18. 10. 2017

Festivalové okénko: DAS FILM FEST

Máte rádi filmy od našich německy hovořících sousedů? Pak se s námi určitě pojďte podívat na nabídku letošního Das Film Festu.

hlavní obrázek

Mluvila jsem minule o říjnové festivalové smršti? Je to tak. Na České zemědělské univerzitě ještě stále probíhá dokumentární šílenství a my už se vrháme do víru filmů z německy mluvících zemí. Organizátoři filmového festivalu DAS FILM FEST procházeli svědomitě nejnovější snímky natočené v poslední době v Německu, Rakousku a Švýcarsku a ty úplně nejlepší a nejzajímavější nám promítnou na již dvanáctém ročníku tohoto festivalu 18 – 22.10. v pražských kinech Atlas a Lucerna a 30.10. – 2.11. v brněnském sále B.Bakaly.

A protože další festivaly již klepou na dveře, pojďme se rovnou vrhnout na program. Tentokrát si filmové tipy rozdělíme pěkně podle žánrů a začneme z vesela, nabídka komedií se totiž letos povedla. Jako první bych vás ráda upozornila na snímek Beat Beat Heart, v němž se hlavní hrdinka Kerstin, která měsíce po rozchodu stále čeká na návrat svého expřítele, musí vyrovnat s přistěhováním své matky. Ta si naopak užívá rozmanité možnosti seznamování, které nabízí digitální doba a začne nečekaně plnit Kerstinin dům svými milenci. Jak se Kerstin s nastalou situací popere, už zjistíte v kině. Na projekci se budete moci setkat s režisérkou tohoto filmu, Luisou Brinkmann, která přijede film uvést. Snímek Zvířata osciluje mezi absurdní komedií a vzrušujícím psychothrillerem. Příběh sleduje mladý manželský pár z Vídně, který nezažívá zrovna šťastné období a krizi vztahu se snaží vyřešit půlročním pobytem ve švýcarských alpách. Střet s ovcí na silnici, který je postihne, odstartuje řadu podivných a tajemných událostí, až oba přestávají tušit, kde se vlastně nacházejí. Zda v realitě, ve vlastní představivosti, nebo ve fantazii toho druhého… Simon Verhoeven přijede do ČR uvést svůj poslední film Vítejte u Hartmannů, který se stal v Německu jedním z nejúspěšnějších filmů roku. Hartmannovi nejsou zrovna klasická rodinka a tak když se matka rozhodně ‚adoptovat‘ žadatele o azyl, dcera utíká před manickým stalkerem a syn přivede ještě psychicky rozhozeného vnuka, absurdní situace a konflikty na sebe nenechají dlouho čekat. A na závěr ještě nemohu opominout černou tragikomedii Divoká myš. Georg v ní přijde o práci a aby se schoval před svou manželkou, která by ráda stvořila potomstvo, pomáhá bývalému spolužákovi s renovací zchátralé horské dráhy. Zároveň rozpoutá vendetu proti svému bývalému šéfovi. Drobné ničení šéfova majetku se však postupně stupňuje, až se Georgovi život tak trochu vymkne z rukou… Tak co říkáte, půjdete si nechat polechtat bránici jedním z těchto filmů?

Na festivalu budou promítány také tři historické snímky. O filmu V písku – Příslib svobody jste určitě již slyšeli. Byl natáčen v koprodukci s Dánskem a byl nejen oceněn na více než 25 světových festivalech, ale dostal se také mezi nominované snímky na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Vypráví příběh mladých vojáků z Německa, zajatců přidělenými do Komanda smrti, kteří musí vyčistit dánské pláže od 45.000 nášlapných min. Pokud jste tento film ještě neviděli, rozhodně na něj do kina zajděte, stojí za to. Druhý historický snímek, který vám představím, nese název Před ranními červánky. Jedná se o opulentní film, který ukazuje exilový život světoznámého rakouského spisovatele Maria Schradera. Je příběhem o ztrátě starého domova, hledání toho nového a o době, kdy byla Evropa na útěku. Mladý Karl Marx nás potom seznámí se zrodem socialistického hnutí i vznikem komunistického manifestu a zároveň je také portrétem dvou bouřlivých mladých mužů, Marxe a Engelse, kteří pevně věří vizi lidské pospolitosti a revoluční síle vykořisťovaných a utlačovaných. Ať už zvolíte příběh z druhé světové války, či se rozhodnete ponořit s Karlem Marxem do konce 19. století, určitě nešlápnete vedle.

A od historie se přesuneme k příběhům, které naopak se skutečností nemají mnoho společného. Zdá se, že hitem letošních festivalů je téma science fiction. Ani na Das Film Festu totiž nebude chybět sekce s názvem Futur Perfect, která nás zavede do světa fantazie. Největší fanoušci science fiction jistě znají jeden z prvních sci-fi filmů vůbec, kultovní němý film Metropolis slavného režiséra Fritze Langa. Při příležitosti výročí 90 let od jeho vzniku, bude na festivalu uvedena jeho nově restaurovaná kopie s živým hudebním doprovodem uskupení FORMA. A to si žádný správný fanoušek sci-fi nesmí nechat ujít. Na festivalu nebudou samozřejmě chybět ani žánrové počiny z poslední doby. Tim Fehlbaum přijede například se svým novým filmem Výheň. Ten nás zavede na planetu Zemi v době, kdy slunce proměnilo svým intenzivním zářením celou zemi ve vyschlou, liduprázdnou pustinu bez známek života a šanci přežít má pouze ten, kdo se před oslňujícím slunečním svitem chrání. Marie, Leonie a Philipp jedou do hor, kde mají být poslední zdroje vody a po cestě narazí na automechanika Toma, který se k nim přidá. Brzy se však ukáže, se důvěřovat mu nebyl úplně nejlepší nápad a boj o život může začít. Také poslední film přijede na festival uvést jeho režisér, Valentin Hitz. Skryté rezervy se odehrávají ve Vídni roku 2033, kdy jsou u moci korporace a obyvatelstvo musí splácet dluhy – a to i po smrti. Těla těch, kteří si nemohou dovolit „pojištění smrti“, jsou uměle udržována při životě a vykořisťována. Vincentovi hrozí, že se sám stane obětí systému a o své vlastní pojištění přijde a když je za trest vyslán do utajení a musí sledovat aktivistku Lisu, hranice mezi „námi“ a „jimi“ a mezi dobrem a zlem rázem přestane být tak ostrá.

Hned několika filmy na letošním ročníku festivalu se proplétá téma dospívání. A nutno podotknout, že to nejsou žádné pozitivní rozjuchané záležitosti. Střed mého světa byl natočen podle stejnojmenné románové předlohy Andrease Steinhöfela a vypráví příběh sedmnáctiletého Phila, který se na konci léta vrací do bouří zničeného rodného městečka. Kromě zdevastovaných zahrádek nalezne v podivné disharmonii i svou sestru s matkou a tak tráví čas hlavně se svou kamarádkou Kat. Situace se ale zkomplikuje ve chvíli, kdy se Phil zamiluje do nového spolužáka Nicholase. Sedmnáct je věk také hlavní hrdinky dalšího snímku. I v něm se bude řešit láska mezi stejným pohlavím, tentokrát v dívčím podání. A i tady bude všechno velmi zamotané. Z věku teenagerů do ranějšího dětství nás potom zavede snímek Nejlepší ze všech světů, který nám přijede představit jeho režisér Adrian Goiginger. Matka malého Adriana je drogově závislá a sedmiletý chlapec se utíká před realitou do svého vysněného světa. Ne všechno se však dá řešit útěkem do fantazie a jednoho dne už nebude možné před okolím zavřít oči. Tento nemilosrdný a přesto dojemný snímek, kterým režisér vzdává hold své matce, je autentickou studií drogového prostředí a zároveň jedinečným příběhem o lásce. Zda se Helze podaří porazit své démony a neztratit svého malého syna, už ale musíte jít zjistit do kina.

To poslední co bych sem chtěla, zvláště v této předvolební době, tahat, je téma imigrantů, avšak v Německu je podíl přistěhovalců nemalý a tak se logicky dostává toto téma i do filmu. A protože ne všechny jsou špatné, určitě mi to odpustíte. Uprostřed nicoty je film založený na skutečné události, kdy byla investigativní novinářka pověřena úkolem napsat článek o Afričanovi, který byl nalezen zmrzlý u odlehlé horské chaty. A z daného úkolu opravdu není nadšená. Když však zjistí, že by mrtvého mohla znát a že se jeho stopy kříží s jejím vlastním osudem, vrhne se do pátrání po identitě a životě muže, které se stává tak trochu i hledáním jí samotné. Do Kurdistánu nás potom zavede film Dům bez střechy. Sourozenci Liya, Jan a Alan se narodili v kurdské části Iráku, ale vyrůstali v Německu. Posledním přáním jejich matky je být pohřbena v rodné vesnici vedle svého manžela, zabitého ve válce. A tak se toto nesourodé trio vydává i přes rezolutní odpor své širší kurdské rodiny na nebezpečnou odyseu Kurdistánem, během níž jsou konfrontováni nejen se strašným rodinným tajemstvím, ale i se svými vlastními démony. A posledním festivalovým snímkem, o kterém se zmíním, je thriller režisére Fatiha Akina Odnikud. Film vypráví příběh Katji, která přijde při bombovém útoku o kurdského manžela a syna. Když jsou po soudním procesu viníci z neonacistické scény osvobozeni pro nedostatek důkazů, zjišťuje, že se v životě nemůže pohnout dál, dokud neučiní spravedlnosti zadost. Diane Kruger dostala za roli Katji Zlatou palmu na festivalu v Cannes pro nejlepší herečku. Neváhejte tedy, film bude určitě stát za to.

V rámci festivalu budete moci vidět také dvě pásma krátkých filmů, to první vám představí snímky oceněné nebo nominované v rámci Rakouské filmové ceny 2017 a druhé pásmo ukáže kraťasy, které bojovaly o Německé filmové ceny pro krátký film. A v nabídce nebude chybět ani šest dokumentů.

Abych vás úplně nevyčerpala, doplním už jen klasickou informaci jakou je webová stránka festivalu, kde najdete všechny užitečné informace o letošním ročníku Das Film Festu a popřeji vám, aby sedačky v kině, do kterého se na filmy z německy mluvících zemí vypravíte, byly o něco pohodlnější, než ta ve festivalové znělce…

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!