28. 9. 2017

Festivalové okénko: Film a architektura

Díváte se při procházkách městem kolem sebe? Obdivujete rádi architektonické skvosty? Pak si určitě vyberete v nabídce dokumentárních filmů na festivalu Film a architektura.

hlavní obrázek

V minulém Festivalovém okénku jsem předesílala, že se velmi brzy vrátíme k tématu architektury. No a je to tady. Ve dnech 28.9. – 5.10. proběhne ve velkém množství měst naší republiky akce s názvem Den architektury. Na ní vás čekají prohlídky architektonicky zajímavých objektů, do kterých se běžně nedostanete, samozřejmě doprovázené i odborným výkladem nějakého architekta, procházky, odborné přednášky, výstavy či třeba také oblíbený videomapping. Podívejte se na stránky této akce a prozkoumejte, kam se ve vašem okolí při této příležitosti můžete podívat. Program rozhodně stojí za to. My jsem ale webem filmovým a tak vás přestanu lákat na procházku po krásách měst a pozvu vás také do kina. To hlavní, na co vás chci dnes upozornit, je ke Dni architektury přidružený filmový festival s názvem Film a architektura. Uskuteční se od 30.9. do 4.10. v Praze a na vybrané projekce se mohou těšit také diváci v Brně, Zlíně, Plzni a Nymburku. Výpis termínů a přehled kin najdete na konci článku.

Hlavním cílem tohoto mezinárodního festivalu je vyprovokovat diskuzi o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí autorských dokumentů, inovativních, experimentálních a hraných filmů. Chce přispět k debatám mezi architekty, politiky a veřejností o podobě, potřebách a proměnách měst, které jsou nezbytné pro další rozvoj naší společnosti. Letošní ročník festivalu bude již šestý a jeho program tvoří několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru a rozšiřují povědomí o současné kvalitní architektuře, významných architektech a jejich tvorbě, stejně tak i o problematice vizí měst či sociálních a enviromentálních tématech.

První sekce, které se podíváme na zoubek, nese název Inspirace Adama Gebriana. Adam Gebrian byl v roce 2015 zvolen architektem roku, je také novinářem, významným teoretikem a tvůrcem pořadu Gebrian versus, který můžete sledovat na Stream.cz a stejně jako loni i na letošním ročníku festivalu představí svůj výběr filmů, kam letos zařadil opravdové lahůdky. Dlouho očekávaný film REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti, Removi Koolhaasovi, který natočil jeho syn Tomas, byl promítán jako taková úvodní projekce již 20.9. Projekce byla v mžiku vyprodána, pořadatelé se tedy rozhodli, že tento zajímavý dokument zařadí do programu kina Světozor ještě po festivalu 24.10. Lístky na tento přídavek jsou již k mání, takže s nákupem neváhejte. Dalším dokumentem v této sekci je film The Competition. Ten odhaluje zákulisí architektonické soutěže o stavbu muzea v Andoře. Film umožňuje pohled do prostředí nejslavnějších architektonických studií, vedených osobnostmi jako jsou Jean Nouvel, Frank Gehry, Dominique Perrault, Zaha Hadid či Norman Foster. Uznejte, že pod pokličku architektonické soutěže a navíc s takovými jmény, se hned tak nepodíváte. To už za návštěvu kina stojí. No a výběr uzavírá film Big Time o dánském ateliéru BIG, který např. letos dokončil návrh mrakodrapu The Spiral přímo v centru Manhattanu, přes jehož skleněný plášť se táhne pásmo zelených teras. Jestli vás zajímá, jak návrh vznikal a co všechno ještě zakladatel tohoto ateliéru, Bjarke Ingels, vytvořil a plánuje, utíkejte si pro lístek. Nebudou.

Sekce Fotografové nám nabídne čtyři portréty fotografů moderní architektury. Nejslavnější z nich, Julius Shulman, dokumentoval převážně americké modernistické stavby Franka Lloyda Wrighta, Richarda Neutry nebo Charlese Eamese, a jeho fotografie se staly ikonickými. Snímek Visual Acoustics je svědectvím zrodu moderní architektury i radostným portrétem tohoto charismatického, pohotového a inteligentního gentlemana. Dokumentární film Lucien Hervé, Photographer Despite Himself nás provede životem i tvorbou jednoho z nejvýznamnějších fotografů architektury 20. století, který byl dvorním fotografem Le Corbusiera a zachycuje nejen jeho osobu, ale vystihuje i Paříž a ducha doby, v níž Hervé tvořil. Manželé Becherovi zase prosluli díky černobílým fotografiím průmyslových krajin. Byli první, kdo věnoval pozornost industriálním stavbám, a za 40 let dali dohromady ucelený soubor západoevropské industriální krajiny. O nich bude promítán film The Photographers Bernd and Hilla Becher. Současnost potom reprezentuje Andreas Gursky – jeden z nejlépe placených fotografů dneška, který dokumentuje (nejen) architekturu a své velkoformátové snímky vystavuje po celém světě. Dokument Andreas Gursky: Long Shot Close Up ukazuje Gurského při práci na projektu „Hamm, Bergwerk Ost“, ve kterém zachycuje řetízkovou šatnu, kde si horníci zavěšují na háky své špinavé pracovní oblečení.

Zajímavé stavby optikou jejich obyvatel, letos z centra a předměstí Paříže. To je sekce Můj dům, můj… Jak se žije v devítipatrovém secesním domě Augusta Perreta s výhledem na Eiffelovku? A jak v revitalizovaném domě na periferii, který měl před rekonstrukcí přezdívku Alcatraz a hrozila mu demolice? To zjistíte v dokumentárních snímcích 25 bis a Slightly Modified Housing, který osobně uvede režisér Guillaume Meigneux.

Sekce Osobnost se letos bude věnovat slavnému švýcarskému architektovi, teoretikovi a urbanistovi Le Corbusierovi, od jehož narození v tomto roce uplyne 130 let. Film The Century of Le Corbusier je biografickým počinem, který nám „otce betonu“, jak byl Le Corbusier někdy přezdíván, představí. O jeho působení v Indii, kde Corbusier navrhl město Čandígarh, budou vyprávět současní indičtí a francouzští herci, mezinárodní historici, kritici i architekti ve filmu Le Corbusier in India. Společně nám ukáží příběh fascinujícího dobrodružství muže, který si v Indii na sklonku svého života plnil svůj architektonic­ký sen.

Předposlední sekce se zabývá projekty tvorby a přestavby škol. Škola jako výzva nám představí třeba velmi zajímavou osobnost Francise Kérého, který postavil celý areál škol ve své rodné vsi v Burkině Faso. Jak taková škola v Africe může také vypadat, vám ukáže snímek Francis Kéré – An Architect Between. A zavítáme i do českých luhů a hájů. Významnou školní budovu navrženou první dámou tuzemské architektury Alenou Šrámkovou můžete obdivovat v dokumentu Jednoduchej dům, nebo se podívat na časosběrný dokument natáčený v letech 2013–2016, zachycující rekultivaci tří školních zahrad. Všechny zmíněné spojuje cíl rozvíjet kreativitu žáků a studentů skrze prostředí, ve kterém se denně pohybují.

V rámci festivalu Film a architektura budete moci zhlédnout také jeden film, který mezi ostatní tak úplně nezapadá. Nedočkáte se v něm zobrazení žádného domu či stavby v klasickém slova smyslu, ale postavené interiéry vesmírných lodí a celková výtvarná stránka tohoto filmu jsou natolik propracované, nadčasové a působivé, že se obrazy z filmu vryly do paměti nejen fanoušků sci-fi, ale i příznivců architektury a designu. Ptáte se, který že film to je? Sekce Archi.kult tentokrát přinese Kubricův legendární film 2001: Vesmírná odysa. A ten byste si na velkém plátně určitě neměli nechat ujít.

A jsme na konci. Až se tedy budete vracet z nějaké té procházky či prohlídky, nezapomeňte navštívit i kino a rozšířit si v něm trochu obzory v oblasti architektury. Na stránkách festivalu si můžete přečíst ještě nějaké podrobnosti, zjistit promítací časy a místa, kde bude vámi vybraný film ke zhlédnutí. A potom se s námi nezapomeňte podělit, jak se vám daný dokument líbil a jestli jste díky němu třeba nalezli nějakou novou krásnou budovu, o které jste doposud neměli tušení.

Termíny festivalu

PRAHA 30.9. – 4.10.; Světozor, Kino 35, Prague gallery, CAMP
BRNO 30.9. – 1.10.; Fórum pro architekturu a média
NYMBURK 30.9.; Kino Sokol
PLZEŇ 30.9.; DEPO2015
ZLÍN 2.10.; Galerie KABINETT, 12. budova továrního areálu Zlín

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!