28. 7. 2017

Festivalové okénko: Letní filmová škola

Je tady poslední velký festival tohoto roku, v Uherském Hradišti začíná Letní filmová škola.

hlavní obrázek

Jsou sice prázdniny, takže o škole nechce nikdo ani slyšet, ovšem ta co se nyní chystá, bude velmi zábavná a vaše znalosti tam jistě přezkušovat nikdo nebude. Neznamená to ale, že se v ní nedozvíte spoustu zajímavostí jak jinak než o filmu. Přemístěme se tedy do Uherského Hradiště, kam se v období 28.7. – 6.8. sjedou všichni milovníci filmu na již 43. ročník Letní filmové školy.

Tento letní festival pro filmové fajnšmekry vznikl v roce 1963. Původně byl spíše pro lektory a členy filmových klubů, postupem času se ale začal rozrůstat a v době normalizace se stal místem, kde se diváci mohli setkat s alternativními filmy a názory. Není tedy divu, že se akce do roku 1989 potýkala s hrozbou zákazu, což ale spíše posílilo její postavení. V roce 1993 se potom brány LFŠ otevřely nejširší veřejnosti a stala se zní největší nesoutěžní filmová přehlídka v České republice.

Na LFŠ je zvykem, že její hlavní programový blok, Fokus, se každoročně zaměřuje na národní kinematografii nějakého vybraného státu. Z masových kuliček, skořicových šneků a kousků lososa na plakátu festivalu lze vyčíst, že v rámci letošního ročníku si dramaturgický tým festivalu připravil pro filmové nadšence skutečnou lahůdku – švédskou kinematografii. Programová ředitelka Iva Hejlíčková se svěřila, že na Švédsko se s jejím týmem těšili roky, protože tamní kinematografie je neuvěřitelně bohatá a zajímavá. A švédská velvyslankyně bude jistě ráda, že se filmy z této země rozhodli na festivalu uvádět zrovna letos, protože si pro tento rok stanovila jako cíl přinést do český kin na 100 švédských filmů. No zdá se, že by se jí to i díky LFŠ mohlo podařit.

Jelikož značná část filmů, které budou na festivalu promítány, vznikla ve Švédsku, na festival přijede také velká řádka hostů pocházejících z této severské země. Barvitými dějinami švédské kinematografie od počátků k dnešku vás na sérii přednášek provede přední švédský filmový historik Jan Holmberg. Erik Hedling, profesor filmových studií, pro diváky připravil výběr filmů mapujících vývoj švédského sociálního státu s akcentem na současnou geopolitickou atmosféru. Dalším hostem bude švédský filmový režisér, producent, animátor a novinář Tarik Saleh, který stvořil například Metropii či jeho nejnovější film Incident v Nile Hiltonu. K nim se přidá i jeden z vůbec nejvýznamnějších švédských režisérů Jan Troell, držitel mnoha ocenění ze světových festivalů včetně berlínského Zlatého medvěda a dvou nominací na Oscara. Potvrzen je také syn Ingmara Bergmana Daniel Bergman, který je sám režisérem a který se zúčastnil i nedávného Zlín Film Festivalu.

Ovšem ne jen švédské filmy a švédské hosty na festivalu uvidíte. Pozvání do Uherského Hradiště přijal také polský filmový režisér a scenárista Wojciech Smarzowski, který zde uvede svůj nejnovější a dlouho očekávaný film Volyň. Všechny jeho filmy se trvale řadí jak mezi divácky nejúspěšnější, tak i mezi domácí kritikou nejoceňovanější. Máme se tedy rozhodně na co těšit. Přijede také Magda Vášáryová, která se nyní věnuje spíše politice, ale dříve patřila mezi nejvyhledávanější herečky v Československu. Magda Vášáryová uvede jeden z nejvýznamnějších českých filmů všech dob, Vláčilovu Marketu Lazarovou, jejíž projekcí se před rovnými padesáti lety otevíralo hlavní festivalové kino Hvězda. Jeden z nejoriginál­nějších současných režisérů nejen ve Španělsku, José Luis Guerin, je častým účastníkem na festivalech v Benátkách, v Cannes, v San Sebastiánu, v Locarnu, Rotterdamu nebo Tokiu. Nyní zavítá i do Uherského Hradiště, kde budete moci v rámci připravené retrospektivy vidět všechny jeho zásadní filmy. Jedna z klíčových osobností německého filmu posledních dekád, režisérka, scenáristka a herečka Angela Schanelec, patří mezi přední osobnosti tzv. Berlínské školy. Na festivalu budete moci vidět například její nový film Cesta snů.

A než se podíváme na konkrétní filmové sekce, zastavíme se krátce ještě u doprovodného programu. Hudba, divadlo, výstavy, literatura. To vše na vás bude v Uherském Hradišti kromě filmů čekat. Poslechnout si budete moci koncert Vojtěcha Dyka s B-Side Bandem či skupinu Tata Bojs, jeden z nejlepších českých klavíristů Ivo Kahánek vás vezme do světa klasické hudby s Beethovenovou „Patetickou“, Janáčkovým cyklem V mlhách či scherzy Fryderyka Chopina. Pokud ani tento žánr nepatří mezi vaše oblíbené, můžete vyzkoušet vystoupení Jiřího Jilíka, ženského sboru Čečera a jejich hostů v programu O žítkovských bohyních. V Divadelním stanu ve Smetanových sadech se uskuteční devět různorodých divadelních představení. Pokud máte divadlo rádi, určitě se do něj zajděte podívat. Výstavy na LFŠ budou většinou spjaty s filmovým programem. V hlavním festivalovém kině Hvězda osobně představí své fotografie surrealistického realismu digitální mág Erik Johansson. Jeho výtvory jsou neobyčejně krásné a Erik s nimi slaví obrovský úspěch po celém světě. Nechat si tuto výstavu ujít by tedy byla bezesporu velká chyba. S hlavním „filmovkovým“ blokem bude spjata i výstava v chodbách Městského informačního centra nazvaná Švédská místa činu, která pomůže objevovat Švédsko z nové perspektivy: prostřednictvím vyšetřování vražd, což zní opravdu zajímavě a lákavě. Společně s vítězným filmem z Karlových Varů Křižáček přiveze autorský tým Daniel Pitín, Karel Osoha a Václav Kadrnka i vizuály k filmu – původní skici i obrázkový scénář. A je toho ještě víc. Kompletní doprovodný program hledejte zde.

A teď už k programu. Filmy promítané na festivalu jsou rozřazeny do šesti bloků: Fokus Švédsko, Inventura, Spektrum, Visegrádský horizont, AČFK uvádí a Letní kina. A co bude v Uherském Hradišti v rámci těchto bloků promítáno?

fokus švédsko

Na festivalu budete mít možnost seznámit se se švédským filmem od jeho počátků až po současnost. Nejranější díla (1911–1922), která budou k vidění, patří do kategorie němých filmů. Každý den bude promítán jeden a to s živým hudebním doprovodem, takže zážitek to bude vskutku jedinečný. Chybět zde nebude klasické dílo Vozka smrti, ve kterém hlavní postava Holm vypráví o novoroční noci svým kumpánům legendu o vozkovi smrti. Poslední člověk, jenž zemře před úderem půlnoci starého roku, musí řídit kočár Smrti a po dobu celého následujícího roku sbírat duše zemřelých. Mezi muži dojde k hádce a Holm je zabit. Stane se tak vozkou smrti a plátno zaplní nereálné bytosti a postavy bez fyzické substance. Je tedy možné, že se budete i trochu bát.

Sekce Velikáni suterénu přinese osobité tvůrčí výstřelky i bizarně lokální zástupce roztodivných subžánrových kategorií světového braku. Mezi tyto lahůdky organizátoři zařadili například film Anita – švédská nymfička, Thriller – Drsný film či Akce ninja. Troufnete si na některý z nich?

Švédská krimi vám nabídne ukázku filmů s touto tematikou od let 70 až po současnost. Po vrazích budete moci pátrat ve filmech s detektivem Martinem Beckem. První film s ním, Muž na střeše, je považován za první plnokrevnou švédskou krimi a natočil ho velmi známí švédský režisér Bo Widerberg, stejně jako druhý film, Muž z Mallorky. Třetího dílu této detektivky, Muže na balkóně, se ujal režisér Daniel Alfredson, který dokázal zfilmovat známý text tak, aby na diváky zapůsobil stejně drtivě, jako kdyby se s ním setkali poprvé a je tak nejen nejoblíbenější, ale i nejzdařilejší. Kromě komisaře Becka budete moci sledovat také Muže, kteří nenávidí ženy, o kterém jsme vám psali v článku o předělávkách, nebo film Falešná stopaRolfem Lassgårdem.

Současné Švédsko se musí vyrovnávat s problémem imigrace. Na to, jakým způsobem se současná švédská kinematografie vyjadřuje k této problematice a jak jsou imigranti vnímání současnou švédskou společností, vám odpověď nabídnou například následující snímky. Hra o skupině chlapců z přistěhovalecké komunity, která systematicky okrádá své švédské vrstevníky. Moje teta v Sarajevu odvypráví příběh Anjy, která chce poznat své kořeny a tak pozve otce na cestu do města, ze kterého uprchl v době balkánské války. Snímek Skleněná křídla vám ukáže problémy, kterým musí čelit osmnáctiletá Nazli na cestě k dospělosti a k emancipaci od svého konzervativního íránského otce.

Pro Švédsko je typický politický koncept funkčního sociálního státu, přinášející kompromis mezi kapitalismem a socialismem, jehož hlavní vizí je společnost fungující jako rodina. Sekce s názvem Folkhemmet nabídne dramaturgický výběr z hraných filmů i dokumentů filmového historika Erika Hedlinga, které by nám měli tento koncept přiblížit. Mezi ně je zařazen například film Tak jako v nebi, ve kterém si světově proslulého dirigenta zahrál nedávno zesnulý Michael Nyqvist.

Inventura

Jedním z vrcholů letošního ročníku bude kompletní retrospektiva sovětského režiséra Andreje Tarkovského, jehož osobitá poetika, v níž se vedle přírodních živlů a ostrých morálních dilemat zhmotňuje i čas, zásadně formuje generace diváků i tvorbu natolik rozdílných autorů jako Carlos Reygadas či Lars von Trier. Kromě Tarkovského známých děl jako Andrej Rublev, Stalker a Solaris, budete mít možnost vidět také jeho studentské snímky. Vše v restaurované ver­zi.

Druhá sekce v rámci bloku Inventura se bude zabývat sci-fi filmy zaměřenými na kyberpunk a výlety do kosmu. Obě podsekce mimo jiné nastíní, jak se sci-fi v kinematografii proměňovala v souladu s pokroky ve vědě, společnosti a filmových technologiích. Nabídka filmů s touto tematikou bude opravdu pestrá, vedle titulů jako Horizont události, původní animák Ghost in the Shell, Total Recall, budete moci vidět také velmi zajímavý snímek Svět za sto let z roku 1936. Tuto mrazivou prognózou vývoje 20. století byste si určitě neměli nechat ujít.

V rámci bloku Inventura nás organizátoři dopraví také do Británie, kde v polovině 80. let minulého století vznikali tzv. heritage filmy. Tyto elegantní obrazy britské minulosti fascinovaly diváky a získávaly ceny, část britské kritiky je ovšem vnímala méně shovívavě. Tato sekce by měla přinést odpovědi na otázky, zda lze tyto filmy hodnotit jen na základě estetických kvalit či zda jsou ideologicky zatížené konzervatismem a nevytvářejí falešný obraz britských dějin. V rámci této sekce se můžete těšit například na Cestu do Indie, Soumrak dne s Anthony Hopkinsem, Pokoj s vyhlídkou či Ohnivé vozy.

Spektrum

I blok Spektrum obsahuje několik sekcí. V rámci té první budete mít, jako diváci LFŠ, možnost vidět top filmy z posledního roku, které byly promítány na největších a nejvýznamnějších evropských festivalech: Berlinale, Benátek a Cannes. Chybět nebudou snímky jako Ta, která odešla, příběh ženy, která se po třiceti letech vrací z vězení a s klinickou přesností odhaluje příčiny, jež vedly k propastným rozdílům v dnešní filipínské společnosti, či dokumentární esej Cesta času režiséra Terrence Malicka, která se zabývá vznikem, vývojem a zánikem známého vesmíru, životním cyklem sluneční soustavy.

New French Extremity je název další sekce, do které patří díla využívající zobrazení extrémních forem lidského těla, sexu či násilí. Své děti na ně tedy raději neberte. Poněkud svéráznou variaci na Jeníčka a Mařenku, ve které nechybí vražda a notná dávka perverzností, natočil v začátku své kariéry François Ozon a vy jí budete na LFŠ moci vidět pod názvem Zamilovaní vrazi. Pokud vás fascinuje téma kanibalismu, zajděte určitě na film Miluji tě k sežrání, ve kterém si budou dosti zvláštním způsobem zpestřovat líbánky novomanželé Brownovi.

A pokud vás více než pojídání lidí zajímají počítačové hry, v sekci Press Start vám LFŠ nabídne filmy, které jsou jejich adaptacemi nebo se jimi nechaly alespoň inspirovat. Na plátna kin se tak opět dostanou filmy jako Memento, Tron, Na hraně zítřka nebo béčkové Tunelové krysy.

Jestli se vaše partnerka či partner pohybuje spíše ve sférách serialzone, ale vy byste jí přeji jen chtěli vzít sebou na letní filmový festival, nebojte se jít do toho. V rámci sekce Hot TV, která bude zaměřená na dominantní postavení americké kabelové televize HBO, bude totiž na filmovém plátně promítána úspěšná a hvězdně obsazená komediální minisérie Sedmilhářky. A to je jistě velké lákadlo i pro seriálové nadšence.

Visegrádský horizont

V sekci Novinky Visegradu budou promítány české filmy jako Masaryk, Křižáček, Lichožrouti, nebo 8 hlav šílenství, ve kterém si mladou ruskou básnířku Annu Barkovovou zahrála zpěvačka Aneta Langerová. Na LFŠ budete mít také jedinečnou příležitost vidět v exkluzivní předpremiéře nový film Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos. Příběh se vrací k rodině Součkových, kterou známe už z Obecné školy, odehrává se však o několik let dříve, za války, kdy Edův tatínek neprojeví dostatečnou loajalitu vůči německým okupantům a celá rodina se musí odstěhovat na venkov. Ze slovenských novinek vám LFŠ nabídne např. thriller Petera Bebjaka Čára, nebo snímek Nina Juraje Lehotského, ve kterém Nina pozoruje nenávist mezi svými rozvádějícími se rodiči a proti své vůli se stává nástrojem jejich vzájemného ubližování. Z Maďarská k nám přicestuje film Kojot, který je označován za nejdrsnější maďarský film posledních let, nebo vítězný filmu loňského karlovarského festivalu Rodinné štěstí. Polsko bude, kromě již zmíněného filmu Volyň, zastupovat například Agnezska Holland a její Přes kosti mrtvých, Poslední rodina pojednávající o životě malíře Zdzisława Beksińského či Mžitky, životopis tentokrát avantgardního malíře Władysława Strzemińského, který je úplně posledním filmem legendárního režiséra Andrzeje Wajdy. A novinek ze zemí Visegrádu nabídne tato sekce ještě mnohem více.

Režisér František Čáp se narodil v Československu, ze kterého v roce 1949 odešel nejprve do rozvráceného Německa, potom do Jugoslávie. Usadil se ve Slovinsku, kde je považován za zakladatele moderního domácího filmu, a v následujících letech natočil více než desítku titulů jak zde, tak také např. v Rakousku či Itálii. Přehlídka režisérových filmů, kterou LFŠ nabídne, bude proto zároveň reflexí dramatického dění v Evropě kolem poloviny minulého století.

AČFK uvádí

Šíleně šťastná, Tom of Finland a Rock’n Roll jsou filmy, které AČFK letos uvedla či uvede do našich kin a vy je budete moci vidět i v rámci LFŠ. Vedle těchto tří bude do kin distribuován ještě jeden snímek. Do základního výběru se dostaly následující filmy: britská gay romance Na konci světa, německé drama otec-syn Světlé noci a gruzínská historická rekonstrukce Rukojmí. Který z nich nakonec doputuje na plátna našich kin rozhodnou diváci hlasováním po třech unikátních projekcích během LFŠ. Jaký byste rádi v našich kinech viděli vy?

AFČK je také organizátorem Projektu 100, každoroční putovní přehlídky kolekce domácích a zahraničních filmů. Projekt 100 mění svou koncepci a vrací se k formátu minikolekce. Každý rok bude prostřednictvím ikonických filmů představen jeden klasický filmový žánr, letos padla volba na sci-fi. Na LFŠ budou mít diváci možnost spatřit celou kolekci filmů Projektu 100 2017, tedy Cestu na Měsíc, Cestu do pravěku, Planetu opic, Brazil a Matrix.

Letní kino

V letním kině budete moci vidět jednak nejatraktivnější české filmové novinky jako Bába z ledu, Instalatér z Tuchlovic, Anthropoid, Masaryk, Anděl Páně 2 či Bezva ženská na krku, tak také české horory z let 40 až po současnost. Na plátna se dostane například legendární Spalovač mrtvol, Podobizna Jiřího Slavíčka, Čarodějův učeň od Karla Zemana, Vlčí bouda Věry Chytilové, Šílení Jana Švankmajera a mnoho dalších skvostů.

Jak vidíte, Letní filmová škola je napěchovaná k prasknutí a čeká už jen na vás, diváky, kteří pořádně oživíte tuto nesmírně sympatickou filmovou akci. Pro další informace nezbytné k tomu, abyste se na LFŠ dostali, pustili vás dovnitř a viděli jste to nej, zavítejte na festivalové stránky a pokud jste opravdu dočetli až sem, za což máte můj obdiv a velké díky, jako odměnu si můžete pustit znělku 43. ročníku LFŠ. Jestli ovšem máte velký hlad a vybílenou ledničku, možná bude lepší její zhlédnutí odložit na později…

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!