plusem obou filmů jsou představitelky malé Susan. Najít dětského herce, který by nezačal být po 20 minutách otravný, je celkem kumšt, ovšem tady se to povedlo v obou případech na výbornou, za to klobouk dolů.

V novém zpracování obecně tvůrci zapracovali na scénáři a přepsali poměrně značnou část. Hlavní kostra zůstala samozřejmě stejná, ale liší se jak v tom, jak se Kringle vůbec dostal k soudu až po samotné rozuzlení soudního procesu, ve kterém se rozhodovalo, zda je přítomný stařeček opravdovým Santou. A nutno podotknout, že v originále byly obě tyto části propracované daleko více.

Jinému vnímání filmů napomáhá také atmosféra. Originál je odlehčený a zábavný, zatímco film z roku 1994 má o něco vážnější tón a byl do něj přidán také podtext týkající se náboženské víry. Možná, že právě snaha o dramatizaci filmu ublížila, i když je podpořena dobrou filmovou hudbou. Když sledujete Edmunda Gwenna, kterak učí malou Natalie Wood co má dělat, aby vypadala jako opička, určitě se u toho alespoň usmějete. V nové verzi příliš důvodu ke smíchu není. I když po začátku filmu, kdy opilý Santa padá ve stylu Sám doma dolů ze saní, je divák možná raději, že podobných scén už se ve filmu nedočká.

Spíše zajímavostí potom je fakt, že obchod Macy's, ve kterém se děj původního filmu odehrává, odmítl mít s remakem cokoliv společného, proto tvůrci použili vymyšlený název Cole's. Gimbels, konkurenční obchod, pro změnu zavřel své brány v roce 1987, takže bylo nutné změnit i tento název a tak vznikl fiktivní Shopper's Express.

I podle hodnocení z různých filmových databází, které najdete v tabulce níže, je jasné, že ani tentokrát se originál nové verzi překonat nepodařilo. Pokud se tedy chcete naladit na vánoční strunku, nebo si mezi svátky nevyberete v televizním programu a budete se chtít podívat na něco s tématikou Vánoc, nebojte se staršího data a pusťte si původní verzi Zázraku v New Yorku. Určitě vás nezklame.

 
  Zázrak v New Yorku Zázrak v New Yorku
Rok vzniku 1947 1994
Délka filmu 96 minut 114 minut
Hodnocení IMDb 7,9/10 6,4/10
Hodnocení Rotten Tomatoes 96 % 58 %
Hodnocení KFILMU.NET 83 % 65 %
Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!