29. 6. 2017

Zemřel švédský herec Michael Nyqvist

Představitel Mikaela Blomkvista z trilogie Milénium se dožil věku pouhých 56 let.

hlavní obrázek

Michael Nyqvist se narodil v roce 1960 ve švédském Stockholmu. Jako malý se věnoval hraní hokeje, avšak z důvodu zranění musel tohoto sportu zanechat. V 17 letech odjel na výměnný studijní program do americké Nebrasky. A právě při pobytu ve Spojených státech se zažehla jiskřička jeho lásky k hereckému umění. Po návratu do Švédska byl nicméně Nyqvist přijat na baletní školu, kde ale brzy přišli na to, že je příliš ztuhlý a různé otáčky a piruety pro něj nebudou to pravé ořechové. A tak se v 19 letech ocitl na švédské divadelní akademii v Malmö a kromě hraní na divadle, které převládalo, se dostal i k několika malým příležitostem u filmu.

Do povědomí diváků hlavně ve Švédsku se dostal díky sérii filmů Beck o policejním důstojníkovi Banckovi. V roce 2000 si ho vybral režisér Lukas Moodysson jako představitele jedné z hlavních rolí v dramatu Společně, kdy za ztvárnění Rolfa získal i své první ocenění na Gijón International Film Festivalu.

Zahrál si i v mnoha dalších úspěšných filmech jako Tak jako v nebi, který byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, ve finsko-švédském dramatu Moje matka či v jednom z nejdražších švédských koprodukčních snímků odehrávajícím se v době křižáckých válek Arn.

V roce 2009 se režisér Niels Arden Oplev chopil filmového zpracování prvního dílu knižního bestseleru Stiega Larssona Milénium – Muži, kteří nenávidí ženy a Michaelovi Nyqvistovi v něm nabídl hlavní roli investigativního reportéra Mikaela Blomkvista. Protože se jednalo o zpracování kvalitní, natočili se postupně všechny tři díly (i když poslední dva pod taktovkou jiného režiséra) a Michael Nyqvist se tak dostal do širšího povědomí diváků i za hranicemi Skandinávie.

V posledních 6 letech si zahrál převážně záporné role v několika amerických kasovních trhácích, v roce 2011 v Mission: Impossible – Ghost Protocol s Tomem Cruisem, o tři roky později v akčním snímku John Wick s Keanu Reevesem. A záporáka ztvárnil i v německém dramatu Kolonie.

Jak rodina Michaela Nyqvista uvedla, tento velmi oblíbený švédský herec nezvládl boj s rakovinou plic a 27.června k velkému zármutku všech zemřel. „Michaelova radost a vášeň byly nakažlivé pro lidi, kteří ho znali a milovali. Měl nepopiratelné kouzlo a charisma a jeho lásku k umění vnímali všichni, kteří měli to potěšení s ním pracovat.“

Jeho posledním natočeným filmem, který bude uveden v roce 2018, je tragický příběh ruské ponorky Kursk.

Janca.W
Autor si zatím nevyplnil svoje mikrobio. Zatím se musíte spokojit s tím, že umí číst a psát.
Poslední komentáře
Zatím se do diskuze nikdo nezapojil! Buď první!