12. 7. 2017

Zaměřeno na: Jak opičky lidem planetu vzali

Už tento týden přijde další díl ze série o vzniku Planety opic. Vraťte se s námi do minulosti!

hlavní obrázek

Minulý týden se to všude hemžilo pavouky a pavučinami, tento týden je ve znamení nadvlády inteligentních opic. Ne, nemám na mysli dokument o šimpanzích a umění poskládat Rubikovou kostku. Budeme mluvit o opicích, které nejenom mluví, ale bez váhání vás připraví o život! A to brokovnicí! Přesně tak, když už se blíží 14. film s touto tématikou – ano, je jich tolik – pojďme si připomenout ty minulé.

Kdybychom měli rozebrat všech třináct filmů ( v tom jsou i TV filmy pochopitelně), bylo by to čtivo na celý víkend. Proto se na původní, dnes již kultovní, filmy nezaměříme a ani nebudeme mluvit o rebootu z roku 2001, o který se postaral režisér Tim Burton. Zítřejší premiéra se opět pochopitelně týká vzniku Planety opic, proto si rozebereme ty dva předcházející. Bez dalších řečí, jdeme na to!

Zrození Planety opic (2011)Když se přemýšlelo co dál, naštěstí nepřišel další restart, jak je dneska ve velké oblibě, ale dočkali jsme se něčeho lepšího. Rupert Wyatt natočil příběh, který nám ukazuje, jak to všechno začalo. Proč opice získali nadvládu nad světem a jak je sakra možné, že dokážou mluvit a logicky uvažovat. Nový příběh, moderní fasáda a zajetá látka. Vlastně nic nového a převratného, jen nový úhel pohledu a jiný čas vyprávění. To vše zapříčinilo úspěch Zrození Planety opic.

V tomto prvním prequelu sledujeme život vědce Willa Rodmana, kterého si zahrál herec James Franco. Will pracuje na léku proti Alzheimerově chorobě a s týmem spolupracovníků to pochopitelně zkouší na opicích. Will je do své práce zapálený, jelikož touto chorobou, kterou se snaží porazit, trpí jeho otec. Výzkum byl ale předčasně zrušen a tak je Will donucen pokračovat dál ve skrytu. Bere si domů opičí mládě a testovací léky zkouší na svém otci.

I když to chvílemi vypadá dobře, léky nakonec nezabírají. Respektive, fantastické účinky mají, to ano, ale ne pro lidi, nýbrž pro opice! A tak se začíná opička, kterou si Will do své domácnosti přinesl, projevovat a ze začátku se jedná o zajímavé pokroky. Kdo by z nás nechtěl hrát šachy s roztomilou opicí! Jak si ale dokážete domyslet, to je zlom, který může za vyhubení lidstva. Caesar, tak se jmenuje ten malý nezbeda, přinucen okolnostmi rozšíří lék (vir) na ostatní opice a už se to veze. První konflikty, policie vs. gorily, zmatek, bitky na ulicích a první náznaky toho, že to fakt jde do háje. Opice už nechtějí žít pod krutovládou lidí!

Jak samotný název filmu napovídá, díky němu zjistíme, jak to všechno začalo. Proto se nejedná o žádný bezduchý akčňák, kde opice trhají lidem končetiny, ale ten film má prostě svůj smysl. Další výhoda je ta, že pokud staré kultovní díly šly mimo vás, vůbec to nevadí, protože příběh pochopíte.

Film na dnešní dobu moc nestál a dokázal spousty dolarů získat zpět. Už před premiérou bylo více méně jasné, že o propadák nepůjde. Chytlavý příběh a skvělé efekty. Tvůrci samozřejmě už nepoužili masky a vše se datlovalo do klávesnice. Když se tržby přiblížily k hranici půl miliardy, musela pochopitelně přijít dvojka…

Film v číslech:
Rozpočet: 93 mil. dolarů
Tržby za 1. víkend: 54 806 191 mil. $
Tržby USA: 176 760 185 mil. $
Celkové tržby: 481 801 049 mil. $

Hodnocení
Rotten Tomatoes: 81%
IMDB : 7,6/10
kfilmu.net: 80,3 %

Úsvit planety opic (2014)Druhého dílu jsme se dočkali o tři roky později a film nesl název Úsvit planety opic. Jak samotný název nastínil, s lidmi to šlo do kopru. V příběhu jsme se posunuli o deset let a lidí zbylo na Zemi jako šafránu. Buď to je zabil agresivní virus, nebo je domlátili opičky. Pár skupin ale přežilo a v tomto druhém dílu jsme se na jednu z nich zaměřili. Zničená planeta, snaha o přežití, a aby toho nebylo málo, kousek od tábora lidí hnízdí desítky inteligentních opic vedených Caesarem. Ten se nám od minula pochlapil (poopičil?) a pořídil si ženu a děti.

Kdyby lidé nebyli závislí na elektřině, mohli žít vedle opic v klidu a míru. Takový pohodový postapokalyptický život vedle pavilonu opic. Jenže právě za tímto pavilonem je vodárna, která by lidem v jejich situaci pomohla. Bez proudu to přeci nejde. A tak, kupodivu, se lidé s opicemi momentálně smiřují a domluví se na spolupráci. Caesar v tom vidí potenciál, ale některé opice by raději viděli lidské hlavy na kůlech.

Jak ale bývá zvykem, něco se posmolí, a ukáže se, že lidé nejsou schopni s opicemi žít bok po boku. Konec filmu se nám vyostřuje a konflikty jsou násilnější a častější. Caesar nakonec i zjišťuje, že některé opice se chovají hůře než lidé – to jde?

Co se týče kvality druhého dílu, tak dostáváme plnohodnotný akčňák, který nás potěšil vizuální stránkou a propracovanými opicemi – řeč, mimika, kultura. Proběhla i změna režiséra a Wyatta nahradil Matt Reeves, který nám natočil i třetí díl. Rozpočet se nám od minula navýšil (opice asi snědli hodně banánů) a film dokázal vydělat víc dolarů. A recenze nevypadaly vůbec špatně, takže se není čemu divit, že přichází trojka a po trojce má přijít i čtyřka.

Film v číslech:
Rozpočet: 170 mil. dolarů
Tržby za 1. víkend: 72 611 427 mil. $
Tržby USA: 208 545 589 mil. $
Celkové tržby: 710 644 566 mil. $

Hodnocení
Rotten Tomatoes: 90%
IMDB : 7,6/10
kfilmu.net: 76,2 %

Oba dva díly jsou už minulostí, ale nastartovaly velice slušnou sérii, která nás ještě chvilku bude bavit. Zítra má premiéru v našich kinech třetí díl. Válka o planetu opic bude pravděpodobně nejdrsnější díl ze všech. Ukázky slibují akční podívanou a rozzuřeného Caesara. A to stojí za to! Už teď předběžně má trojka na Rotten Tomatoes 93%!

Atticus
Milovník různých filmových žánrů. Kromě filmových novinek rád zabloudí i mezi seriály, či se začte do kvalitní knihy. Preferuje originální znění a skvělou podívanou.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!