17. 10. 2017

Festivalové okénko: Life Sciences Film Festival

Vzděláváte se rádi? Zajímá vás, jak svět okolo nás funguje? Pak je Mezinárodní festival dokumentárních filmů s tématikou věd o životě určen právě pro vás.

hlavní obrázek

Říjnovou festivalovou smršť odstartujeme opět ne tak úplně klasickou filmovou přehlídkou. Minule jsme vás lákali na dokumenty o architektuře a u dokumentárních filmů ještě chvíli zůstaneme, jen trochu změníme téma. Pokud bychom to brali z pohledu studentů, mezi které jistě spousta z vás patří, Film a architektura byl velké lákadlo hlavně pro studenty architektonických škol. Tentokrát si přijdou na své spíše lidé zabývající se biologií, zemědělstvím, lesnictvím, ekologií, potravinami, ale tématem budou také třeba roboti či mobilní telefony. Life Sciences Film Festival je zkrátka určen všem zvídavým lidem, kteří se rádi dozvědí něco o tom, jak všechno kolem nás funguje.

Tento Mezinárodní festival dokumentárních filmů s tématikou věd o životě pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze, je tedy nabíledni, že proběhne v jejím kampusu na pražském Suchdole ve Velké aule a to 16 – 20.10. Již sedmý ročník tohoto festivalu nám nabídne celkem 36 dokumentů, některé jsou kratičké, jiné vám zaberou tolik času, jako když se půjdete podívat na nějaký klasický celovečerák, ale všechny jsou nabité velmi zajímavými informacemi. Podařilo se mi vzbudit ve vás alespoň trochu zvědavosti? Jestli ano, pojďte se se mnou podívat, jaké konkrétní filmy budou na festivalu k vidění.

Patříte mezi lidi, kteří se po obědě těší na šálek voňavé, lahodné kávy? Já určitě. Proto si mou pozornost získal slovinský dokument Čas na kávu, který nám prozradí něco o pozadí, historii a specifikách tohoto populárního nápoje. A pokud na tento dokument zajdete, nenechte si určitě ujít i show baristů o kávě a její přípravě s názvem Doba kávová, která bude s tímto snímkem spojená. A u dobrých nápojů ještě zůstaneme. GIN: Film je snímek natočený během jednoho roku londýnskou organizací A World of Gin, která tento výborný alkoholický nápoj propaguje. Spolu s tvůrci filmu se v něm vydáme za ginem a jeho výrobci z různých koutů Británie a povídat se bude také o toniku. Abych ale nepsala stále jen o nezdravých tekutinách, v rámci festivalu se bude promítat také dokument o mléku. I když… dá se v obchodech prodávané mléko označovat za zdravé? Na tuto v poslední době velmi diskutovanou otázku se pokusí odpovědět snímek Mléko: Fakta, čísla a pověry a následná diskuze s odborníky.

Když jsme se dotkli nápojů, nelze opomenout jídlo. Ať už se řadíte mezi milovníky steaků, nebo do druhého tábora, který si nedovede roztomilé čtyřnohé tvorečky představit jako potravinu, v programu festivalu si vyberete. Pro první zmiňované bude promítán například snímek Barbecue, který nám ukáže, že grilování není jen o ožehnutém kusu masa, ale jde o rituál, který se na celém světě provádí s téměř náboženskou úctou. Spíše rostlinný tábor může na festivalu zhlédnout například několik dokumentů o přípravě rozličných druhů nudlí. Pokud se budete chtít s druhou skupinou trochu poškádlit, zajděte na dokument Dobrý – lepší – vegan?, který se zabývá různými druhy veganských náhrad mléka, sýra, vajec a klobás a otázkou, zda jsou náhrady z laboratoře lepší volbou. Po projekci můžete zkusit druhé straně vysvětlit, proč s jejím názorem nesouhlasíte. Ze své zkušenosti mohu říci, že tyto debaty mohou být někdy skutečně vášnivé a často neberou konce. No a v případě, že se na téma jídla dokážete podívat trochu s nadhledem a s někdy poněkud svéráznějším humorem, doporučím dva animované kraťasy: Running Sushi a Pečené kuře se zeleninou a limetkovou omáčkou. Zvláště druhý jmenovaný vypadá opravdu zajímavě.

Máte rádi zvířátka? A teď už nemyslím jako potravu. Chlupáče, opeřence, i ty malinkaté, patřící do řádu hmyzu či ještě menší jako jsou roztoči… dobře, ty už asi mít rádi úplně nebudete, nicméně o těchto všech bude na festivalu řeč. Snímek Alaotra: ohrožené poklady Madagaskaru nás zavede na tento pozoruhodný africký ostrov, aby nám ukázal, jak těžká je zde snaha o záchranu vzácného lemura rákosového. S dokumentem Svědectví vymírání se budeme moci vydat na 6616 km dlouhou vědeckou expedici a hledat žijící zvířata v jedné z posledních divočin, v národním parku Niokolo-Koba. Sledování lososů při migraci přes národní park Tongass na Aljašce nám potom umožní film Lososí les. Ti menší živočichové dostanou svůj prostor třeba ve snímku Svět podle termitů, který nám představí fascinující život a mimořádnou adaptabilitu tohoto hmyzu a jeho sílu významně ovlivnit ekosystém celé naší planety. A vizuálně úchvatný vědecký dokument Brouci: Malí superhrdinové přírody nám ukáže, jak může hmyz pomoci vyřešit velké vědecké problémy – od výroby biopaliv přes ničení bakterií odolných proti lékům až po léčbu rakoviny. Výběr je rozhodně pestrý.

V úvodu jsem se zmínila o lesnictví. Stromy jsou nádherné a fascinující dřeviny, jejichž život je pro nás stále tak trochu tajemstvím. Pokud se o nich a lese jako celku chcete dozvědět více, rozhodně doporučím velmi zajímavý dokument Inteligentní stromy. Lesník a úspěšný spisovatel Peter Wohlleben a vědkyně Dr. Suzanne Simard sledují už několik desítek let komunikaci stromů. Jsou stromy ve skutečnosti bytosti, které mají city, společný jazyk, znají přátelství a pečují o sebe navzájem? Na tyto otázky se vám pokusí odpovědět. Jak je možné sladit ochranu biodiverzity a výrobu dřeva v evropských lesích nám ukáže snímek Integrované lesní hospodářství:Ro­zumné využití lesa a pokud vás zajímá, jak mohou stromy hořet i na takovém místě, jako je pobřežní deštný prales na jednom z nejvlhčích míst v Severní Americe, nevynechejte ani Hořící močál.

Posledními tématy, které nám ještě zbývají, jsou ekologie a technika. Pro vyznavače zimy a milovníky sněhu, může být zajímavý snímek Konec sněhu. Na divokém americkém západě při něm budeme moci hledat příběhy o minulosti, přítomnosti a budoucnosti této bílé kouzelné hmoty. Neviditelná hranice potom nabídne příběh lidí lapených uprostřed nejdelší války, co se kdy na zemi vedla, války o půdu, ve které bohatí majitelé velkých pozemků vydělávají na výrobě „zeleného“ paliva z palmového oleje, vytlačují místní zemědělce a domorodce a ničí přírodní prostředí. A o půdě jakožto pokožce naší matky Země, bude vyprávět snímek Živý plášť planety Země – Geoderma.

Jednou ze součástí ČZU je Fakulta technická, proto jsou na festivalu promítány také snímky z tohoto odvětví. Francouzští vědci se snaží již notnou řádku let přijít na kloub nukleární fúzi a sestavit umělou hvězdu, která by mohla poskytovat čistou energii po miliony let. Zda mají šanci uspět, se nám bude snažit osvětlit snímek Budiž světlo. I milovníci robotů si přijdou na své. Dokument Můj život s robotem nám ukáže, jaké je to žít půl roku s humanoidním robotem. Chtěli byste si domů na šest měsíců takového humanoida nastěhovat? Já tedy nejspíš ne. Zpět ale k festivalu. V jeho programu naleznete také zajímavý animák iRonie, zkoumající vztah mezi člověkem a technikou z perspektivy telefonu. Tento ručně kreslený animovaný film byl natočen na motivy básně „Sedm miliard“ a její autor, který je i režisérem tohoto filmu, se stal již dvakrát vítězem národní básnické soutěže. No a jak věda pokročila v otázce kyborgů, se můžete zase přesvědčit ve filmu Kyborgové mezi námi.

Po některých dokumentech budete moci s odborníky diskutovat na témata související s promítanými snímky. Které to jsou, zjistíte na webových stránkách festivalu. Life Sciences Film Festival je pořádán univerzitou a jeho cílem je nejen uvést a ocenit nejnovější snímky z oblasti živých věd, ale současně také prezentovat možnosti jejich využití ve vzdělávání. Proto je vstup na všechny projekce zdarma a nespornou výhodou tohoto festivalu je také fakt, že pokud vám nevyhovuje termín projekce, všechny filmy můžete také kdykoliv zhlédnout na individuální projekci ve Studijním a informačním centru ČZU. Tedy kdykoliv… v noci vás tam samozřejmě nepustí, ale do 19 hod jsou pro vás dveře otevřené. Takže jestli vás některý z dokumentů zaujal, zajděte si doplnit znalosti a pokud stále váháte, zda se vám cesta do Suchdola vyplatí, zkusím vás nalákat ještě tímto spotem:

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Celkem 1 příspěvek v diskuzi
Janca.W
před 276 týdny
Omlouváme se za lehce opožděné vydání, nastaly nám trochu komplikace v procesu schvalování...