12. 9. 2017

Festivalové okénko: Sci-fi a EKO v Biu OKO

Sci-fi víkend s Projektem 100 a festival ekologicky laděných dokumentů s názvem Země na talíři zavítají v září do pražského Bia OKO. Ekologií to bude žít i v Ostravě a Olomouci.

hlavní obrázek

Prázdniny jsou za námi, podzim se nezadržitelně blíží a to je přesně ten čas, kdy se do kin vrací malé tématické filmové přehlídky a festivaly. Pokud vám tedy mezi všemi těmi letními blockbustery chyběly ‚menší‘ evropské či asijské snímky, můžete se opět těšit, protože podzim bude filmovými festivaly přímo nabitý.

V posledních dnech na mne ze všech možných i nemožných míst vyskakuje upozornění na akce v pražském Biu OKO. A protože jsou to akce zajímavé, věnuji jim i naše první zářijové Festivalové okénko. Tento víkend, tedy 15–17.9., se můžete těšit na přehlídku sci-fi filmů. Kdo četl náš článek o Letní filmové škole, jistě postřehl, že Projekt 100, který každoročně organizuje AFČR, trochu pozměnil svou strukturu a chce od teď každý rok představit jeden filmový žánr. A první volba padla právě na science fiction. V rámci Sci-fi víkendu s Projektem 100 tak budete v Biu OKO moci vidět filmy Matrix, Cesta na měsíc, Brazil a Planeta opic.

O obsahu těchto filmů se asi není třeba zmiňovat, málokdo je neviděl či o nich nemá alespoň povědomí. Zaměřím se tedy více na doprovodný program festivalu, který je rozhodně stejně lákavý jako tituly samy. K lístku na film Matrix dostanete jako bonus možnost poslechnout si hodinovou předfilmovou přednášku s názvem Od tech-noiru k cyberpunku, od Blade Runnerů a Neuromancerů do Matrixu. Punkové a pulpové podvratné příběhy z neblahé pozemské budoucnosti se začali v rámci žánru sci-fi houfně objevovat v počátku osmdesátých let, stejně jako samotné slovo cyberpunk. Než se na scéně objevil spasitel všech kyberdystopií Neo a osamělí bojovníci proti systému oblékli definitivně kožené kabáty a začali si volat Nokií, urazil cyberpunk dosti dlouhou cestu, ať už slumy, nebo kyberprostorem. A právě této cestě se spolu s analýzou samotného fenoménu Matrix bude přednáška věnovat.

Druhá přednáška s názvem Do nitra Planety opic aneb proměny jedné franšízy bude pochopitelně spojena s filmem Planeta opic. A co organizátoři uvádí k této přednášce? Během takřka padesáti let od uvedení první filmové Planety opic se její pointa stala variovanou, parodovanou i odkazovanou stálici popkultury. Zatímco se budeme vyhýbat vyzrazení finále snímku pro případ, že by ho nějaký šťastlivec ještě neznal, přiblížíme genezi filmového fenoménu ze stránek zásadně odlišné předlohy přes různé franšízové inkarnace až po letos završenou prequelovou trilogii. Během toho se mimo jiné zaměříme na to, jak celá série pracuje s ústředními tématy ustanovenými prvním filmem.

Kromě přednášek vás před kinem čeká také koncert Pandoo či workshop filmových triků pro děti. Jestli chcete přivést svá dítka k lásce k filmu již v jejich útlém věku, určitě je na tenhle workshop vezměte. Dozví se nejen spoustu informací z filmové historie, ale budou si moci vyzkoušet a vytvořit animaci na principu léty prověřených technologií a některé výtvory si budou moci odnést třeba i s sebou domů v kapse. Poslední akcí, která bude v rámci sci-fi víkendu před kinem probíhat, je velmi netradiční počin s názvem Sci-fi slam poetry. Pro milovníky rýmů naprostá povinnost. Básnění o vesmíru si hned tak někde neposlechnete…

I k ostatním promítaným filmům je připojena nějaká třešinka. Cesta na měsíc bude naživo hudebně doprovázená již zmíněným sólovým projektem Jana Hrubého, Pandoo. Vzhledem k tomu, že tenhle týpek míchá elektronické beaty s klasickým zvukem houslí a zpěvem, zážitek to bude jistě nevšední. Na film bude potom navazovat dokument Podivuhodná cesta z roku 2011, který přibližuje, jak vznik Cesty na Měsíc Georgese Mélièse, tak snahu francouzských cinefilů vrátit o sto let později pověstnému němému sci-fi kompletní podobu. Promluví v něm i režiséři, kteří oplývají vědomostmi, láskou k nesmrtelné klasice a úctou k jednomu ze zakladatelů filmového umění.

V neděli, kdy bude v poledne v kině promítán film Brazil, si klidně můžete přispat a na 130 minut dlouhý snímek zajít s prázdnými žaludky. Říkáte si, že mi přeskočilo? Kdepak, k filmu se totiž bude podávat brunch, takže se můžete při sledování nasnídat, nasvačit i naobědvat. No řekněte, nemáte chuť na tuhle akci vyrazit?

Od 21 do 23.9. bude Bio OKO hostit projekt Země na talíři 2017. Některé snímky z této přehlídky by před několika desítkami let mohly být klidně zařazeny do Sci-fi víkendu, protože takové pojídání brouků patřilo v evropských zemích jen do říše fantazie. V dnešní době už mělo v puse nějakého toho praženého červíka poměrně velké množství lidí, nicméně nejen o broucích bude tento víkend pojednávat. A co víc, festival si budou moci užít i diváci v Olomouci (10–11.10.) a Ostravě (21–22.10.).

Festival cílí hlavně na diváky, kteří se zajímají o ekologii, nové a alternativní způsoby zemědělství a stravování. Promítat se bude celkem 6 filmů. Snímek Sustainable: potraviny v jiném světle skvěle proplétá analýzu západního systému výroby a spotřeby potravin se silným příběhem jednoho mimořádného a charismatického zemědělce, který je odhodlán proti krizi v zemědělství bojovat. Film zprostředkovává pouť všemi čtyřmi ročními obdobími a hledá odpověď na to, jakou hodnotu mají zodpovědné praktiky v zemědělství, v oblasti zdraví společnosti i v udržitelném modelu ekonomiky. Naproti tomu ne příliš pozitivní záležitostí bude dokument Koloběh jedů, který se (jak název napovídá) zabývá problémem pesticidů. Jestli vás zajímá, jaké jsou praktiky v chemickém průmyslu v zemích jako Indie, Mexiko, Argentina, Bhútán či Spojené státy, je tento dokument určen právě pro vás.

Jaké těžkosti mohou farmáři způsobit změny klimatu, vám ukáže snímek Děkujeme za déšť. Když před pěti lety vzal poprvé do ruky kameru sympatický keňský farmář Kisilu, aby začal dokumentovat život své rodiny a okolní vesnice, nebylo možné očekávat, jak silný příběh z jeho vyprávění vzejde. Podmanivý příběh odhodlání, pokory a tvrdé práce. Ale také příběh boje proti klimatické změně. Když jednoho dne jeho domov zasáhne zničující bouře, Kisulu se rozhodne vyzvat lidi ve své komunitě k akci. Ta ho zavede až na samý vrchol politické debaty. Film Děkujeme za déšť je výpovědí věčného optimisty, který však v boji o zelenější svět otestuje vlastí limity i překážky systému, ve kterém žijeme.

Celovečerní snímek Mrtví osli se hyen nebojí usiluje o odhalení, jaké má pronajímání milionů hektarů zemědělské půdy etiopskou vládou zahraničním investorům skutečné dopady na životy místních lidí. Pomocí poutavé investigativní žurnalistiky rozkrývá příběh honu za novým zlatem, v jehož středu leží Etiopie, která si tímto způsobem možná rozprodává vlastní budoucnost…

O jídle potom pojednávají poslední dva dokumetny festivalu. Ve snímku Ryba, kterou jím, se spisovatel a nadšený rybář Paul Greenberg při hledání odpovědí na otázky udržitelnosti lovu ryb i vlivu jejich konzumace na lidské zdraví, vydává na dobrodružnou výpravu do míst, kde vznikají problémy rybolovu, a pátrá po jejich možných řešeních. Čekáte stále na v úvodu zmíněné hmyzáky? Na světě je prý konzumují více než 2 miliardy lidí. I v Americe se v posledních letech objevilo množství nových firem a start-upů, které se zaměřují na produkci a zpracování této netradiční komodity. Film Vítej brouku následuje jejich vzestupy i dramatické pády a ukazuje, jak naše každodenní spotřební návyky mohou být buď klimatickou katastrofou, nebo naopak řešením problémů potravinového systému. Od lidí přímo zasažených změnami klimatu až po komerční cvrččí farmy a broučí food festivaly, snímek Vítej Brouku vypráví příběhy nevšedních gastro zážitků ze života hmyzu a mapuje i sám podněcuje sociální změny. Co myslíte vy, kdy si budeme moci na rohu v obchodě koupit nějakou tu hmyzí proteinovou tyčinku?

Po každém filmu, bude na festivalu následovat beseda s odborníkem na dané téma, takže i na tuto otázku, se můžete zeptat. Kromě osvěty slovem můžete zajít i ke všemožným stánkům prezentujícím organizace zabývající se životním prostředím a potravinami, ve kterých nebudou chybět právě ani netradiční dobroty. A pokud by vaše chuťové pohárky přeci jen nebyly při této příležitosti uspokojeny, prostor kavárny v Oku bude v sobotu od 17:00 patřit akci Food POP-UP: Potraviny budoucnosti?, na které vás čekají inovativní nápady, které přicházejí s možnými vizemi stravování dnes i v budoucnosti. Zkrátka i tento festival zakončím pozvánkou na něco k snědku. Takže běžte ochutnat!

Podrobnější informace o obou nejen filmových akcích hledejte jednak na stránkách pražského Bia OKO, Projektu 100 a na oficiálních stránkách festivalu Země na talíři. A na závěr ještě malá videopozvánka.

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!