22. 9. 2017

Festivalové okénko: Ostrava Kamera Oko

Kamera a architektura. Spojení, které vám přinese letošní ročník ostravského filmového festivalu Kamera OKO.

hlavní obrázek

Kamera OKO je v České republice unikátním počinem. Jedná se totiž o festival kameramanský, zaměřující se na prezentaci kameramanské tvorby výrazných osobností jak z České republiky, tak ze zahraničí. Letos se v Ostravě uskuteční již po deváté a to v termínu od pátku 22. do čtvrtka 28. září.

Nejen zaměření festivalu, ale i téma, které se bude prolínat celým letošním ročníkem, je velmi zajímavé. Je jím totiž architektura ve filmu a na filmovém plátně. Festival představí filmový program hraných a dokumentárních snímků doprovázených přednáškami profesionálů a historiků. Festival se bude snažit o až demonstrativní představení významné role filmového architekta a jeho nedílného propojení s funkcí kameramana a režiséra. Vybrané snímky připomenou historický vývoj filmové architektury z počátku vytvářené ve filmových studiích až po dokonalé zachycení exteriérů měst.

Architektura nazíraná okem kamery vytváří unikátní prostředí nejenom na pozadí filmových děl, ale bude také hlavním strůjcem atmosféry letošního ročníku festivalu. Téměř 80 projekcí a doprovodných aktivit se totiž bude konat na více než patnácti architektonicky poutavých ostravských místech a prostorách, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné. Budete tak mít příležitost kromě ostravských jednosálových a dvousálových kin navštívit program také v Grossmannově vile, v prostorách Nové radnice nebo u Oblouku v Ostravě Porubě, kde proběhne projekce pro veřejnost přímo na samotný Oblouk. Ve spolupráci s ostravskou platformou pro současné umění PLATO pak v prostorách Kanceláře pro současné umění proběhne prezentace Janka Rubeše, který představí projekt věnující se architektuře Gebrian vs., jehož je Rubeš kameramanem. Součástí programu bude také ostravská Pecha Kucha Night v jedinečných prostorách na ulici Fráni Šrámka 5. V krásném prostoru Kostela Svatého Václava potom proběhne za doprovodu živé hudby projekce filmu Stavitel chrámu bratrů Degelových z roku 1919.

9. ročník Ostrava Kamera Oko bude slavnostně zahájen v pátek 22. září ve 20:00 v unikátních prostorách Nových koupelen v Dolní oblasti Vítkovice. Festival zahájí projekce francouzského dramatu Ismaelovy přízraky, které bylo jako zahajovací gala projekce uvedeno letos i na Festivalu v Cannes. Toto drama vypráví o ovdovělém režisérovi Ismaëlovi, který se snaží začít nový život se Sylvií, ač stále truchlí pro svou bývalou milenku Carlotte, která před 20 lety zmizela a byla prohlášena za mrtvou. Carlotta se však znovu objeví na scéně a snaží se Sylvii z Ismaëlova života vystrnadit. Hlavní dvě ženské postavy ztvárnily ve filmu Marion Cotillard, jedna z největších hvězd současného francouzského filmu a britská diva Charlotte Gainsbourg. Jistě se tedy bude na co dívat. Po projekci bude následovat koncert laureáta ceny Vinyla, elektronického hudebníka Aid Kida.

Filmový program tohoto festivalu je, podobně jako u dalších filmových festivalů, rozdělen do několika sekcí. Ta soutěžní, ze které bude šestičlenná odborná porota vybírat nejlepší celovečerní snímek, se jmenuje jednoduše Oficiální výběr. Kromě výše zmíněného filmu Ismaelovy přízraky, budete v rámci této sekce vidět například také brazilský snímek Elon na smrt nevěří, ve kterém se hlavní hrdina vydává do nejtemnějších zákoutí města, aby nalezl pravdu o zmizení jeho ženy. Cesta se pro něj ale rychle stane noční můrou, ve které nebude snadné neztratit příčetnost. Mexiko bude v této skupině zastupovat snímek Divné, ale pravdivé, v němž budeme rozplétat zamotané osudy čtyř lidí jedoucích ve starém popelářském voze. A patří sem také v Německu natočený snímek Když myslím v noci na Německo, který nabídne pohled na pět průkopníků elektronické hudby – Ata, David Moufang/Move D, Ricardo Villalobos, Roman Flügel a Sonja Moonear.

Do sekce Architektura, pořadatelé zařadili jak kultovní filmy jako režisérskou verzi Blade Runnera, film Brazil, Batman se vrací , New York, New York režiséra Martina Scorseseho, Metropolis nebo Rosemary má děťátko, tak dokumentární snímky o architektuře. Ve snímku Katedrály kultury se režisér Wim Wenders zabívá otázkou, co by nám řekly budovy, kdyby mohly mluvit. Světoznámí architekti se nám v tomto díle pokusí odhalit duši architektonických skvostů, jako je budova Berlínské filharmonie, vězení s maximální ostrahou v Norském Haldenu, výzkumné centrum Salk Institute for Biological Studies v Californii, Ruská národní knihovna, Nová budova Opery v Oslu či pařížské Centre Pompidou. V sekci naleznete i biografický dokument s názvem Můj architekt Luis Kahn, o úspěšném architektovi Luisi Kahnovi, který se zapsal do světa moderní architektury nadčasovými stavbami. Z hlediska architektury je jistě velmi zajímavý i snímek, který byl promítán již na Letní filmové škole – Svět za sto let. Jestli vás zajímá, jak si tvůrci v roce 1936 představovali svět v roce 2036, určitě byste si ho neměli nechat ujít.
Trochu překvapivě bude v rámci této sekce promítána i kompletní sbírka filmů o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Letos je to přesně 20 let, co vyšel první díl této sedmidílné ságy od spisovatelky J.R.Rowlingové a jistě není lepšího způsobu, jak toto výročí oslavit, než na dvoudenním filmovém maratonu všech 8 dílů filmové verze.

Německý filmový režisér, fotograf a producent Wim Wenders se dnes řadí mezi největší postavy světové režie, ačkoli dle jeho slov patří k německé poválečné filmařské generaci, která vyrůstala bez domácích vzorů a z jeho děl je znát, že své vzory skutečně hledal v zahraničí, především v zámoří. Wenders má na svém kontě hezkou řádku ocenění z nejprestižnějších světových festivalů a na Ostravské Kameře OKO budete moci zhlédnout jeho retrospektivu. Organizátoři pro vás z jeho děl vybrali snímky Alice ve městech, Nebe nad Berlínem, Paříž, Texas a Lisabonský příběh.

Programová sekce Encore uvede na plátnech kin výjimečné filmy uplynulého roku, které spojuje výborná práce s kamerou, např. Jarmuschova Patersona, který pracuje s poetikou všednodennosti, lingvistické sci-fi Denise Villeneuva Příchozí nebo slovenský snímek Pátá loď, který překvapuje skvělými výkony dětských neherců. Chybět nebude ani cenami ověnčená Komorná nebo velmi zajímavý filmový portrét jednoho z největších žijících mistrů fotografie – Koudelka fotografuje svatou zemi.

Jako Zvláštní uvedení bude na festivalu promítán již zmíněný Stavitel chrámu a Erotikon. Oba němé filmy z dvacátých let budou doprovázeny živou hudbou. Zhlédnout budete moci také zrestaurovanou verzi Formanova filmu Černý Petr a exkluzivně v předpremiéře snímky Měsíc Jupitera a Jmenuji se Hladový Bizon.

Festival již téměř začíná, nebudu vás tedy dále zdržovat a jako již tradičně vám sem vložím link na oficiální stránky festivalu, kde se můžete ponořit do katalogu s kompletním programem a vybrat si ten váš snímek, na který se o víkendu či v příštím týdnu v Ostravě vydáte. A pro ty z vás, pro které je Ostrava trochu z ruky, avšak téma architektury je zajímá, mám dobrou zprávu. Velmi brzy se totiž k tomuto motivu ještě vrátíme…

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!