30. 6. 2017

Festivalové okénko: MFFKV - 2.část

Karlovy Vary ožívají, oči natěšených diváků září. Pojďme si i my posvítit na program letošního ročníku karlovarského festivalu.

hlavní obrázek

A je tady druhý článek věnovaný největšímu filmovému svátku v České republice. V tom prvním jsme vás seznámili s obecnými informacemi a hlavně největšími filmovými hvězdami, které letos do Karlových Varů přijedou a tentokrát se podíváme trochu podrobněji na program. Než se do toho ale pustíme, sluší se připomenout, že 52. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční 30.6. až 8.7. v několika karlovarských kinech, jejichž výčet naleznete na konci článku. Promítat se bude okolo 200 filmů, které jsou rozděleny do 3 soutěžních sekcí, 9 nesoutěžních a do sekcí věnovaných tematickým přehlídkám, poctám různým filmovým osobnostem a retrospektivám. Možná už máte své vstupenky na MFFKV vybrané, někteří z vás možná nějaké již třímají v ruce. Určitě se mezi vámi ale najdou tací, kteří si ještě nevybrali, či na festival nejedou a jsou čistě zvědaví, co že to letos na festivalu bude k vidění. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé programové sekce pěkně zblízka.

Hlavní soutěž

Do hlavní soutěže jsou zařazovány celovečerní hrané filmy uváděné ve světové nebo v mezinárodní premiéře.
Vítěz této sekce bude určen porotou skládající se z 5 lidí, z nichž každý zastává alespoň jednu filmovou profesi. Nechybí zde herečka, režisér, ale ani scénáristé, producenti a střihačka. A jaké filmy budou soutěžit? Celkem jich bude 12, ale o všech se zmínit samozřejmě nemohu, to bychom tu byli pořádně dlouho, doporučím tedy alespoň 3. Rumunské drama Breaking News, vypráví o televizním reportérovi, který dostane nelehký úkol natočit vzpomínkový portrét o svém spolupracovníkovi, který zahynul při tragické nehodě, při které oba bili, avšak jen Alex přežil. Průvodcem je mu kolegova dcera, která se sama musí vyrovnat se smrtí svého otce. Na příběh o prvním demokraticky zvoleném prezidentovi Gruzie, který byl po svém zvolení svržen ve vojenském puči a se svými věrnými se vydává na pouť do hor, na místo setkání se svými podporovateli, se můžete podívat ve snímku Chibula. Na pozadí impozantních kavkazských scenerií zde budete svědky niterného zápasu, který muž bojující o moc svádí sám se sebou, na cestě vstříc svému osudu. Posledním tipem z této sekce je potom turecký snímek Ještě víc. V něm Ahad pašuje uprchlíky z Blízkého východu. Jeho čtrnáctiletý syn Gaza byl šel rád studovat, avšak otec vidí jeho budoucnost jinak a snaží se ho zapojit do svého „podnikání“. Tato zneklidňující psychologická studie o přerodu dospívajícího chlapce pod vlivem okolností je i temnou zprávou o současném světě.

Soutěž Na východ od Západu

Mezinárodní soutěž debutů a druhých celovečerních filmů ze střední a východní Evropy, Balkánu, Řecka, Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu uvedených výhradně ve světové, mezinárodní nebo evropské premiéře.
V sekci Na východ od západu bude soutěžit například turecko-belgický snímek s názvem Modré ticho, který vypráví o Hakanovi, který se po propuštění z vojenské nemocnice, kde byl hospitalizován následkem traumatu z minulosti, snaží vrátit do normálního života a navázat kontakt se svou dcerou. Abych vám nenabízela stále jen samá dramata, můžete se zajít podívat také na estonskou komedii Muž, který vypadá jako já. Hudební kritik Hugo v ní prožívá porozvodovou krizi a touží jen po klidu na svou rozepsanou knihu. Náhle se ale objeví jeho bohémský otec, který změní začátek Hugova nového života směrem zcela neplánovaným. Psychologické drama Střemhlav potom přinese křehkou love story i silnou generační výpověď o současném mladém pokolení, které se snaží najít své místo v porevoluční Ukrajině.

Soutěž dokumentárních filmů

Také dokumentární filmy budou mít v Karlových Varech svou soutěž, ve které bude bojovat o přízeň poroty 11 snímků. Mě zaujaly dva, prvním je Život bez vzduchu, který nás provede nejdůležitějšími okamžiky v životě Gorana, chorvatského rekordmana ve volném potápění. Tento portrét extrémního sportovce pracuje se záměrným dramatickým minimalismem, aby diváka dovedl k fyzickému spoluprožití výkonů na hranici lidskosti. Druhý dokument má poněkud zvláštní název Spousta dětí, opice a zámek. Jedná se o takovou filmovou kroniku s prvky absurdního humoru, která se stává bláznivou alegorií současné situace ve Španělsku. Julita si vždy přála mít hodně dětí, opici a zámek. Když si všechny sny konečně splnila, vinou ekonomické krize její rodina o majetek přišla. I tak si však členové rodiny dokázali zachovat odzbrojující bezprostřednost, stejně jako dobrosrdečnost, s níž se hašteří.

Zvláštní uvedení

Ve zvláštním uvedení budou promítány filmy, které přijedou představit hlavní hvězdy festivalu. Již v prvním článku jsem zmínila Wind river, ve kterém stopař Jeremy Runner objeví uprostřed zasněžené krajiny Wyomingu tělo mrtvé indiánské dívky. Jak k záhadné smrti došlo bude pomáhat vypátrat agentce FBI ztvárněné herečkou Elizabeth Olsen. Nejoriginálnější snímek letošního festivalu Sundance, A ghost story, pojednávající o vyrovnávání se se ztrátou milované osoby či éterickém geniu loci domu jako bytosti pohybující se napříč staletími, uvede na MFFKV představitel hlavní role Casey Affleck. No a v rámci této sekce bude uveden také nový dokument o charismatickém herci, představiteli ikonické role Jokera, který před 9 lety tragicky zemřel. Dokument Jmenuji se Heath Ledger neupírá pozornost jen směrem k Ledgerovi, ale skrze osobní archivy zprostředkovává i jeho vnímání světa.

Horizonty a Jiný pohled

Výběr nejzajímavějších titulů aktuální sezóny ze současné světové produkce je umístěn v sekcích Horizonty a Jiný pohled.
Pokud chcete vidět Roberta Pattinsona v trochu odlišné roli, než na jaké jste u něj zvyklí, neměli byste si nechat ujít film Dobrý časy. Nezávislí filmaři Josh a Benny Safdieovi vystavěli tuto drsnou i groteskní kriminálku na bratrské lásce. Podnikavý Connie se v ní snaží dostat svého mladšího bratra Nicka z vězení, kde se ocitl jeho přičiněním, když ho přemluvil na účasti přepadení banky. Další známé herce Velké Británie budete moci vidět ve snímku Jejich nejlepší hodina a půl. A v rámci sekce Horizonty bude v české předpremiéře uveden také americký film Oklamaný, ve kterém se to hereckými hvězdami jen hemží.

Imagina

Filmy s nekonvenčním přístupem k naraci i stylu, osobité a radikální vize filmového jazyka.
Filmy z této sekce budou asi spíš pro filmové fajnšmekry, opravdu se totiž nejedná o běžně natočené počiny. Organizátoři sem zařadili například snímek Nech ten sen hořet, který je svéráznou odpovědí na otázky „Jaká je povaha bílého šumu digitálního média?“ a „Jak by vypadala výprava do jeho nitra?“ Od prvních sekund se v něm doslova noříme do šumu digitálního obrazu, kde takt chaosu či snad skrytý algoritmus roztancovává jeho černobílé částice. Skrze ně se materializují tvary, objekty a systémy a všechny se pak opět rozplývají v mumraji částic. Nebo snad ne? Snímek odkrývá nepolapitelnost digitální estetiky moderního světa. Takže pokud vás zajímá, co se dá z takového šumu vytěžit, neváhejte se na tento krátký snímek podívat. Viděli jste můj film? Ne, to není otázka, ale další případ svérázného nápadu. Režisér využil ukázek z více než tisíce filmových scén odehrávajících se v nitru kina a stvořil svébytnou poctu sedmé múze. Ukáže nám, co všechno se může dít v sále po-té, co se zhasne.

Návraty k pramenům

Filmy klasické, kultovní, raritní i neprávem opomíjené, promítané z původních či restaurovaných kopií.
V loňském roce zesnulý režisér Andrzej Wajda byl ikonou nejen polského filmu. Na letošním ročníku festivalu budete moci vidět dokument o jeho dvouměsíční vypětí při exteriérových pracích na filmu Katyň, do nějž režisér promítl i tragédii své rodiny. Dokument Andrzej Wajda: Akce! není jen pohledem zblízka na to, jak suverénně Wajda řídí celý kolos natáčení, ze souhrnu výmluvných útržků se také skládá portrét tohoto výjimečného tvůrce. A když už jsme u významných režisérů, dokument David Lynch: život v umění nám ukáže Davida Lynche jako malíře, sochaře a muzikanta, pro nějž je film syntézou všech těchto uměleckých disciplín. Tato ikona postmoderní kinematografie nám pro jednou neotevře dveře do bizarních fikčních světů, ale pustí nás do toho svého, soukromého, který nám představuje v intimních vzpomínkách věnovaných své nejmladší dceři. Dalším (nejen) režisérem, který nám bude v této sekci představen, je velmi zajímavá osobnost českého filmu Jiří Brdečka. Na festivalu budete mít možnost vidět jeho 9 krátkých animovaných filmů od jednoho z nejstarších Vzducholoď a láska z roku 1948 až po Třináctou komnatu prince Měděnce z roku 1980.

Lidé odvedle

Tematická sekce připravená společně zástupci MFF Karlovy Vary a Nadace Sirius, jejíž programová náplň vychází z projektu Chodící lidé. Cílem projektu je ukázat takzvané většinové veřejnosti, jak správně komunikovat s lidmi s postižením a jak se k nim chovat.
Pokud byste si chtěli udělat trochu lepší představu o tom, jak vnímají svět lidé s různými druhy handicapů, na MFFKV můžete navštívit třeba film Slepá. Hlavní hrdinka tohoto filmu přijde o zrak, což umocní její kreativní imaginaci. Zatímco většinu času sedí za stolem, vytváří si fiktivní světy, což jí umožňuje vyvolávat si v duchu obrazy toho, co nemůže spatřit vlastníma očima. U nevidomých zůstaneme i u druhého filmu, který zmíním. Al Pacino, který ztvárnil hlavní roli plukovníka Sladea, získal za film Vůně ženy z roku 1992 Oscara. Pokud vás zajímá, co ho uchrání od údělu zatrpklého samotáře, zajděte se na film podívat.

První podání

Deset mladých evropských režisérů nastupující generace představuje své studentské filmy. Projekt je pořádán ve spolupráci s European Film Promotion.
Že i studentské filmy mohou být zajímavé a kvalitní se vás bude snažit přesvědčit například komediálně laděný film Kosti pro Otta, ve kterém se na opuštěné silnici setkávají dvě ženy provozující nejstarší řemeslo světa. Mají rozdílné motivace a zkušenosti, ale společně strávený čas jim postupně odhalí, že nemají jedna druhé co vyčítat. Ze Skandinávie nám Elsa Maria Jakobsdóttir přiveze svou prvotinu Ateliér. Utopicky moderní, neobvykle krásná stavba, obklopená divokou přírodou, se v něm stává průsečíkem životů dvou žen. Jedna hledá odpočinek, ticho a klid, druhá vytváří akustickou instalaci, jejíž hluk nehybný mír narušuje. Frustrace z nedobrovolného soužití vzrůstá a rozdíly mezi snem a skutečností se stírají…

Dny kritiků Variety

Výběr deseti výjimečných filmů, které v uplynulé sezóně zaujaly kritiky prestižního filmového magazínu Variety.
Nevšední komediální drama Veselé Vánoce, pane Mo vypráví v úžasných černobílých širokoúhlých obrazech o smrtelně nemocném holiči, jehož posledním přáním je natočit krátký film společně se svým odcizeným synem. Pokud dáte tomuto filmu šanci, budete z kina odcházet nejen pobaveni režisérovým specifickým humorem, ale pan Mo vás pravděpodobně svou cestou za splněným snem i dojme k slzám. Z úplně jiného soudku je potom snímek Zvířata. V této vyšinuté pohádce pro dospělé režisér rozvíjí s neskrývaným potěšením své osobité pojetí bizarnosti, když vypráví o dobře situovaném vídeňském páru, který si od pobytu v Alpách slibuje léčivý únik z manželské krize.

Půlnoční filmy

Výběr nejnovějších titulů vycházejících z tradice hororu či akčního filmu, které žánr nahlížejí z čerstvých, často humorných perspektiv.
O půlnoční filmy bývá na Karlovarském filmovém festivalu velký zájem. Všichni, kdo chodí rádi pozdě spát, budou mít možnost vidět v české předpremiéře film Baby Driver, nebo legendárního Terminátora 2: Den zůčtování a toho dokonce ve 3D. Jste zvědaví, jak děsivě budou trojrozměrné vraždící stroje působit? Tak rychle utíkejte pro lístky. No a pokud jste fanoušky hektolitrů krve a vyhřezlých vnitřností, nenechte si ujít Masomlejnek kodoku. A po zhlédnutí nám do diskuze napište, o čem se vám v noci zdálo.

České filmy

Reprezentativní výběr českých filmů natočených v aktuální sezóně.
Mezi nejnovější české filmy, které budou moci diváci v Karlových Varech vidět, byly vybrány snímky Bába z ledu, Instalatér z Tuchlovic, Lichožrouti, Masaryk, Přes kosti mrtvých či Špína. A také snímek, který naše kina teprve navštíví, dokumentární portrét Olgy Sommerové o životě operní pěvkyně Soně Červené s názvem Červená.

30 let Evropské filmové akademie

V této sekci budou promítány 4 perly evropské kinematografie. Na Oscara, Zlatý Globus i cenu Bafta nominovaný snímek Pedra Almodóvara Ženy na pokraji nervového zhroucení, nejlepší německý snímek roku 2013 Sakra, kluku! A dva filmy Kena Loacha, který na festivalu převezme Křišťálový globus. Mnoha cenami ověnčený sníme Země a svoboda a film Sladkých šestnáct, který získal v roce 2002 v Cannes cenu za nejlepší scénář.

A to by bylo k programu vše. Věřím, že vás alespoň některý ze zmíněných filmů zaujal a pokud ne, zkuste ještě prohledat webové stránky festivalu, kde najdete nejen spoustu dalších filmů, které festival nabídne, ale i všechny užitečné informace, pokud se na festival chystáte. Budoucnost karlovarského festivalu je trochu nejistá, protože stále není jasné, jaká bude v příštích letech situace okolo hotelu Thermal, který je hlavním centrem dění karlovarské filmové přehlídky. Proto neváhejte a vydejte se letos do Varů, bude to rozhodně stát za to. A po návratu se s námi můžete v diskuzi podělit, kolik a jaké filmy jste viděli a zda jste si přivezli nějaký ten suvenýr v podobě fotografie či podpisu vaší oblíbené osobnosti z filmového světa.

Festivalová kina

Kina v Hotelu Thermal
Národní dům
Kino Drahomíra
Kino Čas
Karlovarské městské divadlo
Divadlo Husovka
Pupp
Lázně III

Zdroj úvodní fotografie: Film Servis Festival Karlovy Vary

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!